Klíště

Záleží jen na tom, z jaké oblasti klíště pochází. Například 1 až 3 klíšťata ze sta v oblasti středního toku Vltavy, dolního toku Sázavy nebo Berounky mohou být infekční. Na první pohled to není mnoho, ale úplně to stačí. Na druhé straně klíště z povodí Labe má jen malou šanci na to, aby Vás nakazilo.

Mimo klíštětem může být klíšťový zánět mozku přenesen i nepasterovaným mlékem, hlavně kozím a ovčím. Tento způsob přenosu je velmi vzácný, ale vyskytuje se. Na zvířata- původce nemoci je přenese opět klíště. Takže v oblastech, kde víte, že se toto onemocnění vyskytuje si nechte raději zajít chuť na čerstvé mléko přímo od vemene.

Mapy zvýšeného výskytu klíšťového zánětu mozkových blan podle oblastí v ČR jsou k dispozici na hygienických stanicích.

Jaká je příčina klíšťovky
Vyvolavatelem onemocnění je virus, který se ve střední Evropě vyskytuje zřejmě odedávna. Virus je v přírodě rozšířen mezi zvířaty a z nich ho na člověka přenáší právě klíště. Mezi zvířaty se virus nevyskytuje na celém území ČR. Jeho výskyt je omezen jen na určité lokality . Právě klíšťata z těchto lokalit jsou nebezpečná.

Když Vás klíště nakazí, virus je nejdříve v místě, kde se klíště přisálo. Potom se může krví dostat do celého Vašeho těla. K tomu dojde asi do 8 dnů. Vaše tělo na to reaguje zvýšením teploty a podobnými příznaky jako například když dostanete chřipku – bolesti kloubů, svalů, bolesti hlavy (bolí celý člověk), může být i nevolnost od žaludku. Všechny tyto příznaky znamenají, že Vaše tělo bojuje s infekcí. Když se mu boj povede vyhrát všechno během několika dnů skončí a dál se nic neděje. (Této formě onemocnění se říká I.fáze)

Virus ale může zvítězit a dostane se do Vašeho mozku. Bojem s organismem je vysílený, ale není mrtvý. Po nějaké době – většinou za 2 až 5 dnů, se sebere a začne škodit. V době, kdy virus nabírá síly, se cítíte docela dobře, ale potom!!! Dojde k zánětu mozku , mozkových blan, nejčastěji obojího a to už dá člověku zabrat. (Této formě onemocnění se říká II. fáze)

Optimistická poznámka na závěr: tělo si během onemocnění vytváří účinné protilátky, které jsou schopné zabránit opakování infekce. Vznikne tak doživotní imunita.

Varovné příznaky a když to na Vás přijde
Zpočátku nejsou nijak mimořádné. Chřipkové onemocnění každý z nás prodělal mnohokrát a často, když teplota nebyla příliš vysoká, jej přechodil. Nebylo to ale v létě, po přisátí klíštěte v oblasti, kde se vyskytuje klíšťovka. Již v této I. fázi je vhodné navštívit Vašeho lékaře a poradit se s ním. Právě výrazné subjektivní obtíže, chudý lékařský nález při vyšetření a údaj o klíštěti bývají typické.

Ve II. fázi to už je něco jiného. Teplota výrazně stoupá, čtyřicítka není žádnou výjimkou. Hlava postupně bolí tak, že by ji člověk nejraději neměl. Řada z nás bolesti hlavy zná z vlastní zkušenosti, ale tady je to úplně jiné. Bolí to tupě, ostře, bodavě, bolí vlasy, oči – všechno dohromady. Často je vidění rozmazané nebo dvojité. Můžete blouznit, nebo dokonce ztratit vědomí, mohou se objevit křeče.

Aby to nezůstalo jenom u hlavy, dostaví se žaludeční nevolnost a posléze opakovaně zvracíte všechno jídlo i tekutiny. Tím při vysoké horečce dojde k dehydrataci, která zase prohlubuje poruchu vědomí a začarovaný kruh se uzavírá.

Zprvu, když jste ještě při vědomí si třeba řeknete – já to ještě vydržím, třeba mi na to pomohou prášky proti bolení hlavy – ale ono ne. Běžné prášky v tomto případě nezabírají. Jenom prodlužujete své trápení a vystavujete se možným komplikacím. Čím dříve vyhledáte lékaře, tím dříve se Vám uleví.

První pomoc
Než dojde k převozu do zdravotnického zařízení můžete zařídit zdánlivě banální věc, která ale výrazně uleví. Je to klidné, tiché a tmavé prostředí (dráždí každý hluk a ostré světlo). Rozhodně se nenutíme do jídla, ale pokud to alespoň trochu jde, je třeba zajistit přívod tekutin. Nejlépe chladných, po malých dávkách a často.

I když bolest hlavy neodstraní mohou ji snížit léky proti bolesti případně v kombinaci proti horečce. Například Paralen, Ibuprofen, Algifen. Dávkování naleznete v přívalovém letáku. Při opakovaném zvracení, když hrozí dehydratace, nebo když dojde k vyzvracení léků proti horečce a bolesti je možno podat například Theadryl nejlépe ve formě čípku.

Všechny tyto kroky mohou jen bezprostředně předcházet neodkladný převoz do zdravotnického zařízení. Podobné příznaky mohou totiž zprvu provázet ještě závažnější onemocnění než je klíšťovka. Za všechny jmenuji hnisavý zánět mozkových plen, kde o přežití rozhodují hodiny.

U lékaře
Všechno začíná vyptáváním nejen na to, co Vás momentálně nejvíce trápí ale i na spoustu jiných věcí, které Vám připadají málo důležité když Vás ta hlava tak ukrutně bolí. Věřte ale, že ty ostatní věci důležité opravdu jsou. Již například pouhý pobyt v přírodě, v místě kde se klíšťovka vyskytuje i když jste si nevšimli přisátého klíštěte může přispět ke stanovení správné diagnózy. Hnisavý zánět mozku zase neprobíhá ve dvou fázích a podobně.

Vlastní odborné lékařské vyšetření proběhne rychle, pouze při vyšetřování zda jsou mozkové blány podrážděny zánětem (lékař Vám, když ležíte, předkloní hlavu, v sedě od Vás chce abyste se předklonili, popřípadě Vám vleže zvedá nohy) může Vaše hlava reagovat větší bolestí. Ale tato vyšetření jsou nezbytná.

Potom Vás již odvezou na lůžko, dostanete infuze, které Vás jednak zavodní ale hlavně zbaví největších bolestí, protože obsahují léky, které snižují otok mozku při zánětu. Zároveň Vám odeberou krev, aby se zjistilo, co vám po dehydrataci a zvracení chybí a co přebývá. Podle výsledků je možné vzniklou nerovnováhu vyrovnat. Nakonec přijde oční lékař, posvítí vám do očí aby vyšetřil oční pozadí a můžete odpočívat.

Aby bylo možno zjistit, že se opravdu o zánět mozku jedná je třeba provést vyšetření mozkomíšního moku (tekutina ve které plave lidský mozek). Její odběr se provádí lumbální punkcí. Je to vpich jehlou (podobně jako když se nabírá krev) v oblasti bederní páteře. Nelekněte se!!!, není to nic hrozného a nic Vám při tom nehrozí. V této oblasti páteře již mícha není a nemůže být tudíž poškozena. Dokonce vpich je méně bolestivý než vpich při odběru krve na ruce. Ve valné většině případů navíc bolesti hlavy po lumbální punkci ještě ustoupí.

Pochopitelně jste zvědaví (protože se Vám již ulevilo) jestli zánět mozku máte nebo nikoli. To se dozvíte během dvou hodin po lumbální punkci. Ale jestli to je opravdu klíšťovka se zjistí až s odstupem několika dnů. Vyšetřují se totiž protilátky v krvi a toto vyšetření právě těch několik dnů trvá.

V dalších dnech budete ležet na lůžku a podle potřeby dostávat infuze, hlava Vás postupně přestane bolet a začnete se nudit. Ale!!! Mozek potřebuje na to aby se zotavil nějakou dobu klidu – fyzického i psychického. Když je v klidu nic se neděje, když jej ale zatížíme hned se ozve.

Předpokládaná doba strávená na lůžku u nekomplikovaného onemocnění je dva týdny, a dále dva až čtyři týdny domácí rekonvalescence.

Co neovlivníte
Klíšťovka je závažné onemocnění a může mít i komplikace. Nejznámější je ochrnutí. K němu zpravidla dochází až po poklesu teplot v druhém týdnu, II. fáze onemocnění. Postihuje nejčastěji pravou ruku u praváků nebo levou ruku u leváků. Jestliže v období I. fáze onemocnění případně, u zvlášť tvrdých povah, i v období II. fáze nezachováváte klidový režim, pravděpodobnost této komplikace výrazně vzrůstá. A navíc úprava ochrnutí trvá velmi dlouho (často déle než rok) a většinou není úplná!!! Vzácněji mohou ochrnout nohy, nebo svaly v obličeji.

Nejtěžší formou onemocnění je zánětlivé postižení center pro řízení dýchání a činnosti srdce. Tato forma, jestliže není včas léčena může být bezprostřední příčinou smrti.

Méně známá, ale velice nepříjemná komplikace, když není dodržován klidový režim v průběhu onemocnění, je porucha soustředění, porucha spánku a náladovost. Může se stát, že půl roku i déle budete spát ve dne a v noci bdít, nebudete schopni přečíst knížku tak abyste věděli o čem se v ní píše a Vaše okolí do poslední chvíle nebude vědět jak se zachováte. Tento stav se dá jen velmi obtížně ovlivnit léky.

Co ovlivnit můžete
Proti klíšťovce existuje velmi účinné očkování. Je běžně k dostání na lékařský předpis v lékárnách. Pokud je Vám více než 18 měsíců můžete se nechat očkovat. Očkuje se třemi dávkami s odstupem 1 – 3 měsíce po první dávce a 9 – 12 měsíců po druhé dávce. Nebo čtyřmi dávkami s odstupem 1 týdne po první dávce, 2 týdnů po druhé dávce a přeočkování za rok po třetí dávce. Tak budete mít vytvořeny spolehlivé ochranné protilátky na dobu nejméně tří let.

Můžete se vyhýbat místům kde jsou klíšťata. Klíště neskáče na člověka ze stromů. Naopak drží se při zemi do výšky maximálně jednoho metru. Nebezpečná jsou místa s nízkým porostem na krajích lesů, okolo cest a nesečené louky. Do lesa bychom neměli chodit nazí. Přiléhavý oděv případně postříkaný vhodným repelentem ztěžuje klíšťatům přisání na kůži. Nenechte na sobě klíště sát krev dlouho (po návštěvě lesa se hned prohlédněte a klíště šetrně odstraňte), snížíte tak výrazně možnost nákazy.

Při prvních možných příznacích klíšťovky navštivte lékaře a pro jistotu se vyhýbejte po dobu dvou týdnů větší fyzické námaze. V případě, že klíšťovku již máte, bezpodmínečně dodržujte rady lékaře – zvláště fyzický a duševní klid po celou dobu onemocnění (v práci vám nic neuteče a jistě tam chcete být posléze něco platní). Když to uděláte, komplikace se vám s největší pravděpodobností vyhnou.

Máte riziko tohoto onemocnění?
Kdo se pohybuje v přírodě je v riziku, že dostane klíšťovku. Riziko se výrazně liší s lokalitou, kde jste zvyklí se pohybovat, ale člověk zvyklý na pobyt v přírodě do ní jde, ať je kdekoli tedy i tam, kde se klíšťova vyskytuje.

Riziko se dá výrazně snížit vhodným oděvem, repetenty, včasným odstraněním klíštěte, očkováním a v neposlední řadě zvolením cesty, kterou se budete přírodou prodírat.

Časté otázky

Mám chatu na Slapech, ženu, tchyni a tři děti. Nemám chatu radši prodat? Bojím se klíšťovky ale když tam rostou takové krásné houby a berou tam ryby.
Chatu neprodávejte, doma ve městě byste s rodinou nevydrželi. Nechte se očkovat, ale nejenom děti, ale všichni a nešetřete!! Případné komplikace bývají těžší a častější u dospělých než u dětí.

Před týdnem jsem chytil klíště na pískovně v Poděbradech a teď mi je nějak šoufl, mohla by to být klíšťovka?
S největší pravděpodobností nemohla, pokud je Vám pouze zle od žaludku a nemáte horečku. V této lokalitě se klíštata infikovaná klíšťovkou nevyskytují. Protože ale jezdíte na chatu ke Karlštejnu, omezte námahu na 14 dnů.

Když se postříkám repetentem klíšťata na mně nepůjdou a klíšťovku nedostanu!?!? Je to podstatně levnější nežli očkování.
Repetent Vás v žádném případě spolehlivě neochrání. Očkování ano!!!

V neděli jsem byl v lese na houbách. V mlází jsem zjistil, že po mě lezlo několik klíšťat. Mohl bych dostat klíšťovku?
Pokud po Vás klíšťat pouze lezla a nepřisála se, potom určitě nikoli. K tomu aby vás mohla klíšťata infikovat, je třeba, aby byla přisátá a to ještě určitou dobu. Co se týče klíšťovky můžete být zcela klidný.

V dětství jsem prodělal zánět mozku. Můžu dostat klíšťovku?
To se nedá s určitostí okamžitě říci. Jestliže to byla opravdu klíšťova, potom budete mít i nyní účinné protilátky. Navštivte svého lékaře, který Vám odebere krev na jejich vyšetření. V případě, že budete mít protilátky pozitivní nemusíte se klíšťovky bát.

Jsem učitelka. Byla jsem s dětmi tři týdny na škole v přírodě. Během této doby jsem měla dvakrát klíště. Po návratu domů jsem onemocněla klíšťovkou. Může to být nemoc z povolání?
Pokud se Vaše tvrzení o klíštěti během pobytu na škole v přírodě dá dokázat, potom máte velkou šanci na uznání nemoci z povolání. Jediný zádrhel by mohl být v tom, kdybyste trvale bydlela v místě, kde se klíšťova běžně vyskytuje (například na Slapech). Ale i tak by byla Vaše šance na uznání velká.

Autor článku: Jiří Hančil