Co se týče alkoholických nápojů, je Česká republika známá daleko ve světě. Naše piva, vína nebo třeba Becherovka jsou prostě pojmem. A právě nyní se na jižní Moravě začíná sklízet první hroznové víno na burčák.

Také moravská vína jsou známá nejen v rámci naší republiky. Bořetice, Mikulov, Velké Pavlovice či Hustopeče jsou místy, kde se rodí ty nejlahodnější odrůdy.

Víno kupujte české

Jsou nápoje, u nichž se vyplatí investovat do zahraničních značek, pro víno to ale rozhodně neplatí. Ochutnejte raději lahvinku z Vinařství Dufek, Vinařství R2 z Hustopečí či Vinařství Volařík z Mikulova.

Červené, nebo raději bílé?

Jako správný Čech/Češka byste měli ovládat alespoň základy. Osvojte si pár odrůd a zapamatujte si, k jakým účelům a pokrmům se hodí. Například známé červené víno Cabernet Sauvignon je vhodné k biftekům, krůtímu masu či jehněčí pečeni. Merlot se hodí k pokrmům s chutí rajčat, paštikám, jelenímu a srnčímu ragú. Modrý Portugal je vynikající k těstovinám.

Pokud jde o bílé víno, Chardonnay je vhodné k bílému masu, plodům moře a smetanovým omáčkám. Naše zlatá česká Pálava se hodí k sladkým úpravám masa, kořeněným jídlům i ovčím a kozím sýrům. Veltlínské zelené oceníte pro denní stolování, je velmi univerzální.

Máte rádi bublinky?

Milovníky bublinek zaujme spíše sekt a šumivé víno. I tyto typy nápojů se rodí na jižní Moravě. Vynikající sekty produkuje například moravské vinařství Dufek.

Pro šampaňské však musíte sáhnout do zahraniční produkce. Názvem šampaňské totiž může být označována pouze láhev pocházející z oblasti Champagne ve Francii. Tím nejprestižnějším, co je možné v oblasti šampaňského dostat, je patrně značka Möet. Jedna láhev tohoto kvalitního nápoje stojí více než tisíc korun.

Výše zmiňovaná vína, šampaňské, ale také destiláty pořídíte v každém dobrém vinařství, obchodě s alkoholem, nebo e-shopu. Zkuste to na Vinoadestilaty.cz.