Olej z vinné révy
Málokdo ví, že vinná réva poskytuje lidem kromě hroznů a z nich zpracovaného vína, také jedlý olej s pozoruhodnými vlastnostmi. Lisuje se nebo extrahuje ze semen nacházejících se po dvou až třech v dužnině bobulí. Olej z révových semen je zvlášť vhodný pro úpravu pokrmů a tepla, protože se nepřipaluje, nekouří a svou stabilitu si udržuje až do 288°C. Má jemnou máslovou chuť, která se nemění ani při tepelném zpracování potravin s výrazným aroma. Tento olej obsahuje kolem 70 procent mastné kyseliny linolové. Právě z tohoto důvodu je zajímavý, především pokud jde o jeho pozitivní vliv na zdraví. Jak kyselina linolová, tak přirozené antioxidanty, na nějž je olej bohatý, neztrácejí zahřáním svou účinnost.
Kukuřičný olej
Pokud jste ho ještě neochutnali, možná vás překvapí jeho jemná měkká chuť připomínající praženou kukuřici. Je bohatý na vitaminy skupiny B, brzdí procesy kvašení v žaludku a podporuje trávení. Zvenčí pomáhá na slabé popáleniny a větrem ošlehané rty.
Olej z lněných semínek
Má příznivý vliv na naši nervovou soustavu a zlepšuje stav pokožky a buněk. Je bohatý na vitamin E a provitamin A. Lněné semeno se používá v potravinářství a slouží léčebným účelům. Lněný olej příznivě ovlivňuje krevní tlak, snižuje hladinu cholesterolu a reguluje hladinu lipoproteinů. Dále podporuje imunitu organismu, působí proti srdečně-cévním chorobám a je účinný v případě zácpy. Tento olej nemá příliš lákavou chuť, proto je nejvhodnější užívat lněná semínka s vysokým obsahem tohoto oleje.
Pupalkový olej
Pupalka dvouletá se dříve používala jako kořenová zelenina do salátů. Při podávání pupalkového oleje se zvyšuje vylučování sodíku z organismu a asi u poloviny osob se snižuje tělesná váha bez toho, že by držely redukční dietu. Olej ze semene pupalky snižuje hladinu cholesterolu v krvi a krevní tlak, je vhodnou prevencí srdečně-cévních chorob. Příznivě ovlivňuje artritidu a revmatismus, ekzémy, lupénku a akné. Zlepšuje stav nehtů. Je možné podávat ho jako doplňkovou léčbu u nervových obtíží, zlepšuje premenstruační syndrom a působí i během menstruace.
Brutnákový olej
Brutnák lékařský je stará léčivá rostlina, která pochází ze Středomoří. Semena, ze kterých se lisuje olej, obsahují nenasycené mastné kyseliny linolovou a gama-linolenovou, které preventivně působí proti srdečně-cévním chorobám, regulují krevní tlak a snižují hladinu cholesterolu a dalších tuků v krvi. Činnost srdce příznivě ovlivňuje i nať brutnáku, která má i další léčivé účinky. Je možné využít ji i při léčbě atopického ekzému, zánětů trávicího ústrojí či zevně na rány. Brutnákový olej se přidává do polévek, salátů, pokrmů z těstovin. Používá se za studena.
Makadamiový olej
Plody makadámie jsou téměř kulovité ořechy až 3 cm veliké. Má skvělé regenerační účinky, podporuje schopnost přirozené hydratace kůže a napomáhá tak udržovat ji pružnou a vláčnou. Hodí se i k ošetření poškozených vlasů, které se po aplikaci stávají opět hebkými a poddajnými. Tento jedinečný olej získaný ze semen lisovaných za studena je výborný zejména k masážím, proto bývá součástí nejkvalitnějších masážních olejů.
Další netradiční oleje
Při přípravě studených jídel je možné užít i další oleje, které u nás ještě nejsou rozšířeny. Je to například makový olej, který se užívá i jako složka emulzí na zevní použití a masti. Olej se vyrábí i ze semen černého rybízu – je výbornou prevencí srdečně-cévních chorob a snižuje hladinu cholesterolu v krvi. Mezi nejdražší patří mandlový olej, který se uplatňuje v kosmetice i farmacii. Příznivě ovlivňuje kožní nemoci, popáleniny, popraskání kůže, poranění. Je vhodný i jako projímadlo, protože má šetrné účinky. Rostlinné oleje uchovávejte na chladném a suchém místě a po otevření láhve je spotřebuje do tří týdnů.
Děti a olej
Děti do dvou let by měly konzumovat jenom tuky svou skladbou podobné mateřskému mléku, například máslo.
autor: – kš –