Mumio se nalézá v těžko dostupných skalách a jeskyních v podobě výronů, krápníků. Nejčastěji „vytéká“ ze stropů a prasklin v jeskyních a proláklinách. Proto se také někdy nazývá horským balzámem nebo smůlou.
Samotný název mumio pochází z řečtiny a dalo by se přeložit jako „uchovávající tělo“. Souvisí to s egyptskými mumiemi, kterým také zachovávali tělo.
Mumio je mazlavá hutná hmota, po pročištění má temně hnědou barvu, lesklý povrch a při teplotě lidských rukou měkne. Časem tuhne a vysychá, což není na závadu. Má svou specifickou smolnou vůni, je rozpustné ve vodě a má mírně nahořklou chuť. Ve starověku se vyvažovalo zlatem.
Chemicky se jedná o velice složitou látku. Říká se, že obsahuje polovinu prvků Mendělejevovy soustavy. Je to přírodní směs organických i anorganických sloučenin. Obsahuje přibližně 28 prvků, 30 makro i mikroelementů, 10 různých kysličníků kovů, 6 aminokyselin, řadu vitamínů, éterické oleje, včelí jed, atd. Každá tato látka různým způsobem ovlivňuje látkovou výměnu v organismu a podporuje regenerační procesy v tkáních. Působí protizánětlivě, čistí tělo od různých jedů, posiluje organismus. Mumio také pomáhá obnovovat funkci periferních nervů.
Jelikož urychluje látkovou výměnu, organismus vstřebává méně jedů, které vznikají při pomalém trávení. Na druhé straně také pomáhá tyto jedy z organismu odčerpávat a vylučovat, tím jej nesmírně čistí a omlazuje. Další jeho vlastnost je, že nejen ovlivňuje procesy látkové výměny, ale urychluje i regeneraci tkání, čímž také zpomaluje stárnutí. S tím souvisí i zbavování se pocitů únavy a nabývání ztracených sil a energie.
Ovlivňuje a obnovuje funkce periferních nervů a působí selektivně i na centrální nervovou soustavu, napomáhá při různých ochrnutích a nedostatečném nervovém vybavení. Také má vliv na léčbu mužské i ženské sterility.
Již dlouhou dobu se používá jako podpůrný prostředek při léčbě rakoviny a jiných nádorových onemocnění, protože pomáhá udržovat a posiluje imunitní systém. Lze jej používat i preventivně.
Jeho stimulační účinek se projevuje již na úrovni buněk, a proto má velmi dobrý vliv na nemoci z ozáření, obnovuje krvetvorbu, tvorbu kostní dřeně a regeneruje slezinu. Při dlouhodobém užívání byly dokonce zjištěny zlepšení na EEG a stimulace srdečního svalu.
Urychluje srůstání zlomenin, léčbu popálenin, hnisavých ran, ekzémů a zánětů, léčí nervová onemocnění jako je např. pásový opar a jiné nerv. choroby. Používáme jej při zánětech dýchacích cest a orgánů, jater nebo i středního ucha. Bylo prokázáno jeho působení při paradentóze, křečových žilách, trombózách hlubokých žil dolních končetin. Také působí podpůrně při cukrovce.
Nemá vedlejší účinky, pokud je používáno v předepsaných dávkách. V lidovém léčitelství a lékařství se používá velikost pšeničného zrna. V našich absolutních mírách bychom to vyjádřili vahou asi O,2 g. Ve starověku byla zrnka menší – asi poloviční. Užíváme 1-2 x denně, ráno nalačno a večer před spaním, rozpuštěné ve 2 – 3 lžících vody nebo neslazeného vlažného čaje, či ovocných nebo zeleninových šťávách.
Při jeho užívání je zakázáno pít jakýkoliv alkohol! Mumio se dodává v balení 5 nebo 10 g, což představuje při denním používání asi 25 – 30 dnů (u dvojnásobného balení až 60 dnů). Také cena je okolo 160 Kčs za 5 g balení. Nemělo by se používat stále, nejvíce tak 25 – 30 dnů, pak deset dnů vynechat a při chronických onemocněních opakovat několikrát.
Nyní si řekněme nemoci, při kterých má největší léčebný účinek. Je to např. vředová nemoc žaludku, dvanácterníku, orgánů zažívacího traktu (slinivka, slezina), močového měchýře či koliky a gastritidy, při hemeroidech, zlomeninách kostí, kloubů, vymknutí, pohmoždění, otocích, povrchových poraněních, bércových vředech, revmatismu. Léčí tuberkulózu kostí, trombózy a vnitřní křečové žíly, popáleniny, pálení žáhy, nevolnost, zápal středního ucha, migrénu, epilepsii, záněty lícního nervu, krvácení z nosu, zánět mléčných žláz, angínu, rýmu, katary horních cest dýchacích, kašel, bronchiální astma, ženská onemocnění, různé záněty, neplodnost mužů a žen, snížení pohlavních funkcí, onemocnění nervových periferních zakončení pohybového ústrojí, paradentózu zubů, dásní, nemoci sliznice ústní dutiny a ekzémy.
Z výše uvedeného je opravdu vidět, že je to všelék a je jen dobře, že se již objevil na našem trhu, kde se dováží od našich východních sousedů ze SNS v originálním balení s nápisem MUMIO v azbuce a v ceně okolo 160 Kčs za 5 g.
více na www.volny.cz/tetarenata