V každé z nich je ukrytý kus pravdy – je potřeba jíst přírodní potraviny a pravidelně se pohybovat…Mnohdy se ale v léčbě a prevenci onemocnění zapomíná na veliký vliv našich emocí a psychiky na vznik s tím na první pohled nesouvisejících nemocí. I když rychle se rozvíjející obor psychosomatická medicína o tom všem již ví své…

Staří Číňané již tisíciletí znají silný vliv našeho myšlení a emocí na celkový zdravotní stav. Mnohaletým pozorováním přiradili k jednotlivým orgánům emoční pochody, kterých nadměrnost může orgán sdružený s danou emocí uvést do stavu nerovnováhy a po jistém čase přivodit také jeho funkční poruchu. Platí to také opačně – postižení orgánu vyvolá po jistém čase převahu emocí s ním souvisejících…. Podívejme se teď blíže které emoce a které orgány spolu vzájemně souvisejí….

JÁTRA – podle tradiční čínské medicíny (dále TČM) s ní souvisejí emoce typu hněvu, podrážděnosti, vznětlivosti a špatné a rychle se měnící nálady. Také nadměrná frustrace a vztekání se může přivodit nerovnováhu jater a způsobit dále ve fyzické rovině potíže typu : bolestí hlavy (typické pro jaterní bolesti je silná a rozpínavá bolest na vrcholu hlavy a za očima. Pro sdružený orgán jater – žlučník jsou to bolesti na spáncích), vysoký tlak, mrtvice, poruchy trávení, u žen bolestivá a nepravidelná menstruace, noční pocení, oční potíže, pískání v uších. Dlouhodobá nerovnováha a „zauzlení se“ čchi (energie) jater je častou příčinou vzniku depresí.

SRDCE – s ním souvisí emoce radosti, smíchu a pláče. Lidé s oslabenou srdeční energií nejsou schopni se radovat a často propadají pláči. Trpí také depresemi. Stojí ale za povšimnutí, že nadměrná a silná radost může člověka i zabít…vysvětluje se to náhlým nárůstem ohně srdce. Ve fyzické rovině se srdcem souvisí potíže typu : bolesti a bušení srdce, srdeční úzkost, psychická únava, zimomřivost a chladné končetiny, spontánní a noční pocení, ale také zapomnětlivost, nespavost, živé sny, afty v ústech a na jazyku a bolestivé močení (přenosem na jeho sdružený orgán tenké střevo a dále spojkami na močový měchýř). „Horkost“ v srdci může způsobit záchvaty zuřivosti nebo častý smích bez příčiny.

SLINIVKA-SLEZINA – souvisí s ní emoce typu skepse, lítosti, splínu a neustálého přemítání a přemýšlení. V současnosti všude přítomný stres tyto orgány silně oslabuje. Více jsou ohrožené ženy, protože se mu poddávají nejenom v práci, ale také v rodině. Málokterá žena dokáže své starosti hodit za hlavu a klidně usnout jako většina nás – mužů… S nerovnováhou tohoto orgánu souvisejí fyzické potíže typu : oslabeného trávení, nechutenství, nadýmání a řidší stolice, fyzické a psychické únavy, zkrácení dechu a slabý hlas, rychlé změny hmotnosti (hubnutí nebo obezita), pokles a výhřez orgánů, žlutavé zabarvení obličeje, u žen silná menstruace, nadměrná tvorba modřin, a také zimomřivost a studené končetiny nebo teploty „nejasné“ příčiny…

PLÍCE – souvisí s nimi emoce jako úzkost, smutek a zádumčivost. Astma nebo chronická bronchitida se velice často projeví právě při ztrátě blízké osoby nebo náhlém rozchodu. A naopak lidé o slabeným elementem kovu /plíce + tlusté střevo/ se těmto emocím často nadměrně poddávají. Příznaky narušení činnosti plic jsou nejen kašel,dušnost a zahlenění, ale také náchylnost k častému nachlazení, chronickému výtoku z nosu, psychické vyčerpanosti, dechové nedostatečnosti a slabému hlasu, spontánnímu pocení, alergiím a také zácpě (přenos patologie na sdružený orgán – tlusté střevo.)

LEDVINY – jejich emocemi jsou strach, nejistota, obavy. Jsou známé případy, kdy došlo k zešedivění „přes noc“ u lidí se silným strachem nebo náhlým leknutím. Možná se ptáte, proč šedivé vlasy? Je to proto, že podle TČM jsou vlasy považované za „zbytky“ ledvin a v jejich kvalitě se pozná dostatek jejich „esence“. Jaké nemoci souvisí s ledvinami? Jsou to bolesti zad, slabost v bedrech a kolenou, kostní výrůstky a řídnutí kostí, časté denní a noční močení, odpolední teploty a noční pocení, u žen předčasná menstruace, silný či stálý výtok krve z dělohy, neplodnost, výtoky a menopauzální potíže, u mužů předčasná ejakulace a impotence, závratě, vypadávání vlasů, zvuky v uších, zimomřivost…

Málokdy se stává, že potíže zůstanou fixované pouze na jeden orgán. Dochází k přenosu na orgány sdružené a sousedící a z těch na další… U dlouhodobého onemocnění nebo neléčení příčiny hned na začátku je pak často těžké poznat, kde nemoc vlastně začala…a co bylo její příčinou. I tady platí to známé „vše se vším souvisí“.
Často právě vhodnou léčbou mizí nejen zdravotní potíže ve fyzické rovině, ale také potíže psychické. Na závěr je nutné zdůraznit celostní přístup k léčbě všech nemocí, tzn. podat nejen správný lék, ale také určit vhodné potraviny, pohybovou aktivitu a metodu uklidnění v současnosti tak přetěžované psychiky.