Možných příčin je celá řada: pot nedostatečná hygiena, hrubé nebo těsné prádlo, hlízti, kandidóza, vyrážky, hemoroidy, dráždící mýdla nebo pleťové vody a dlouhotrvající sezení.

    Krvácení nebo bolesti konečníku mohou mít také mnoho příčin, jako hemoroidy, střevní obtíže, vředy nebo praskliny konečníku – trhliny ve vnitřní výstélce, způsobené vypuzováním tuhé stolice. Občasné bolesti konečníku, které po několika hodinách zmizí a neopakují se, jsou patrně způsobovány svalovými stahy. Vždy když svědění, podráždění nebo bolest přetrvávají nebo když dochází ke krvácení, poraďte se s lékařem.

Co doporučují terapeuti

   NATUROPATIE
Svépomoc – noste volné bavlněné prádlo, které umožňuje proudění vzduchu. Nepoužívejte agresivní mýdla a prací prostředky. Chronickému svědění lze odpomoci přísnou hygienou: myjte se v oblasti konečníku několikrát denně teplou vodou, osušte měkkým ručníkem a ošetřete olejem z obilných klíčků. Lze také použít krém s vitamínem E. Občasné svědění lze také zmírnit potíráním pastou z jedlé sody nebo ovesné mouky a vody, kalaminovou pleťovou vodou nebo lihovým výtažkem libavky položené. Konzultace Jsou-li náznaky, že obtíž je příznakem střevní poruchy nebo jiné choroby, projdete testy, které stanoví její příčinu. Léčba bude záviset na diagnóze, její součástí však budou zřejmě doporučení, týkající se stravy a tělesného pohybu. U běžných prasklinek bude zřejmě doporučeno zvýšení konzumace vlákniny ve stravě, což by mělo změkčit stolici a předejít zácpě.

   FYTOTERAPIE
Svépomoc – praskliny lze zmírnit odvarem z hrsti květu měsíčku v litru mléka, které se přidá do sedací lázně.Jestliže jsou praskliny způsobeny zácpou, zkuste nálevy z projímavých bylin jako jsou lněné semínko a jitrocel afra pro změkčení stolice a zmenšení namáhání střeva.Lze také užívat odvar z kořeně pampelišky, který má mírně projímavý účinek. Silný nálev z ptačince, přidaný do koupele, má také zmírnit svědění konečníku.

   AROMATERAPIE
Svépomoc – na svědění doporučují terapeuti teplou lázeň s přídavkem tří kapek římského heřmánku a tří kapek čajovníkové ( tea tree ) esence. V lázni setrvejte nejméně 10 minut. Nebo smíchejte tři kapky levandulového oleje, dvě kapky heřmánkového oleje a jednu kapku oleje z máty peprné asi se třemi lžícemi jedlého rostlinného oleje a potírejte postiženou oblast podle potřeby.

   Stanovisko klasického lékařství
Lékaři mají k obtížím konečníku podobný přístup jako alternativní terapeuti. Malé prasklinky se obyčejně vyhojí samy a bolest lze zmírnit horkou koupelí, přidržením horké mokré houby na konečníku, použitím mastí proti bolesti, např. Ketazonu H a Avirilu H nebo požíváním různých projímavých potravin – ovoce a otrub s množstvím tekutin pro změkčení stolice.. V každém případě svědivý konečník neškrábejte a ponechávejte tuto část těla čistou a suchou. Jakékoliv krvácení by mělo být vyšetřeno!!!!!

   Studio Hedis radí: Po dobu 3 měsíců vnitřně užívat aloe vera gel pro pročištění, změkčení stolice a odstranění chronické zácpy, postižená místa po omytí mazat přípravkem aloe vera gelly a střídavě s Aloe Moisturizing Lotion. Potíže mizí velice rychle. Při krvácení se okamžitě odebrat k lékaři a podstoupit speciální vyšetření. Vše najdete v našem e-shopu.

Sdílet
Předchozí článekALERGICKÁ ONEMOCNĚNÍ
Další článekLUNÁRNÍ RYTMY

Komentáře