Kranio-sakrální systém se skládá z membrán, které obklopují nervový systém (mozek a míchu), z kostí cranium (lebka) a sacrum (křížová kost), jež jsou připojeny k těmto membránám. Dále jej tvoří fascie (povázka), která propojuje membrány s ostatními částmi těla, a mozkomíšní tekutina. Všechny tyto součásti
pulsují vyrovnaným pohybem (kraniální rytmus). K zachování zdraví je nezbytný volný tok tekutiny ve všech tělesných tkáních. Jakékoliv překážky nebo omezení mají za následek dysfunkci nebo chorobu. Uvolnění těchto blokád vede k opětovnému nastolení rovnováhy organismu.

Terapie, o které je řeč, pracuje s kranio-sakrálním systémem a využívá přítom pulsace mozkomíšního moku. Ten jen proudí do mozku a prodloužené míchy a z páteře pak do celého těla a pulsuje 8-12x za minutu. Někdo má rytmus rychlejší, jiný pomalejší. Čím více je tělo zrelaxované, tím je puls tekutiny pomalejší. Nejlepšími klienty jsou lidé, kteří touží po sebepoznání a jsou ochotní naslouchat svému tělu. Je důležité, aby se terapeut v úvodu naladil na vlastní rytmus – to je hlavní předpoklad úspěchu. Pak se osteopat jemně dotkne klienta.

Díky dotyku se probudí informace, jež jsou obsaženy ve všech kostech i tkáních. Informace, uložené v kostech a tkáních, mohou začít proudit. Terapeut se může po vlnách klientovy energie pohybovat v organismu a zjišťovat energetické bloky. Rovněž nabídne tkáni klienta informace, které může vnímavý člověk využít jako impuls k sebeuzdravování. Jde vlastně o to, probudit v každém jeho vlastního léčitele. Zvenku tato terapie vypadá velmi pasivně. Uvnitř však oba – terapeut i vnímavý klient – cítí vlny různé intenzity i rychlosti. Tato metoda je o vnitřní svobodě. Terapeut nic neovlivňuje, jen nechává svoji energii v kontaktu s energetickými informacemi klienta. Ten se pak může svobodně rozhodnout, zda je využije a dovolí spustit samoléčebný proces, nebo ne. Tělo každého z nás je schopné si najít cestu k uzdravení, jen jsme se sami sobě příliš vzdálili a neumíme už vlastnímu organismu naslouchat.

Cílem terapie je identifikovat zdroj energetických blokád, uvolnit překážky, a tím docílit správného toku tekutiny a energie a obnovit tak harmonické funkce postižených oblastí.

Každý člověk má uvnitř těla kranio-sakrální systém, který se rytmicky pohybuje nepřetržitě po celý život.

Terapeut pracuje tak, že osteopat položí ruce na diagnostikované místo a to tak, že jednu ruku dá zespod na energetickou cystu a druhou shora. Správnost diagnostikovaného místa ověří tím, že sleduje, zda se zde zvyšuje napětí a odpor tkáně, nebo tím, že sleduje aktivitu kranio-sakrálního rytmu, který by se měl v souvislosti se správnou diagnózou energetické cysty zastavit. Pak dá tiché svolení klientovu tělu udělat cokoliv, co mu v danou chvíli připadá správné. Ruce jsou přiloženy, dokud se neprůchodné nebo omezené oblasti neuvolní. Když je nastolen správný pohyb všech součástí kranio-sakrálního systému, dojde k zapojení samohojícího mechanismu, který úpravu stavu dokončí.

Žijeme v nezdravém životním rytmu a právě osteopatie může pomoci správný rytmus znovu navodit. Tělo ví, tělo má veškeré potřebné informace. My je jen neslyšíme. Probudit náš vnitřní hlas může právě zkušený osteopat.

Délka sezení je individuální – záleží vždy na každém z nás, zda a jak jsme ochotni nechat naše tkáňové informace promluvit. Terapii je nutné vždy opakovat – není možné člověka vyléčit při první návštěvě. Lidé si však musí uvědomit, že odbourávání a rozpouštění traumat a eergetických bloků je vždy pozvolné, mnohdy jde o několikaměsíční proces.

Terapie je zaměřena na harmonizaci celé osobnosti, proto může pomoci téměř komukoliv. Důležité ale je, aby pacient sám sobě pomoci chtěl. Úspěšně se terapie používá u kojenců, ale i u starších lidí. Děti mohou být ošetřováni dokonce i při jídle nebo ve spánku.

Terapie je vhodná při následujících potížích:

 • alergie,
 • astma,
 • migrény,
 • deprese,
 • epilepsie,
 •  glaukom,
 • vysoký tlak,
 • nespavost,
 • psychické potíže,
 • premenstruační syndrom

Pomoci může také dětem:

 • hyperaktivním,
 • s poruchami učení,
 • s mentální retardací,
 • po mozkové obrně

Kranio-sakrální terapie

 • je úzce spojena s terapeutickou prací s tkáňovou pamětí, objevováním a uvolňováním energetických cyst a SE (somatoemocionální) uvolněním;
 • je úspěšně využívána v kombinaci s dalšími terapiemi: masáží shiatsu, aromaterapií, kosmetickou masáží…

SONS – IS Braillnet a Shiatsu.cz

Sdílet
Předchozí článekNervová soustava
Další článekHomosexualita

Warning: A non-numeric value encountered in /data/web/virtuals/221473/virtual/www/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 2015