Toto vleklé onemocnění kůže, při kterém se cyklicky střídají vzplanutí a období klidu, život sice neohrožuje, ale je nepříjemné a někdy i velmi bolestivé. Prevence ani specifické léčení nejsou dosud známé, ale některé potravinové doplňky a léčivé byliny mohou onemocnění (lupénka – psoriáza) pomoci zvládat.

 

Co to je psoriáza – lupénka

Psoriáza -lupénka – je chronické kožní onemocnění charakterizované vyvýšenými zanícenými plochami kůže, obvykle pokrytými bělavými nebo stříbřitými šupinkami. Psoriáza – lupénka se objevuje se většinou mezi desátým až třicátým rokem života, ale může začít kdykoli. Vyrážka napadá nejčastěji část hlavy s vlasy, lokty, kolena, bederní a hýžďovou krajinu. Nehty na rukou i nohou mohou být žluté nebo důlkovité. Rozsev čerstvé psoriázy – lupénky hezky nevypadá, ale plošky většinou nesvědí, ani příliš nebolí. Asi 15 procent pacientů s lupénkou – psoriázou má vyrážku tak rozsáhlou a závažnou, že jim působí značné obtíže a znemožňuje normální život. Asi v pěti procentech případů se objevují otoky a bolesti kloubů, podobné příznakům revmatoidní artritidy.

Psoriáza – lupénka  – PŘÍZNAKY

• vyvýšené plochy zarudlé, zanícená kůže s bílými olupujícími se šupinkami
• svědění
• uvolněné, důlkovité a barevně změněné nehty na rukou i nohou
• popraskaná kůže s puchýřky, v těžkých případech bolestivá
• bolesti a ztuhlost kloubil

Příčiny lupénka, psoriáza

U nemocných trpících psoriázou – lupénka se kožní buňky určitých částí těla obnovují mnohem rychleji než normálně. Kožní buňky vznikají v hlubokých vrstvách kůže a obvykle se za 28 dní dostávají na povrch, kde se postupně odlupují. Na plochách kůže postižených psoriázou – lupénka však tento proces trvá jen osm dní a nové buňky se hromadí tak rychle, že nemají čas dozrát. Výsledkem je zarudlá, zanícená kůže překrývaná bělavými šupinami. Důvod, proč na určitých místech rostou kožní buňky rychleji, není známý, ale skutečnost, že u jednoho ze tří nemocných má toto onemocnění někdo další v rodině, svědčí pro to, že značnou roli hraje genetika. Některé zevní podněty, jako stres, alkohol, spálení sluncem, nízké teploty, suchý vzduch, poranění kůže, angína a některé léky, mohou onemocnění (lupénka, psoriáza) zhoršit, nebo dokonce vyvolat.

Jaké doplňky užívat na onemocnění lupénka, psoriáza

Všechny doplňky uvedené v tabulce mohou pomoci zvládnout vzplanutí nemoci a lze je užívat v kombinacích. Příznivé účinky bývají většinou patrné asi za měsíc. Všichni nemocní by měli užívat především multivitaminový a multiminerální přípravek, který by měl obsahovat 200 mcg chromu a 75 mcg selenu. Omega-3 mastné kyseliny obsažené v rybím tuku nebo lněném oleji blokují účinky arašidonové kyseliny, která je příčinou vzniku nemoci. (U pacientů s psoriázou – lupénka jsou obvykle nízké hodnoty omega-3 mastných kyselin.) Vitaminy C a E jsou vysoce účinné antioxidanty, které mohou zabránit poškození kožních buněk. Selen v kombinaci s vitaminem E má rovněž protizánětlivý účinek. Zinek je nezbytný k udržování zdravé kůže a nehtů a podporuje hojení. Ostropestřec mariánský, léčivka s protizánětlivými účinky, může zmírňovat vyrážku a zpomalovat abnormální růst kožních buněk.
Po mnoho let používají fytoterapeuti k léčbě psoriázy – lupénka různé léčivky, jako jetel luční, lopuch, přestup.

rybí tuk
dávkování: 2 lžičky dodají 2 g omega-3 mastných kyselin denně
pozor: užíváte-li léky proti srážení krve, poraďte se s lékařem
doporučení: vegetariáni mohou nahradit lžící lněného oleje denně

vitamin C
dávkování: 500 mg dvakrát denně
doporučení: objeví-li se průjem, snižte dávku

vitamin E
dávkování: 400 mg denně
pozor: užíváte-li léky proti srážení krve, poraďte se s lékařem

selen
dávkování: 100 mcg denně
pozor: ve vysokých dávkách toxický, nesmíte překročit denní dávku 200 mcg

zinek
dávkování: 30 mg denně
doporučení: užíváte-li zinek déle než měsíc, užívejte doplněk obsahující i 2 mg mědi

ostropestřec mariánský
dávkování: 150 mg výtažku dvakrát denně
doporučení: standardizovaný na obsah 70 procent silymarinu

Co ještě můžete dělat – lupénka, psoriáza

o Trochu se sluňte. 15 až 30 minut slunečního záření denně může zlepšit psoriatický výsev během tří až šesti týdnů. Používejte ochranný krém s faktorem 15 i více na nepostižená místa.
o V zimě používejte zvlhčovač vzduchu; suchý vzduch v bytě může být příčinou výsevu.
o Na celé tělo používejte hydratační prostředek – zvláště na postižená místa, abyste zabránili vysychání kůže a svědění. Velmi dobře působí gel z aloe vera.
o Jezte často tučné ryby (makrelu, sardinky, tuňáka, lososa a sledě) nebo užívejte rybí tuk v tobolkách.

Podle studie Michiganské univerzity může počátek onemocnění vyvolat neschopnost dát průchod zlosti. Vědci shromáždili psychologické profily 137 pacientů a zjistili, že ti, kteří potlačují hněv, jsou náchylnější k vývoji psoriázy – lupénka před čtyřicátým rokem života.
Zlost a stres mohou u pacientů s lupénkou rovněž vyvolat vzplanutí onemocnění.

Antioxidanty mohou být cenné v prevenci psoriázy – lupénky. V jedné italské studii odborníci objevili u 600 pacientů (z nichž polovina trpěla psoriázou – lupénkou a polovina jinými kožními nemocemi) spojitost mezi vysokým příjmem mrkve, rajčat a syrového ovoce (vynikající zdroje antioxidantů) a snížením rizika vzniku tohoto onemocnění.

Kuřáci se spotřebou přes 20 cigaret denně – zvláště ženy – jsou dvakrát náchylnější k psoriáze než nekuřáci. Čtvrtina všech případů psoriázy – lupénky může být spojená s kouřením.

Článek Lupénka, psoriáza

Autor: publikace – Léčivá moc vitamínů, bylin a minerálních látek. Reader´s Digest Výběr