Jedním z postupů, jak se svalové únavy rychleji zbavit je masáž. V tomto článku si ukážeme základní hmaty, které můžeme použít i při automasáži – tzn., že si s namasírováním unaveného svalu pomůžeme sami …

Vždy je nejlepší, když Vám masáž provede odborník – tedy masér, nejlépe profesionál. Sportovní kluby většinou k dispozici maséra mají. My se budeme zabývat především tou situací, kdy si chcete nebo musíte pomoci sami – tedy automasáží.

Výhody automasáže

Hlavní výhodou automasáže je to, že si pomůžete od bolesti právě ve chvíli, kdy to potřebujete. Nezanedbatelnou výhodou je rovněž to, že je to zadarmo. Dále pak sílu a intenzitu hmatů a délku masáže přizpůsobíte svým pocitům. Pokud se časem naučíte některým speciálním masážím, pak můžete masáž využívat nejen jako ošteření bolavých svalů, ale také jako účinnou prevenci – např. pravidelné ranní masáže, které dodají tělu energii a odstraní stres a třeba i migrény …

Nevýhody automasáže

Při automasáži si občas budete muset vystačit jen s jednou rukou. Ne všude si pak automasáž budete moci uplatnit – např. záda si rukama sami asi nenamasírujete. Budete muset použít některou ze speciálních pomůcek. Poctivá masáž je také náročná fyzicky, takže málokdo zvládne důkladně automasáží promasírovat celé tělo – ale to asi není účel.

Dodoržujte tyto základní pravidla – směr masáže by měl být dostředivý – tedy směrem k srdci. U končetin začínáme prsty a končíme směrem k trupu. Hrudník a záda – směrem k páteři. U podélných svalů okolo páteře je směr libovolný.

Základní hmaty

Tření, vtírání

Tření působí hlavně na povrchu, zasahuje do kůže a podkoží. Sval předehříváme a stimulujeme krevní oběh. Nanášíme a vtíráme zároveň masážní prosředky na a do kůže. Třeme co největší plochou v dlouhých a podélných tazích v dostředivém směru – směrem k srdci.

Hnětení

Nejúčinnější a nejhlubší masérský hmat. Lze jej provádět jen na svalech dlouhých končetin – např. lýtka, stehna, hýždě, bicepsy … Směr pohybu je opět dostředivý. Sval uchopíme tak, aby palec působil proti ostatním prstům. Pak tlačíme palec a ostatní prsty proti sobě tak, aby vytlačená svalová tkáň přiléhala na plochu dlaně. Tímto způsobem prohněteme celý sval.

 

 

Roztírání, vytírání

Působí do středních hlubek svalu. Používáme větší tlak než u tření. Pohyby jsou krouživé nebo po elipse, navazují na sebe do spirál. Ruka – dlaň – pevně přiléhá ke svalu. Postupujeme opět ve směru dostředivém.

 

 

Sekání

Pomalu ale rytmicky začneme do svalu "sekat" hřbetem dlaně. Pokud můžeme, je ideální použít obě ruce. Postupně zrychlujeme a sekáme střídavě oběma rukama. Intenzitu úderů postupně také zyšujeme, ale pouze tak, aby nám to nebylo nepříjemné. Masáž končí pozvolným snižováním tempa i intenzity úderů. Tento hmat vyžaduje zkušenost – takže to s tou intenzitou nepřehánějte. Masáž sekáním zařazujeme až ke konci masáže svalu a to z důvodu, že pokud by byl sval studený nebo napjatý, je to poměrně bolestivé. Sval musí již být zrelaxovaný.

 

 

Chvění, vibrování

Vibrování nebo také chvění provádíme celou plochou ruky, která má prsty mírně od sebe. Pohyb je krátký ze strany na stranu. Ruka zůstává na místě nebo ji nepatrně posouváme vlnovitě vpřed či vzad.

 

 

 

Nabídku základních masírovacích krémů a gelů najdete v našem e-shopu: Masážní a bylinné emulze