Lucka Bílá. Dáša Havlová. Herečky Jana Šulcová nebo Tereza Kostková. Co tyto tak výjimečné, a přitom zcela odlišné osobnosti spojuje dohromady? Nemoc. Permanentní únava. Podrážděnost. Poruchy spánku a úzkost. Běžné příznaky celé řady známých chorob. Může se však jednat i o problém se štítnou žlázou…

Nemocná štítná žláza bývá často „vidět“. Na krku se může objevit tzv. vole (struma), někdo je nápadný vystouplýma očima…

„Onemocnění štítné žlázy stojí téměř v zákrytu za cukrovkou. Jedná se o jednu z nejběžnějších poruch žláz s vnitřní sekrecí. Celosvětově se s ní léčí desítky milionů lidí. Obvykle se jedná o zvýšenou, sníženou nebo nesprávnou funkci tohoto důležitého tělního orgánu,“ vysvětlil Ženě-in přední český endokrinolog profesor Ratmír Rath.

Štítná žláze se nachází v dolní části krku před hrtanem a má motýlkovitý tvar. Jde o jeden z nejdůležitějších regulačních orgánů, který řídí nebo se alespoň podílí na mnoha funkcích těla.

„Pravděpodobnost, že vaše štítná žláza onemocní, je čtyřikrát vyšší u žen než u mužů. Je to zřejmě proto, že u žen se projevuje větší náchylnost k nesprávné funkci,“ říká Rath. „Podstata problému tkví v tom, že imunitní systém nepovažuje štítnou žlázu za součást těla a vyrábí vůči ní protilátky.“

Jód = zachránce

Jód je nejtěžším stopovým prvkem. Štítná žláza jej aktivně vychytává z krve a využívá jako nezbytnou surovinu k výrobě svých hormonů – tyroxinu (T4) a trijodtyroninu (T3) nutných pro látkovou výměnu všech buněk a nepostradatelných pro normální růst a vývoj centrálního nervového systému.

Přírodní jód se dostává do těla potravou a vstřebává se v oblasti tenkého střeva. Jeho významným zdrojem jsou mořské ryby, řasy a mořské plody, některé minerální vody a jodizovaná sůl.

Co má v těle na svědomí štítná žláza?

Štítná žláza tvoří hormony, které ovlivňují především tkáňový metabolizmus, a to ve všech složkách. Metabolizmus bílkovin, tuků i cukrů. Jedním z mechanizmů, který umožňuje tělesnou přeměnu živin a je zprostředkován těmito hormony, je využití kyslíku při metabolických dějích ve tkáních.

Krom toho mají hormony ještě nezastupitelný význam pro růst, vyzrávání a dělení buněk. Ovlivňují i funkci jiných hormonů.

Nemocného často přivede k lékaři zvětšování štítné žlázy, které bývá občas i bolestivé. Některá onemocnění se však nemusí vůbec zviditelnit. Dostaví se jen celkové příznaky, které nemusí být pro toto onemocnění specifické.

Jde o pokles výkonnosti jak fyzické, tak psychické, poruchy spánku, citlivost na teplo, či naopak zimomřivost, zvýšená potivost či suchá kůže, znatelné změny váhy nebo poruchy srdečního rytmu.

Nejčastější obtíže

  • Struma (lidově též vole)

  • Asi nejznámější a nejčastější onemocnění štítné žlázy je její zvětšení a zbytnění v důsledku nedostatečného příjmu jódu, který štítná žláza potřebuje k výrobě hormonů. Vznik strumy nemusí znamenat narušení funkce tohoto důležitého orgánu
  • Zánět štítné žlázy

  • Nejen jód je však viníkem potíží. Jejich původcem se stávají stále častěji stávají různá autoimunitní onemocnění štítné žlázy. V podstatě se jedná o poruchu obranyschopnosti organizmu, při které tělo tvoří protilátky proti samotné štítné žláze. Je to nemoc civilizační, na níž mají vliv škodlivé látky kolem nás a také genetická zátěž. Tato porucha se nejčastěji vyskytuje v dětství, v těhotenství a u žen v přechodu.
  • Snížená funkce štítné žlázy (hypotyreóza)

  • Tělo funguje zpomaleně, projevuje se únava, pocit chladu, snížená schopnost soustředění. Pacient trpí poruchou paměti nebo přibýváním na váze. Po čase se mohou přidat příznaky jako suchá kůže, lámavé nehty, zácpa, bolesti a křeče svalů, pomalý srdeční tep a také deprese. Tento stav nelze vyléčit, ale chybějící hormon se dá nahradit pravidelným užíváním tablet pod lékařským dohledem.
  • Zvýšená funkce štítné žlázy (hypertyreóza)

  • Poznáme ji podle rychlého tepu, nervozity a podrážděnosti, stálého pocitu horka, měknutí nehtů, padání vlasů, neopodstatněného váhového úbytku. Postižení mají často pocit přebytečné energie, ale současně trpí slabostí a vyčerpáním.
  • Mohou se objevit problémy s očima, které jsou zarudlé podrážděné, suché a oteklé. Zvýšený tlak na oční nerv a očnicovou tkáň způsobuje vylézání očí z očních důlků = Basedowu nemoc.

Řešení obtíží má tři možnosti: podávání radioaktivního jódu na oslabení činnosti štítné žlázy, léky na zastavení zvýšené produkce hormonu nebo chirurgické odstranění. Funkci orgánu je pak nutné nahradit trvalým dodáváním chybějícího hormonu.

autor: Marie Šrámková