Proto je tento výkon častěji prováděn u žen, než u mužů. Problém spočívá v tom, že po zhubnutí se kůže nedokáže přizpůsobit zmenšenému objemu tkání a její přebytečné množství se skládá do nepěkných řas.

Operace přináší velmi dobré vzhledové a funkční výsledky, ale za cenu jizev, nutných k odstranění přebytečné kůže. Tyto jizvy jsou trvalé. Postupem času však blednou a stávají se méně nápadnými. Hojení jizev je individuální, v současné době je na trhu řada přípravků, které hojení výrazně podporují a estetický handicap dokáží minimalizovat.

Plastika břicha, jinými slovy – abdominoplastika je operací nejenom estetickou, ale řeší i funkční nedostatky břišní stěny, neboli rozestup přímých břišních svalů. Na naší klinice rozlišujeme tři typy operací podle individuálních požadavků klienta.

Jedná se o tzv. redukci tuku a kůže v dolní části břicha, redukci tuku a kůže v celé břišní oblasti a redukci kůže a tuku včetně plastiky břišních svalů. O vhodnosti určitého typu operačního zákroku rozhoduje lékař při konzultaci s klientem.

Pokud jde o věkovou hranici, kdy lze tento zákrok provádět, není stanovená věkem klienta. Rozhodující je zdravotní stav. Cílem operace je kromě dobrého vzhledového a funkčního výsledku i zastavení procesu dalšího povolování břišní stěny.

Doba hospitalizace po operaci je zpravidla 3-4 dny, po propuštění je nutný klidový režim v domácím ošetření – dalších 5-7 dní. První převaz po propuštění se provádí po týdnu od operace. Další kontroly a event. převazy probíhají individuálně. Klidový režim doporučujeme asi do 14 dnů po operaci, plná fyzická zátěž přichází v úvahu po postupné rehabilitaci asi po 6 týdnech. Jako doplněk pooperační péče doporučujeme lymfodrenážní masáže. Dochází tak k rychlejšímu odeznění otoků a zkrácení rekonvalescence.

Pocity tahu a změn citlivosti v operovaných místech jsou běžnými průvodními jevy a po několika týdnech někdy i měsících se spontánně upraví. Efekt operace je dlouhodobý.

U výrazné vrstvy podkožního tuku, kdy jsou vytvořeny i výrazné tukové polštáře na bocích, je vhodné s odstupem několika měsíců doplnit operaci břicha liposukcí těchto lokalit, čímž je dosaženo opravdu výborného celkového efektu. Neprovádíme liposukci podkožního tuku současně s abdominoplastikou, vzhledem k vyššímu riziku komplikací během hojení v pooperačním období.

před a po abdominoplastice

 

před a po abdominoplastice


Autor:
MUDr. Josef Hrbatý

Zobrazit lékaře a kliniky realizující zákrok Abdominoplastika (Operace břicha)

Komentáře