Může se objevit jako malý puchýřek na zádech, který silně svědí, pálí a bolí. Přímo svádí k rozškrábání, což toto vysoce nakažlivé onemocnění pouze zhoršuje. Pásový opar způsobuje virus, který vám může bezpříznakově sídlit v těle řadu let a čeká na vhodný spouštěcí impuls.

Stačí stres, vyčerpání, oslabená imunita (především u starších lidí a chronicky nemocných osob), ale i přílišné slunění na pláži a následné přehřátí organismu. Podnětů, na které reaguje Varicella zoster, je celá řada a mohou se střídat či navzájem kombinovat. I v tom je virus zákeřný. A jak se vlastně dostává do těla? Běžným dětských onemocněním: planými neštovicemi. Prodělal je v dětství téměř každý a prošel si jimi bez velkých šrámů. Ovšem virus, který je spouští, je právě Varicella zoster a usazuje se v zadních kořenech míšních nebo mozkových nervů. Když se aktivuje, dochází k rozvoji vysoce infekčního onemocnění.  Ohrožený je každý nositel viru, bez ohledu na věk, ale nejvyšší výskyt je u jedinců nad 45 let věku.

Puchýřky jednotlivě i v pruzích
Inkubační doba nemoci jsou jeden až dva týdny, nejdříve začnete v postižených místech cítit bolest, přidat se může bolest hlavy, zvýšená teplota, únava, teprve po několika dnech se objeví puchýřky. Nejčastěji v bederní a hrudní části těla, ale mohou být na hrudníku, hlavě či v ústech, zvukovodu a v oku. Je třeba okamžitě vyhledat lékaře, léčba by měla začít bezprostředně po odhalení příznaků. Nemocný je nebezpečný především sám sobě. Rozškrábáním si může pásový opar roznášet po těle. Nejzávažnější následky může mít výsev puchýřů v očích, uších a v obličeji. Hrozí poškození zraku, sluchu a zánět mozkových blan.

Zaberou antivirotika
Lékem první volby jsou antivirotika (aciklovir), která předepíše po zevrubném vyšetření lékař. K tomu se obvykle přidávají léky na snížení bolesti (ibalgin, paracetamol), hojivé masti, bolestivé puchýře zklidňuje tekutý pudr a panthenol sprej. V případě závažného průběhu se mohou nasadit i antibiotika jako ochrana proti infekci. Pacient by měl dodržovat klid na lůžku a vyhnout se fyzické námaze. Zvýšená hygiena je samozřejmostí, nákaza hrozí pouze přímým kontaktem kůže na kůži. Přibližně po dvou týdnech puchýřky zasychají do stroupků.

Očkování na 1. místě
Očkování proti planým neštovicím zřejmě ochrání i před pásovým oparem. V ČR existuje i živá vakcína vhodná pro lidi starší 50 let, ale není hrazena zdravotními pojišťovnami. Ptejte se u svého praktika na možné způsoby ochrany. Proti bolestem a riziku zdravotních komplikací se stojí za to chránit.