Nejsilnějším poutem ve spokojené rodině je právě manželský vztah. Je-li vztah mezi partnery důvěrný, blízký, podporující a trvalý, nepotřebuje žádný z nich hledat oporu nebo společenství u některého z dětí. Pokud v podobné rodině strávíte určitou dobu, získáte dojem, že rodinu pohánějí dva silné, synchronizované motory. Máte také pocit, že oba rodiče dobře využívají svou kapacitu: nejsou přetíženi ani zahlceni svými povinnostmi a odpovědností.

Domníváme se, že romantická láska v podobě vhodné pro životní partnery by se měla řídit třemi zásadami:

  1. Romantická a tělesná láska jsou dvě strany jedné mince.
  2. Romantická láska znamená chovat se k milenci jako k cizinci.
  3. Romantická láska znamená všímat si krásy.

Prostor pro romantiku

Připravte si krásné místo, kde můžete být spolu. Samozřejmě potřebujete soukromí. Pokud sdílíte ložnici se svým dítětem, nechte je brzy usnout, vezměte je do náruče a opatrně přeneste na jiné místo. Až skončíte s milostnými hrátkami, přeneste dítě zpět.

Své smysly povzbudíte i pomocí barev, tkanin, květin, vonných olejů, hudby, tlumené světla apod. Nepracujte v ložnici, nediskutujte v posteli o rodinných financích a plánech na přestavbu domu!

Šetřete energií – zkuste uložit děti o něco dříve, sami jděte do postele také dříve a společně strávenému času dejte přednost před všemi ostatními činnostmi.

Přestože jste manželé už mnoho let, je dobré vyjít si občas ven, věnovat pozornost svému zevnějšku. Dávejte si tedy s partnerem schůzky! Schůzku by měl organizovat každý partner: pozvat druhého na večeři, zařídit hlídání dětí, zamluvit stůl v restauraci. Můžete si také smluvit schůzku a zůstat spolu doma!

Jak dosáhnout souladu

Každý den, jakmile se sejdeme, se znovu naladíme na stejnou vlnu. Tomuto procesu můžeme napomoci.

Dopřejte si chvíli času o samotě, abyste si srovnali myšlenky. Někdy k tomu postačí cesta domů. Někomu pomůže, když stráví pár minut na zahradě nebo v dílně, aby se připravil na setkání s partnerem a na pobyt doma. Prvních deset minut po příchodu z práce společně odpočívejte, dejte si něco malého k jídlu nebo k pití. Vytvořte si rituály kolem společného jídla a ukládání k spánku: společně usedněte k jídlu a nezapínejte k tomu televizi, popřejte dětem dobrou noc nebo jim přečtěte pohádku. Vytvořte dojem plynule proudícího rodinného života a nebuďte jen spolubydlící, kteří náhodou bydlí pod jednou střechou.

Podle knihy Steve Biddulph a Sharon Biddulph Deset tajemství lásky, která vyšla v letošním roce v nakladatelství Portál. 

Z knihy Děti a my


Warning: A non-numeric value encountered in /data/web/virtuals/221473/virtual/www/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 2015