Jedná se o výduť cévy, která odvádí odkysličenou krev zpět k srdci a do plic – žíly. Krev se tedy pohybuje (na dolní polovině těla) proti gravitaci. To je samozřejmě možné jen za pomoci částečného vlastního stahování žilních stěn.Moji pacienti se velice často vymlouvají na to, že jejich křečové žíly jsou dědičné. To se tak může zdát, ale zdaleka to není pravda, protože na kvalitě cév se podepisuje hlavně strava. Ta se bohužel dědí, respektive stravovací návyky se přenášejí z matky na dceru a syna.

Jak tedy vznikají?
V cévách se začnou usazovat látky, které tělo neumí nebo nemůže v daném okamžiku vyloučit z těla. Protože je jimi přesyceno, ledviny je nestačí odvést z těla, tělo se tedy snaží je „uklidit“ na nějaké místo, kde nebudou vadit. Pokud to dělá dostatečně často, pokryjí se cévy zevnitř povlakem různé tloušťky, zúží se světlost cévy, zvyšuje se tlak, krev se městná, nemůže zpět protékat a céva povolí, vytvoří vydutinu – roztáhne se, aby krev mohla volně protékat. Časem mohou vydutiny postihnout i velké oblasti těla.

Jaké látky se nejraději v cévách usazují?
Jsou to především produkty metabolismu mléčných výrobků. Dospělí lidé ztrácejí schopnost štěpit mléčnou bílkovinu, děti mezi třetím a desátým rokem, chybí jim k tomu trávicí enzym, který vzniká pouze v dětství a v dospělosti se nevytváří. A mléčné destrukty nebo metabolity se někde po těle musí usadit, protože obvykle ledviny jsou natolik zaměstnány, že je nestačí vyloučit.

Nejhorší kombinace je mléčný výrobek s cukrem. V tomto případě se vytvářejí nerozpustné krystalky, které jsou ostré jako jehličky a do cév se přímo zabodávají. Toto ukládání (a nejen do cév, ale i v dutinách – pak jsou časté rýmy, gynekologii – tady se často dostavují výtoky) podporuje ještě malá pružnost cév, která je dána naším jídelníčkem. Jedná se o látku rutín, kterou nekonzumujeme, protože je v naší potravě velmi málo zastoupena. Jediná nám dostupná potravina, kde je obsažena v dostatečném množství je pohanka.

Další látkou, která se ráda usazuje do cév, ale nejen do nich i např. do kloubů, jsou metabolity masa. Tyto látky – puriny a pyrimidiny vznikají při trávení masa. Také se vylučují do vody, když maso vaříme. Takže chceme-li se vyvarovat křečových žil, musíme snížit, ne-li přímo omezit spotřebu masa a vývary – bujóny, ze své stravy vyloučit vůbec. Maso můžeme tedy vařené, není tak škodlivé pro naše cévy, ale vodu z něj musíme vylít.

Zopakujme si, co všechno musíme udělat, abychom snížili výskyt našich křečových žil a trochu omladili náš organismus. V prvé řadě budeme konzumovat maximálně l kg mléčných výrobků měsíčně, a to většinou výrobky kvašené nebo již jinak fermentované jako jsou jogurty, biokysy, nebo tvarůžky, ze sýrů Hermelín. Maso budeme konzumovat maximálně dvacet dkg týdně (uzeniny vůbec!). Každý den sníme minimálně polévkovou lžíci pohanky v jakékoliv kuchyňské úpravě. Budeme dbát na to, abychom, pokud se jedná o nohy, pomohli cirkulaci krve tím, že si je položíme výš než srdce. Nejlepší je lehnout si na postel a nohy opřít patami o stěnu a setrvat tak alespoň 20 minut.

To je všechno každému dostupné a může s těmito procedurami začít ihned.

Další potravina, která má neblahý vliv na stav našich cév, je tuk.

Většina lidí konzumuje velmi mnoho tuku, a to takového, který není pro naše tělo vhodný. My spíše potřebujeme tuk, který je složen z nenasycených mastných kyselin. Ty jsou obsaženy v semínkách a jiné zárodečné hmotě, jako je mák, ořechy, lněné semínko, slunečnicová semínka, olivy a podobně. Těch bychom naopak měli konzumovat denně polévkovou lžíci. Místo smažených brambůrků dejte dětem denně polévkovou lžíci lískových ořechů nebo mandlí, naklíčených slunečnicových semínek nebo máku.

Existují některé lidové léčitelské prostředky, které mají tu schopnost, že pomáhají křečové žíly stahovat. Je to například měsíčková mast. Je vynikající, ale již jsem se setkala s názorem, že je neúčinná. Pátrala jsem tedy po tom, jak vypadala a zjistila jsem, že výrobci ošidili její výrobu hned v několika směrech. Použili recept podle Maria Treben a ještě jej modifikovali. Samozřejmě takto upravená mast je málo účinná, maximálně se dá použít proti sluníčku při opalování na obličej.

Měsíčkovou mast si můžete připravit sami doma. Potřebujete k tomu jen nať měsíčku zahradního, lepší jsou plnokvěté kultivary, sádlo a kamna. Uřežete celou kvetoucí rostlinku hned u země, rozkrájíte ji nerez nožem na menší kousky a dáte dvě plné hrsti měsíčku do půl kg sádla. Nádobu vložíte do druhé nádoby, mezi ně nalijete vodu, nepřikrýváte a dáte na kamna. V této vodní lázni za občasného míchání a dolévání vody necháváte vařit celkem asi dvacetčtyři hodin. Většina lidí se mne opakovaně ptá, jestli je nutné, aby se to vařilo dva dny. Mám s touto mastí dlouholeté zkušenosti a můžu potvrdit, že v tomto případě a při této přípravě je velmi účinná.

Viděla jsem křečové žíly, která byly způsobeny hrou na hudební nástroj, a po třech dnech stálého mazání zmizely. I u úporných bolestivých křečových žil na nohách po týdnu přestanou alespoň bolesti.

Co je tedy důležité?
Používat celé rostlinky měsíčku, to jest kvetoucí květ, listy a stonek.
Vařit v sádle ve vodní lázni dvacetčtyři hodin.
A nyní srovnejte přípravu, jak jsem se ji dozvěděla u velkovýrobce: lihová tinktura z květu (manočený květ měsíčku do lihu) daná do sádla. To samozřejmě nemůže být účinné.
Pokud budete mast vyrábět ve větším, dejte si ji do skleniček od výživy a zasterilujte. Ale když je dostatečně dlouho vařená, nemůže vám zplesnivět. A pokud bude, tak jste někde udělali chybu.
Takto vyrobená měsíčková mast se může s úspěchem používat i na hemeroidy.

Dalším lidovým léčebným prostředkem jsou obklady z listů zelí nebo kapusty. Rozloupneme hlávku, odstraníme vnitřní velká žebra a listy zelí nebo kapusty položíme na sebe na prkénko a dřevěnou vařečkou nebo paličkou na maso naklepeme, aby pustily šťávu, a pak je klademe na nohu tak, že jsou jako tašky na střeše, to znamená, že se překrývají. Můžeme vyrobit i velkou vrstvu, převázat igelitem a nechat přes noc. Lze použít i na bércové vředy. Jen je třeba dávat pozor, abychom po takovýchto obkladech nechodili na sluníčko, protože noha zesvětlá a je velice citlivá na sluneční záření. Když obklad odstraníme, měli bychom nohu namazat opět měsíčkovou mastí.

Z moderních potravinových doplňků je vynikající na čištění cév a zvláště křečových žil výtažek z americké palmy Yucca. Čistí cévy a vlastně i omlazuje pomalým, ale stálým způsobem. Mám přítelkyni, která má velkou křečovou žílu v tříslech, kde měla průtok krve pouze necelých 30 procent. Po dvou letech používání Yuccy se céva vyčistila o dalších 10 procent, což se za 20 let lékařům žádným způsobem nepodařilo. A bude se ještě čistit dál. Yucca se používá běžným způsobem 1 x denně za současného zvýšení příjmu tekutin nejméně o 1-1,5 l denně. To je nutná podmínka vzhledem k charakteru yuccy jako saponinu, který musí udělat v těle pěnu, která zachycuje a čistí cévy.