Podobný problém ale může vzniknout u moře, zejména v tropech kde je svit intenzivní. Řešil jsem po telefonu problém jedné paní, která si na Kubě četla na pláží bez slunečních brýlí dámský módní časopis vytištěný na kvalitním křídovém papíře s vysokým leskem. Odraz paprsků UV záření vyvolal stejné obtíže jako u lidí na horách. Prudké bolesti obou očí, nejbližší lékař 200 kilometrů daleko. Tři dny prožité v bolestech tuto paní přesvědčili, aby už nikdy nevyšla na pláž bez slunečních brýlí.
Toto onemocnění však většinou dopadne dobře. Pod víčka aplikujeme anestetické masti, preventivně aplikujeme antibiotickou mast, oči kryjeme obvazem, pacienty uklidníme a vysvětlíme jím, že hlavní je mít zavřené oči a pokusit se usnout. Pokud pacient usne, bývají obtíže po ránu menší a do 2 až 3 dnů zpravidla odeznějí.
Riziko spočívá v tom, že rohovka s odloupanými epitelovými buňkami je mnohem náchylnější ke vzniku infekce – čímž může dojít ke vzniku tzv. rohovkového vředu s vážnými trvalými následky – proto je nutné zachovávat hygienická opatření nešahat do očí nemytýma rukama, nevyplachovat nečistou vodou apod. Není-li dostupná lékařská pomoc je nutné mít zavřené oči a pokusit se usnout. Nelze li jinak může pomoci i větší dávka alkoholu, která utlumí bolesti a umožní usnout. V tento moment je alkohol skutečně lékem. Pozor nic se ale nesmí přehánět.
Obdobné poškození může vzniknout (a často vzniká) při lyžování ve vysokých nadmořských výškách – hlavně na ledovcích v Rakousku za jasných slunečních dnů. Při vysoké nadmořské výšce není ultrafialové záření dostatečně odfiltrováno sloupcem vzduchu a navíc se do očí odráží z mnoha směrů od bílého jasně odrážejícího sněhu. Před několika lety se mi do služby na oční klinice dostavila skupina 9 lyžařů, kteří se tentýž den vrátili z Rakouska. Pohled na 9 mladých lidí, zdrcených řezavou bolestí, s opuchlými víčky a očima sevřenýma bolestí vedených jediným nepostiženým, který ten den nelyžoval protože vyspával v hotelu opilost po divokém večírku byl tragický.
MUDr. Josef Hycl,CSc.
Oční klinika Lexum Praha, zákládající lékař oční kliniky Lexum
Od roku 1993 do roku 2000 byl Dr. Hycl nejprve primářem a poté ředitelem Lexum a odborným zástupcem OPHTALASER s.r.o.
MUDr. Josef Hycl je řešitelem grantového úkolu. Absolvoval studijní pobyty na excimerových pracovištích v Berlíně, Paříži, Norimberku a v Londýně a je autorem více jak 30 domácích a zahraničních vědeckých odborných publikací. Na domácích a zahraničních symposiích přednesl více jak 60 odborných přednášek a sdělení. Je autorem učebnice očního lékařství.