V našem těle se nacházejí hluboké a povrchové žíly. Ty hluboké jsou uloženy uvnitř těla a nelze je vidět. Povrchové žíly už spatřit můžeme. Pokud se u nás projeví vznik křečových žil, jsou zasaženy právě povrchové žíly dolních končetin. Jedná se nejen o estetický, ale především zdravotní problém. Jak křečovým žilám předcházet a jak je léčit?

Vznik křečových žil

Křečové žíly vznikají prouděním až příliš velkého objemu krve žilami nebo při narušení pevnosti žilních stěn. S výskytem křečových žil se v evropských zemích setkává až polovina všech žen a téměř třetina všech mužů. Mezi potíže se řadí pocit tlaku v dolních končetinách, noční křeče a bolesti v postižených oblastech.

Prevence vzniku křečových žil

To, zda se u vás objeví křečové žíly nebo ne je především otázkou dědičnosti, která hraje až 90% roli. Přímá prevence vzniku křečových žil proto neexistuje. V pražské klinice estetické, žilní a miniinvazivní plastické chirurgie BcD Clinic však doporučují omezit rizikové faktory spojené s rozvojem křečových žil:

  • Naučte se správně obouvat a oblékat – noste pohodlnou obuv, podpatek by neměl přesahovat 5 cm, vyhněte se také příliš těsným oděvům bránícím průtoku krve.
  • Používejte kompresní punčochy – nošením těchto kompresních pomůcek podpoříte správný tok krve. Nošení kompresních punčoch se doporučuje zejména při dlouhých cestách letadlem, kdy při sezení v těsných prostorách hrozí vznik embolie a trombózy.
  • Žijte zdravěji – pokud máte kila navíc, přeorientujte se na zdravý životní styl zahrnující stravu bohatou na vlákninu, vitamíny a bioflavonoidy. Omezte cukry (rafinované sacharidy), konzervované a upravované potraviny. Vynechat byste měli smažená jídla, sůl, alkohol a tabák. Samozřejmostí je pak dostatečný přísun tekutin.
  • Sportujte – ideálními sporty je běh, jízda na kole nebo plavání. Můžete zkusit i rychlou chůzi.

Léčba křečových žil

Pokud se u vás křečové žíly objeví, je nejlepší začít s jejich léčbou co nejdříve a nenechávat onemocnění přejít do pokročilejších stádií. Navštivte odborníka, který doporučí nejlepší způsob léčby křečových žil. Může se jednat o laserové ošetření drobných metliček pomocí NdYAG laseru, šetrnou laserovou operaci křečových žil metodou EVLT, sklerotizaci křečových žil nebo flebektomii.

Pro léčbu je nejvhodnější zimní období, kdy se nejlépe vypořádáte s tím, že po ošetření je zpravidla nutné nosit kompresní punčochy.

Více o vzniku, prevenci a léčbě křečových žil se dočtete na webu lecba-krecovych-zil.cz.

Komentáře