Léky užíváme, aby nám pomáhaly. Víte však, že nesprávně zvolená kombinace dvou a více léků může naopak vaše zdraví poškodit? A někdy se o tom, že užíváte špatný koktejl medikamentů, nedozvíte ani od lékaře.

Vzájemné působení léků 

Každý lék působí v našem těle odlišně. To je důvod, proč společné užívání některých léků může zásadně změnit jejich účinek. Tato změna se nazývá léková interakce. Existují tři hlavní typy interakcí:

1. Duplicita jedná se o dva a více léků s podobným obsahem účinných látek. Tato kombinace léků dodá do vašeho těla více účinné složky, než potřebujete, čímž v důsledku dojde k předávkování. Navíc nadbytek stejné či podobně působící účinné látky může poškodit játra.

Můžete se předávkovat například v případě, že kromě užívání léku s protizánětlivými účinky, který vám předepíše lékař, si v lékárně koupíte ibuprofen (má protizánětlivý účinek). Důsledky předávkování se přirozeně liší na základě toho, jakou látkou se předávkujete.

2. Opozice (antagonismus) jedná se o dva a více léků, jejichž účinné látky působí na vaše tělo opačně. Výsledkem je snížená účinnost jednoho či více nebo dokonce všech léků, jejichž opačné účinky se ve výsledku eliminují a pouze vám zbytečně zatíží organismus, zejména játra.

3. Změna jeden z léků, které užíváte, může změnit způsob, jakým vaše tělo vstřebává (metabolizuje) jiný lék

Například běžný a známý lék aspirin může změnit způsob vstřebávání warfarinu a dalších léků na ředění krve.

Než začnete užívat k již užívanému medikamentu další lék, ať už na předpis nebo volně prodejný, informujte o tom svého lékaře.

K nevhodné kombinaci léků na předpis dochází zpravidla nejčastěji u nemocných, kteří navštěvují několik lékařů specialistů. Každý z nich jim předepíše nějaký lék, aniž by věděl, jaké léky dotyčný pacient užívá. 

A pokud mu pacient tuto informaci nepodá, vystavuje se zbytečnému riziku, že mu kombinace léčiv ve výsledku nejenže nepomůže, ale ještě ublíží. Proto je nezbytně nutné každého lékaře o užívaných lécích důkladně informovat.

Další častou možností, kdy dochází k nevhodné kombinaci léků, je případ, kdy užíváte nějaký lék a k němu si koupíte v lékárně jiný, volně prodejný, lék. Tady je na místě aspoň konzultace s lékarnicí/lékárníkem, kteří by o špatných kombinacích měli mít rovněž jistý přehled.

Časté zdraví nebezpečné kombinace léků

Trpíte-li srdeční arytmií, měli byste užívat pastilky proti bolestem v krku s lokálním anestetikem. Jinak by totiž mohlo dojít ke zhoršení arytmie.

Diabetici, kteří si aplikují inzulín, by se měli vyhnout lékům s obsahem kyseliny acetylsalicylové. Tuto látku obsahuje například aspirin, acylpyrin. Kyselina acetylsalicylová zvyšuje účinek inzulínu, čímž hrozí riziko hypoglykemie

Nekupujte si v lékárně několik léků proti nachlazení, teplotě a začínající chřipce, jako je Coldrex, Paralen, Panadol. Všechny tyto léky obsahují paracetamol, jehož nadbytek přetěžuje játra.

Užíváte-li Warfarin (lék na ředění krve), nekombinujte ho s léky typu ibuprofenu. Při této kombinaci by vám totiž hrozilo riziko krvácení.

Vaše zdraví vám může poškodit dlouhodobé užívání antirevmatik typu ibuprofen, aspirin. Tyto známé a volně prodejné léky totiž nejsou neškodné. Při dlouhodobém užívání mohou vyvolat krvácení do žaludku a střeva.

Nebezpečná je jejich kombinace s podobně působícími léky i s antidepresivy SSRI. Jedná se o antidepresiva, které působí na principu zpětného vychytávání serotoninu. Kombinace těchto léků zvyšuje riziko krvácení do zažívacího traktu.

Imodium a živočišné uhlí jsou oblíbené a osvědčené volně prodejné léky proti průjmu. Pokud však tyto léky užijete současně s kterýmkoliv jiným lékem, jeho účinnost výrazně klesne.

Živočišné uhlí totiž dokáže dokonale vynést z těla všechny škodliviny a chemické látky (iléky). Díky této vlastnosti se při otravách podávají vysoké dávky živočišného uhlí.

Mezi podáním živočišného uhlí a užitím jiného léku by měl být interval nejméně dvě hodiny.

Rovněž se nedoporučuje užívat současně Imodium a živočišné uhlí. Oba tyto volně prodejné léky nás sice zbaví průjmu, pokud je však užijeme současně, jejich účinek bude nulový. Imodium totiž potírá účinek živočišného uhlí a naopak.

Pokud vás naopak trápí zácpa, neužívejte laxativa (projímadla) společně s diuretiky (léky zvyšující vylučování moči). Došlo by totiž k nadměrné ztrátě vody a iontů z organismu.

Pokud vám kožní lékař předepsal tablety proti plísňovým onemocněním, informujte ho o lécích, které užíváte. Tyto léky totiž mohou zpomalovat vstřebávání a tím i účinnost zhruba poloviny všech léků.

Benzodiazepiny – léky proti úzkosti a poruchám spánku dnes patří mezi často užívané léky. Mezi benzodiazepiny patří například Lexaurin, Diazepam, Neurol, Xanax, Rivotril, Oxazepam.

Tyto léky by se neměly kombinovat s léky, které tlumí činnost centrálního nervového systému. Zesilují totiž jejich účinek.

Pozor na třezalku a grapefruit

Třezalka je oblíbená bylinka se silnými uklidňujícími účinky. Má však jednu nepříjemnou vlastnost – snižuje účinky léků. Pokud budete popíjet třezalkový čaj v kombinaci s některými druhy antidepresiv, může vás potkat serotoninový šok, což je velmi vážný stav.

Grapefruit je pro svoji hořkou chuť, velké množství vlákniny a vody a nízký obsah kalorií oblíbený zejména u lidí, kteří chtějí zhubnout nebo si úzkostlivě hlídají svoji tělesnou hmotnost.

Ne každý milovník grapefruitů ale ví, že toto ovoce s hořkou chutí zvyšuje a urychluje účinky všech léků.

Jak předejít nevhodné kombinaci léků?

Informujte o každém léku, který užíváte nebo který hodláte užívat, své lékaře, tedy i lékaře specialisty, které navštěvujete. Pomoci vám může také čtení příbalových letáků, ze kterých se dozvíte mnohé potřebné informace. 

Můžete rovněž využít některou z on-line poraden, které se zabývají vzájemným působením léků nebo se poptat i v lékárně.

 

Autorka: Evžena Janovská