Úprava poprsí. Při spojení těchto slov se většině z nás jako první vybaví zvětšení prsou implantáty či vlastní tukovou tkání. Plastická operace prsou ale neznamená jen odstranění navenek patrných estetických nedokonalostí. Pojďme se podívat na to, jaké zdravotní problémy tento zákrok řeší a jaké jsou poslední trendy v této oblasti.

Problémy řešené plastickou operací prsou. Kdy o zákroku uvažovat?

Podle zatím nejrozsáhlejšího celosvětového průzkumu zveřejněného v odborném časopise Body Image není téměř 71% dotázaných žen se vzhledem svého poprsí spokojeno. Nejčastěji touží po jeho zvětšení, trápí je ale i tvar, pevnost či asymetrie. Nadměrně velké (či naopak malé), nesouměrné či pokleslé prsy nepředstavují jen vadu na kráse. Mohou způsobovat celou řadu nejrůznějších zdravotních a každodenních obtíží:

 • bolesti krční, hrudní a bederní páteře
 • bolesti hlavy, šíje, ramen
 • kožní onemocnění – plísně, opruzeniny a ekzémy v podprsních rýhách
 • kvasinkové infekce vpáčených bradavek
 • omezení při sportovních aktivitách
 • limitované možnosti nákupu oblečení
 • nízké sebevědomí
 • sexuální narážky, útoky

Je toto i Váš případ? Pak vězte, že modelace prsou může tyto problémy přinejmenším zmírnit. Poradí si se zpevněním ňader a jejich zvednutím, zvládne korekci tvarových odchylek, velikosti dvorců a anomálií bradavek.

Nepodceňujte negativní body image

Body image je psychologický fenomén, který poslední dobou získává na popularitě. Primárně bývá spojován s enormním tlakem na štíhlé tělesné proporce, avšak nepodceňujme to, jak ženy vnímají a přijímají vlastní poprsí. Je prokázáno, že ty nespokojené se svým hrudníkem mají tendenci nevěnovat dostatečnou pozornost prevenci rakoviny prsu a neprovádět samovyšetření. Negativní body image tak nejenže ovlivňuje kvalitu života ženy, může ho ve svém důsledku i ohrozit.

Maximálně přirozený výsledek a hledání harmonie jako současný trend

Současný trend plastické chirurgie, nejen co se úprav poprsí týče, lze definovat jako návrat k přirozenosti. Velikost není jediným kritériem definující krásné poprsí. Stále více je kladen důraz na harmonii se zbytkem těla a náležité proporce mezi bradavkou a dvorcem. Svěřte se tedy do rukou erudovaného odborníka, který má nejen technické schopnosti, ale zároveň je citlivý ve vztahu k pacientce a její jedinečnosti. Výsledkem operace by mělo být zdůraznění přirozené krásy a odstranění zdravotních potíží, ne drastická a extrémní proměna.

Co mít na paměti před vstupem na kliniku plastické chirurgie

Ať už zvažujete operaci poprsí z jakýchkoliv důvodů, mějte přitom na paměti následující:

 • Pro kvalitního lékaře je konzultace stejně důležitá jako samotná operace.
 • Chirurg by měl zakrok odmítnout, pokud ho neshledá nutným nebo pokud by nevyřešil Vaše obtíže.
 • Nebojte se zeptat! Vzájemné pochopení mezi Vámi a lékařem je naprosto klíčové.
 • Hledejte reference, chtějte vidět fotografie výsledků práce chirurga.
 • Spoléhejte se na informace jen z ověřených zdrojů. Mezi širokou veřejností je rozšířena řada nesmyslných mýtů (Viz sedm mýtů o plastické chirurgii).
 • Buďte k lékaři otevřená – chirurgie je obor na hranici psychologie a filozofie, lékař musí pochopit Vaše očekávání a objektivně posoudit, zda jsou realistická.

Přirozená krása bez jakýchkoliv zásahů nebo citlivá pomoc přírodě? Jak vnímáte Vy extrémní plastické operace? Je podle Vás v pořádku, když lékař takový zákrok provede, pokud si to pacient přeje? Budeme rádi, když se s námi o svůj názor či vlastní zkušenost podělíte v komentářích.

Komentáře