Bolest hlavy je asi nejčastějším zdravotním problémem a někdy se nám zdá, že hlava bolí každého. Zde je těžké hovořit o nějaké konkrétní nemoci, ale bolest hlavy je prvním varováním, že jsme se sami proti sobě něčím provinili.

Poznáme to „po opici“, nemírném kouření, ponocování, ale i po „žracích“ orgiích a stresu. V těchto případech alespoň známe příčinu. Horší je, když hlava bolí často, pravidelně a zdánlivě bez příčiny.

To už jsou příznaky, že v našem organismu není něco v pořádku, že zanedbáváme prevenci a stáváme se kandidáty nejrůznějších onemocnění. Nejhorší je, že místo léčení těchto potíží přírodním způsobem a úpravou stravy, saháme po utišujících lécích, které neléčí příčinu, jen tlumí její následky, přitom škodí dalším tělesným orgánům.

Bylinky mohou účinně pomáhat i při těchto problémech. Vyčištění organismu kratší hladovkou, pohyb na čerstvém vzduchu a bylinkový čaj jsou užitečnější než krabička barbiturátů.

Čaj proti chronickým bolestem hlavy

Příčinou je většinou těžká, špatná a nadměrná strava, proto kromě jejího odstraňování zaměříme pozornost na trávicí orgány. Smícháme stejné díly natě dobromysli, meduňky a květu měsíčku. Čaj z této směsi pijeme delší dobu. Pro změnu můžeme vyzkoušet i některý recept na zlepšení trávení.

Další recept

K 1 lžíci natě tymiánu přidáme 1 sáček porcovaného zeleného čaje. Zalijeme 1/2 1 vroucí vody a necháme 15 minut vyluhovat. Scedíme a hodně teplý čaj vypijeme během několika hodin.

Bolesti hlavy „bez důvodu“

Starý polský recept doporučuje čajovou směs, do níž dáme po dvou dílech květu heřmánku a lípy, po jednom dílu natě meduňky, máty, třezalky a komonice. Čaj připravený obvyklým způsobem pijeme několik dní.

Další recept

Vymačkáme 2 dl čerstvé šťávy z natě třezalky a přidáme 3 dl žitné pálenky. Zamícháme a necháme 24 hodin stát. Při a-kutní bolesti hlavy užíváme 10 kapek na kostce cukru. Když bolesti neustupují, po 2 až 3 hodinách proceduru zopakujeme.

Aromaterapeutický obklad na bolesti hlavy

Uděláme bylinnou směs ze stejných dílů natě levandule, majoránky a máty. Pět lžic této směsi krátce povaříme v 1/2 1 vody, necháme přikryté vychladnout a uděláme na 20-30 minut obklad na čelo a temeno hlavy. Ještě předtím užijeme 1/2 lžičky kozlíkové tinktury ve sklenici vody. Tento obklad pomáhá i při migréně.

Migréna

Jeden ze starých receptů doporučuje šálek kávy bez cukru se šťávou z 1 citronu, za 2-3 hodiny tuto proceduru opakujeme.


Iva Hédlová podle : Dionýz Dugas: 500 nejlepších receptů lidové medicíny