Ostropestřec mariánský je velice dekorativní a vzrostlý bodlák, který je ozdobou každé zahrady. Pro potěšení oka i léčebné účely se pěstuje i u nás, je vcelku nenáročný na podmínky, ale nejlépe se mu bude dařit na místě s dostatkem slunce. Vyskytuje se jako letnička nebo dvouletka, jež kvete až druhým rokem. Jeho květy mají purpurovou barvu, jak ji známe u většiny bodláků. Ostnaté listy této rostliny mají typické bílé žilkování, podle kterého také ostropestřec nejlépe poznáme.
Dříve se k léčení většinou používaly listy a kořen, dnes jsou to hlavně semena, ze kterých se připravují čaje, tinktury, oleje, kapsle nebo tablety. Semena se sbírají v pozdním létě vyloupnutím a suší se. Protože se u nás výrazné léčivé účinky ostropestřce dostávají stále více do povědomí, přípravky z jeho semen jsou dnes už běžně k dostání. Vzhledem k neobvykle silnému blahodárnému efektu na naše játra je to pro mnohé z nás doslova lék k nezaplacení..
Ostropestřec pro alkoholiky a obézní, po žloutence, otravě i chemoterapii
Ostropestřec je bezesporu jeden z nejlepších prověřených přírodních léků na nemoci jater a jejich celkovou regeneraci. Vděčí za to látce zvané silymarin, jež je považována za jednu s nejefektivnějších, co se týče obnovy jaterní tkáně. Léčí tzv. tučná nebo ztvrdlá játra (cirhóza), ale také následky jejich infekčních zánětů, např. žloutenky. Účinky silymarinu jsou tak výrazné, že se úspěšně používá dokonce i pro regeneraci silně poškozených jater u drogově závislých a léčených alkoholiků, nebo lidí s poškozenými játry následkem dlouhodobého užívání syntetických preparátů, po chemoterapii nebo otravách jedy nejrůznějšího druhu, i např. po otravě houbami apod. Vhodné jsou i tam, kde k zanesení jater došlo buď v důsledku špatné výživy, nebo nadvýživy, tedy u lidí obézních. Zbavují naše tělo též např. dnes tak běžných chemických příměsí z potravin, které našim játrům při vysokém množství nepopiratelně škodí.
Všechny zmíněné účinky ostropestřce byly odborně prokázány mnohými studiemi a jeho blahodárný vliv na naše tělo je dnes běžně znám i lékařům, kteří ho také často doporučují svým pacientům.
Ostropestřec jako bezpečná volba
Látky obsažené v tomto vysoce léčivém bodláku fungují jako bič na jedy a toxické látky, které se nám v játrech usadily, ničí je a odbourává. Užíváním ostropestřce játra čistíme od těchto jedů a zároveň je regenerujeme a umožňujeme jim obnovit jejich nepostradatelnou funkci.
Protože ostropestřec nemá víceméně žádné závažné vedlejší účinky a neobsahuje pro játra škodlivé látky a chemické příměsi, které běžně najdeme u syntetických preparátů, je velmi bezpečnou volbou pro jejich léčbu. Může se užívat i tam, kde se nesmí podávat žádné syntetické léky se spoustou příměsí, jež by játra mohly nadále poškozovat.
Jediné případy, kdy se tato bylina nedoporučuje aplikovat, jsou u žen v těhotenství a při kojení, a u lidí s vysokým krevním tlakem; v ojedinělých případech se může objevit alergická reakce. Trpíme-li nějakou závažnou nemocí, raději se o jeho aplikaci poradíme s lékařem, všeobecně je však bylinou bezpečnou.
Ostropestřec pomáhá i alergikům a při potížích s trávením
V některých případech dokáže ostropestřec snížit projevy alergií. Nefunguje v každém případě, jeho působení je potřeba individuálně vyzkoušet, ale jsou zaznamenány případy, kdy pomohl např. při senné rýmě nebo různých kopřivkách, vyrážkách apod.
Kúry z ostropestřce se doporučují i lidem s poruchou funkce trávení, především těm, kteří trpí nedostatečnou funkcí žlučníku.
Dalšími známými účinky jsou např. mírné zvyšování krevního tlaku, někdy pomáhá i při bolestech hlavy, dokonce i při cestovní nevolnosti, jako jakýsi “přírodní kinedryl”.
Kúra s ostropestřcem – čaj, tablety, olej nebo tinktura?
Ostropestřec by se měl pro opravdovou efektivnost užívat jako kúra – pravidelně po několik týdnu nebo měsíců, nejlépe opakovaně. Důležité je se během doby jeho aplikace vyvarovat alkoholu a pokud možno omezit i užívání syntetických léků.
Otázkou je, jaký přípravek z této byliny zvolit. Chceme-li ji užívat k běžné detoxikační kúře a regeneraci, postačí nám čaj z drcených semen. Pokud jsou ale naše játra vážněji poškozena nemocí nebo jedy, zvolíme raději tablety, kapsle, popř. tinkturu, nebo olej, které mají vyšší obsah silymarinu, tedy vyšší účinnost.
Víte-li snad o někom, kdo by potřeboval léčivou sílu tohoto pichlavého krasavce, neváhejte ani minutu a předejte dál, co jste se o něm dozvěděli.. Ostropestřec je totiž bylina, která někdy dokáže doslova zázraky..
— použitá literatura: Průvodce bylináře Pavla celým rokem —
Autor článku Ostropestřec mariánský – ta nejlepší bylina pro naše játra: Michaela Vorlová