Děti kojené matkou obvykle kolikou netrpí – za předpokladu, že matky sami mnoho mléka nepijí. Ale ať už jsou postižené děti krmené matkou či krmené z lahve, kolem tří měsíců věku obyčejně ze záchvatů koliky vyrostou. V opačném případě by měl dítě ošetřit lékař – zvlášť pokud dítě trpí také průjmem, či zvracením nebo má krev ve stolici.
Později může u dospívajících dětí způsobit koliku strach z nadcházející události nebo „ zatěžkávací zkoušky „. V některých případech může být příčinou koliky chození do školy samo o sobě, „nervovou koliku“ někdy přivodí blížící se zkouška nebo – u starších dětí – nadcházející rozhovor o budoucím povolání či úvodní přijímací rozhovor v zaměstnání.
Dospělé postihuje kolika méně, když už se to ale stane, trpí periodickými svíravými bolestmi břicha, které se mohou vystupňovat až k nesnesitelným mukám. Bolest se dostavuje, když se orgány , např. žlučovod či střeva, stahují a zaněcují ve snaze vypudit zkažené jídlo. Nebo překonat překážku – např. žlučový kámen.
Co doporučují terapeutiFYTOTERAPIE
Svépomoc – dětská kolika se dá údajně zmírnit, podává-li se dítěti každou hodinu lžička teplého bylinného čaje. Nálevy se připravují z šanty kočičí, heřmánku či semen fenyklu. Nálevy mohou užívat také kojící matky.
Dospělí, postižení kolikou by měli pít nálevy po sklenicích, a to třikrát denně. Doporučuje se také čaj ze semen: smíchejte po lžičce semena anýzu, kmínu a fenyklu a celý šálek zalijte vařící vodou. Přikryjte a nechte asi 10 minut odstát. Pak nálev sceďte a vypijte horká.
AROMATERAPIE
Svépomoc – malým dětem pomáhá jemně vmasírovat ve směru hodinových ručiček směs dvou kapek esenciálního fenyklového oleje a půl lžičky nosného oleje do oblasti žaludku.
Dospělým údajně ulevuje od bolesti a celkově podporuje trávení několik olejů včetně kafrového, skořicového, jalovcového, levandulového a pačuli.
Stanovisko klasického lékařstvíDítěti lékař předepíše nejspíš léky proti křečím, aby se postižené orgány uvolnily a začaly správně a spolehlivě pracovat. Dítě s těžkou nebo dlouhotrvající kolikou však může lékař poslat na vyšetření do nemocnice.
Dospělým pravděpodobně naordinuje léky tišící bolest a poradí jim, aby se vyhýbali těžkým jídlům a alkoholu. Obvykle je lepší během záchvatu vůbec nejíst a spokojit se jen s malými doušky vody, dokud kolika úplně neodezní.
Iva Hédlová podle Reader´s Digest