Úzkost a stres spojený se sexuálním výkonem, představují emocionální a psychický stav, ve kterém se muž obává své schopnosti uspokojit partnerku či dosáhnutí kvalitní erekce.

Jedná se o běžné pocity, které později mohou vést až k poklesu sebevědomí, zhoršení sexuálního prožitku a dokonce, což následně může vést k výskytu erektilní dysfunkce.

Stres a úzkost mohou mít negativní dopad na celkovou kvalitu sexuálního života a partnerských vztahů.

Proč je důležité řešit problémy spojené se zdravým a spokojený sexuálním životem

Najít správné řešení úzkosti a stresu ovlivňující sexuální výkonost, je velmi důležité, jelikož při oddalování či žádného řešení, mohou tyto psychické problémy narušovat vztahy a kvalitu sexuálního života.

Úzkost a stres mohou mít negativní vliv na erekci, mohou snižovat libido a vést až k omezujícím sexuálním problémům. Navíc tyto problémy mohou zhoršovat vztah s partnerkou, snižovat sebevědomí a vést k frustraci.

Pokud se naučíme rozpoznávat a řešit úzkost a stres spojené se sexuálním výkonem včas, můžeme se uvolnit, pozvednout sebevědomí a zlepšit kvalitu sexuálního života.

Příčiny úzkosti a stresu spojeného se sexuálním výkonem

Příčin úzkosti a stresu je v dnešní době více něž dost. Někdo zažívá problémy v práci, další zase ve vztahu, atd… Níže si podrobněji rozvedeme, jaké jsou nečastější příčiny úzkosti a stresu, které mnohdy vedou až k poruchám erekce a sexuální výkonnosti.

Sociální tlak a očekávání

Jednou z hlavních příčin úzkosti a stresu spojené se sexuálním zdravím, je sociální nátlak a očekávání. Média, filmy, filmy pro dospělé a společnost častokrát vytvářejí nereálné představy o tom, jak by měl vypadat ideální sexuální život. Díky tomu se mohou muži mnohdy cítit pod tlakem.

Začnou mít pochybnost, zda byl jejich výkon uspokojující, byla pevnost erekce dostačující nebo zda je jeho mužství dostatečně velké. Onych pochybností se může nabízet mnoho. Proto se nenechejte zbytečně takovými představami vystresovat a rozhodit. Mnohdy jde jen o mužské představy, nikoliv požadavky žen.

Nedostatek sebevědomí a sebekritika

Dalším ovlivňujícím faktorem, který často vede k úzkosti a stresu ovlivňující erekci a výkonnost je nedostatek sebevědomí a sebekritika. Tohle úzce navazuje na předchozí příčinu.

Muži se mohou porovnávat s dalšími muži a uvěřit tak, že jejich výkon není dostatečně dobrý. Takovéto představy a pocity mohou mít negativní vliv právě na sexuální stres. Pokud máte pochybnosti, raději se zeptejte své partnerky, jako to vidí ona.

Předchozí negativní zkušenosti

Předchozí negativní zkušenosti, mezi které například patří neúspěšný pokus o sex, díky dočasné poruše erekce nebo z nedostatečného uspokojení partnerky, může vést k dalším pochybnostem a následným sexuálním obtížím.

Negativních předchozích zážitků může být mnohem víc. Nikdo z nás není dokonalý, proto je normální dělat v životě a ve vztazích chyby. Důležité je umět napravit a v budoucnu se jich vyvarovat. Především se negativními zkušenostmi nenechte zlomit. Pokud tak neučiníte, úzkost a stres může mít vliv na dlouhodobé poruchy erekce.

Stud z komunikace s partnerkou

Nedostatečná komunikace s partnerkou, může vést k úzkostem a stresu spojenými se sexuálním výkonem a zdravím. Pokud muž není schopný otevřeně mluvit o svých potřebách, obavách a preferencích, mohou se cítit nejistí ve svém výkonu a následně i ve vztahu.

Dobrá a pravidelná komunikace s partnerkou je důležitá pro porozumění a překonání úzkosti a stresu, které ovlivňující mužské výkony a jejich erekci. Mnohdy máme negativní úsudky pouze my muži a ženy přitom nic takového nezaznamenávají. Často máme stud z komunikace s partnerkou o sexu, přitom by mělo jít o běžné téma, ve kterém by měli mít partneři jasno.

Praktické tipy a techniky pro zvládání úzkosti a stresu

Pro zvládání úzkosti a stresu je vhodné si najít metody, které pomáhají uvolňovat tělo a mysl. Níže si probereme několik praktických tipů a technik, které mohou pomoci v situacích ovlivňující stres a úzkost.

Dýchací a relaxační techniky

Hluboké dýchání je jednoduchá a účinná technika pro uklidnění mysli a těla. Ukážeme si základní a jednoduchou dýchací techniku.

  • Pomalu dýchejte nosem, naplňte břicho vzduchem a poté pomalu vydechujte ústy. Opakujte tento proces několikrát, dokud se necítíte uvolněnější.

Další skvělou uvolňovací technikou je progresivní svalová relaxace, která spočívá v postupném napínání a uvolňování jednotlivých svalových skupin v těle.

  • Začněte od nohou a postupujte směrem nahoru k hlavě. Progresivní svalová relaxace vám pomůže rozpoznat a uvolnit napětí ve svém těle.

Je mnoho různých uvolňovacích a meditačních technik a způsobů. Pro začátek můžete buď hledat na Youtube nebo si zajít na pár lekcí Jógy.

Pozitivní afirmace a vizualizace

Pravidelně si opakujte pozitivní výroky, které mají posilující účinky na vaše sebevědomí a povzbuzují vás k lepším sexuálním výkonům.

Vizualizujte si například situace, kdy jste úspěšní a spokojení se svým výkonem. Tímto způsobem si vytváříte pozitivní obraz sebe a svého výkonu, což napomáhá uvolňovat úzkost a stres.

Pravidelný pohyb a cvičení je nezbytný pro celkové zdraví

Aktivní pohyb (nepostačí pouze ten pracovní) má pozitivní vliv na celkové zdraví, zlepšuje krevní oběh, snižuje únavu a zvyšuje hladinu endorfinů, což jsou hormony štěstí.

Pravidelný aktivní pohyb a cvičení, jako je jogging, plavání, švihadlo nebo posilování, mohou pomoci snížit stres a úzkost a podpořit sexuální výkonnost. Mezi aktivní pohyb se řadí i chůze, turistika, atd.. Prostě jde o pohyb, který není pravidelný a zvyšuje tepovou frekvenci.

Doplňky stravy, vitamíny, bylinné extrakty na podporu výkonnosti

Některé doplňky stravy, vitamíny, minerály a bylinné extrakty mohou výrazně zlepšit sexuální výkonnost a erekci, jelikož mnoho látek dnes nezískáváme z upravených potravin.

Samozřejmě nelze přesně určit, co bude na koho fungovat, jelikož každý organismus je odlišný a jednotlivě žijeme odlišným životním stylem:

  • L-arginin: Jde o druh aminokyseliny, která pomáhá zlepšit krevní oběh a podporovat zdravou erekci.
  • Vitamín D: Nedostatek vitamínu D může mít negativní vliv na sexuální výkonnost. Proto je vhodné Vitamín D pravidelně doplňovat.
  • Zinek: Tento minerál je důležitý pro produkci testosteronu a celkové sexuálního zdraví.
  • Amarex: Jde o přírodní doplněk stravy, podporující sexuální výkonnost, libido, sílu a délku erekce.
  • Proerecta SHOT: Originální přípravek na podporu erekce a sexuální výkonnosti v tekuté podobě. Jak mnozí říkají, jde o „sexuální nakopávač.“

Při použití výše zmíněných metod si můžete pomoci se zlepšením sexuální výkonnosti a snížit úzkost a stres, avšak vše vyžaduje čas a trpělivost. Rozhodně nezapomínejte komunikovat se svými partnerkami o svých pocitech a představách, protože mnohdy si můžete ušetřit spoustu problémů a sexuálních nezdarů.

Určitě sledujte, zda se úzkost a stres stávají příliš závažnými nebo trvalými. Pokud půjde o dlouhodobé problémy je vhodné navštívit lékaře, který dokáže individuálně poradit a nasadit patřičnou léčbu.