Milí čtenáři, rádi byste se ubránili proti bacilům a využili k tomu přírodní prostředky? Pak je pro vás dobrou volbou starý dobrý – česnek, jemuž se teké přezdívá "lidový penicilin". A pokud vás odrazuje jeho intenzivní aroma, můžete zkusit paličky nakrájené na malá kolečka na chvíli osmahnout na másle či oleji – česnek krásně voní a jeho typické aroma se poněkud "zmenší"…
Česnek je považován za velmi zdravou zeleninu a také za jeden z nejúčinnějších a nejvšestrannějších přírodních léků. Působí jako dezinfekční prostředek, ošetřuje cévy, chrání před nejrůznějšími virovými infekcemi a pomáhá zvyšovat obranyschopnost našeho organismu – a to oceníme právě v tomto období roku. Česnek si právem zaslouží čestné místo v naší kuchyni, ale i v lékárničce.
Není česnek jako česnek!
Na pultech našich obchodů je k sehnání většinou česnek pocházející ze zahraničí, nejčastěji z Číny. Ten ale není tak aromatický jako český, je méně ostrý a mdlé chuti. Důvodem je jeho nižší cena. Rozhodně ho nedoporučuji. Pokud se vám ale podaří sehnat český česnek, vybírejte paličky podle barvy.
Za nejkvalitnější je považován ten, jehož paličky mají narůžovělou nebo nafialovělou barvu.
Co česnek obsahuje?
Česnek je bohatý na bílkoviny, cukry, vitamín C, vitamíny skupiny B, v listech se nachází karoten. Dále hořčík, draslík, vápník, fosfor, železo, mangan, zinek, jód, měď. Je i zdrojem flavonoidů, které uvolňují cévní spasmy, snižují krevní tlak a podporují vylučování cholesterolu. Tyto sloučeniny také vážou kancerogenní nitrosaminy a aflatoxiny. Vědecké výzkumy potvrdily, že podávání flavonoidu z česneku výrazně snížilo riziko nádoru tlustého střeva.
Léčivé účinky česneku
Česnek výrazně posiluje imunitní reakci organismu, zvyšuje tvorbu T-lymfocytů. Jeho pravidelné užívání potlačuje hnilobné a kvasné procesy ve střevech. Je úžasnou doplňkovou léčbou nachlazení, chřipky, angíny, průjmů i zánětu středního ucha. Rovněž je aktivní proti střevním parazitům. Česnek má také výrazné antioxidační vlastnosti, působí proti volným radikálům a tak pozitivně ovlivňuje nemoci srdíčka a cév a je prevencí, ale i doplňkovou léčbou rakoviny. Při jeho pravidelném užívání se snižuje hladina cholesterolu v krvi. Rovněž mírně snižuje krevní tlak, rozpouští usazeniny v cévách. Sirnatá sloučenina ajoen působí proti nadměrné srážlivosti krve a zabraňuje krevním destičkám ve shlukování. V neposlední řadě česnek příznivě ovlivňuje vysokou hladinu cukru v krvi a podporuje produkci glykogenu v játrech. Užívání česneku snižuje zánětlivost a bolestivost kloubů.
Česnek – antiseptický poklad
Česnek má charakteristickou vůni. Tu způsobuje silice, která obsahuje síru a má silné antiseptické vlastnosti. Nejúčinnější látkou je Alicin, který vzniká až při mechanickém poškození česnekových buněk – rozříznutí, rozmačkání. Začne se totiž uvolňovat enzym, díky němu se přeměňuje neaktivní sloučenina alliin na allicin. Allicin úžasně likviduje celou škálu různých bakterií, plísní, virů a kvasinek, například původce úplavice, tyfu, cholery, tuberkulózy, je účinný proti stafylokokům, streptokokům, prvokům (Trichomonas vaginalis) atd. Ale jeho nevýhodou je, že není stálý a rychle se rozpadá. Organismus je během sedmi hodin vyloučí.
Česneková šťáva zatočí s bacily
Potřebujeme: 7 paliček česneku, rostlinné mléko nebo kefír
Postup: Česnek odšťavníme a šťávu uschováme v ledničce. Užíváme ji 3 x denně po lžičce v 1 dl mléka. Tento přípravek bychom měli konzumovat 5 dní.
Česnekem proti nachlazení a chřipce
Při prvních příznacích prochladnutí, únavy, bolestí kloubů a zvedající se teploty si můžeme ulehčit touto osvědčenou recepturou. Tento přípravek je poněkud chuťově nepříjemný, o to je však účinný.
Potřebujeme: 4 stroužky česneku, 2 cibule, 2 dl mléka nebo kefíru
Postup: Oba druhy zeleniny rozmixujeme v mléce. Nápoj po douškách vypijeme. Tento postup provádíme 2 x denně po dobu 4 dnů. Úspěch zaručen!
Česnekový bonbon
Cumlání česneku je velmi účinné při bolestech v krku, angíně, zánětech dásní, aftách. Stroužek česneku si opatrně vložíme do úst, dbáme na to, abychom ho neporušili a jen tak cumláme. Má se v ústech jenom převalovat, ne kousat. Účinné antiseptické látky se tak uvolní do našich slin a dezinfikují celou oblast úst a krku. Česnek můžeme cumlat 3 x denně po dobu 3 dnů.
Česnekový obklad při kašli
Tento obklad uvolňuje hleny a podporuje vykašlávání.
Potřebujeme: kostku tučného tvarohu, 3 rozmačkané stroužky česneku, lněný šátek
Postup: Tvaroh smícháme s česnekem, vzniklou směs naneseme na šátek a vše zabalíme. Hrudník namažeme olivovým olejem nebo sádlem a přiložíme na něj obklad. Vše převážeme ručníkem a necháme hodinu působit. Pak sundáme a hrudník omyjeme. Obklad provádíme 1 x denně po dobu 4 dnů.
Česnekové ušní kapky
Jeden malý stroužek česneku smícháme s 2 lžícemi olivového oleje, necháme hodinu louhovat a pak vše scedíme přes jemné sítko. Do ucha zavádíme tampónek jemně namočený v tomto oleji a necháme ho tam půl hodiny působit. Tento postup provádíme 2 x denně po dobu 5 dní.
Zdroj: Simona Procházková, DiS.