Různé květiny mají různou energii a tím i vliv na naše prostředí a smysly. Ideální jsou  rostliny v kořenáčích s kulatými listy a barevnými květy. Ostré dlouhé listy palem a podobných rostlin mají naopak energii jako nůž – bodavou a ostrou. V následujících krátkých bodech Vám přinášíme výčet obzvláště vhodných květin a rostlin, které jistě naplní váš dům či byt příjemnou pozitivní energií. 

Čím jsou květiny pestřejší, tím lépe.
Podle Feng Shui je pět obzvláště prospěšných květin:

 •  Pivoňka symbolizuje lásku, bohatství a čest. Traduje se, že pivoňky přinášejí bohatství.
 • Chryzantéma je květina štěstí a smíchu. Symbolizuje pohodlí a uvolnění. Nejběžnějšími květinami při oslavách čínského nového roku jsou právě pivoňky a chryzantémy
 • Bílé magnólie a orchideje symbolizují ženskost, dobrý vkus a vyrovnanost
 • Lotos je posvátná květina buddhistů a symbolizuje čistotu. 

Bambus – využijte jedinečné energie bambusu a podpořte své štěstí! Na výhonky bambusu můžete pověsit červenou stuhu s mincemi. Také můžete několik stonků bambusu ve váze svázat červenou stuhou.

Ke zlepšení vztahů Vám mohou pomoci květiny . Kupte dvě stejného druhu, postavte je do vázy a umístěte ji v západní části domu či bytu, ideálně k oknu. Květinám měňte denně vodu. 

Stromy rostoucí před domem by neměly zakrývat vchod. Vyvolává to tísnivý, klaustrofobický pocit a ztěžuje přítok pozitivní energie čchi.

Vysoké či popínavé rostliny mohou pomoci zmírnit negativní energii  trámů a ostrých rohů. Nechejte je pnout se, nebo vyšší květiny postavte před ostré roky. 

Pokud to půjde vyvarujte se kaktusů a rostlin s ostrými tenkými listy – vysílají bodající energii a v jejich přítomnosti se můžete cítit nepříjemně. Velmi vhodné jsou kvetoucí rostliny s kulatými listy.

Sušené květiny a vazby nejsou z hlediska Feng Shui příliš vhodné. Jde o mrtvou energii. Vhodnější jsou květiny umělé.Ovšem i o ně se pečlivě starejte – utírejte z nich prach a omývejte je. 

Rozdělení  rostlin podle  elementů 

 • element dřeva
  kapradina, hortenzie, vavřín, muškát, lichořeřišnice, balkónová růže, kolopejka, kroton,  schefflera,  filodendron, fíkus, klívie
 • element ohně
  ibišek, zlatokvět, agáve, primulky, fuchsie, oleandr, tulipán,  amarylis, anturie
 • element země
  sněženka, vitálka, bungevilea, keříčková kopretina, vřesovec, dracéna, filodendron, ibišek, kapraď
 • element kovu
  plamének – clematis, okrasné traviny, povíjnice, petrklíč, primulka, azalka, muškát okrasný listem, fíkus benjamina, brambořík, tychýnin jazyk
 • element vody
  mochna, pomněnka, helxine, zimní fiala,pelargonie, levandule, kamélie, sloní noha, zelenec-pavouk, sleziník

"specialisté" pro  více zón v bytě

strelície, svlačec, pomerančovník, citroník, hrnková minirůže, orchidej 

Fuchsie – pokud ji umístíme, tak abychom ji měli stále na očích, dodává  mnoho energie. Vyrovnává emocionální napětí a vyrovnává náladu..

Azalka – je rostlina "zprostředkovatel". Působí harmonizačně na ostatní květiny i člověka

Klívie – působí na nás inspirativně a dokáže i harmonizovat. Vhodná pro zónu rodiny a bohatství.

Oleandr – je rostlina "zprostředkovatel". Má harmonizující účinky, umí  rozvinout  silnou intuitivní komunikaci se svým pěstitelem. Pak kvete obzvlášť krásně. Pomáhá zahnat chmurné myšlenky a posiluje naději a důvěru

Pomerančovník – posiluje a harmonizuje, jeho plody aktivují energii, mají očistný účinek. Rostlina posiluje imunitní systém.

Tulipán – přináší spirituální energii. Má  aktivující účinek a pohlcuje negativní energii. Ideální rostlina pro oblast slávy, neumísťovat do centra a zóny kariéry.

Schefflera – působí především jako  posilující prvek, ideální pro zónu rodiny a bohatství.

Filodendron – působí jako harmonická posila, má velmi inspirativní vliv především na ženy. 

Kroton – může vyvolat, či podpořit impuls lásky, popřípadě již existující cit zesílit. Ideální pro zónu rodiny a bohatství, vhodný i pro ostatní.

Kapradina – její energie působí povzbudivě a inspirativně. Ideální pro zónu bohatství a rodiny. Není vhodná pro zónu vědění  a kariéry. 

Ibišek – obzvláště žlutá odrůda působí posilující, harmonizující a inspirující energií. Ideální pro zónu pracovní, vhodná i pro ostatní.

Primulka – je rostlina "zprostředkovatel". Má bohatou škálu barev a každá z nich dává s rozdílnou intenzitou do pohybu léčivé impulsy – ty poté  harmonizují city. Člověk se díky tomu mění k lepšímu. Barvu vybírejte intuitivně..

Hrnkový vřesovec – působí na lidi o okolní květiny  silně harmonicky, šíří kolem sebe duchovní léčivé účinky, pomáhá při smutku. Ideální pro zónu partnerství, vědění, nikoliv pro kariéru.

Fikus benjamina –  je rostlina "zprostředkovatel". Pomáhá řešit problémy a zmírňovat smutek. Ideální pro zónu dětí, přátelství ne pro kariéru.

Komentáře