K pohmoždění dochází většinou následkem pádu nebo úderu, který způsobí krvácení do podkožních tkání. Krvácení můžete omezit – tj. zmírnit obtížnost a rozsah pohmožděniny – když na postižené místo na 10 minut přiložíte ( a mírně přitlačíte ) sáček s ledem nebo navlhčenou studenou látku. Bolesti ztiší acylpyrin či paracetamol. Stejně ošetřujte i "monokl" – nic nedejte na lidovou pověru, že pomáhá přiložit na něj syrový řízek, je to ztráta času (i řízku).
Těžce pohmožděné končetiny by měly zůstat v klidu 24-48 hodin. Máte-li pohmožděnou nohu, lehněte si a nohu si položte na polštáře, aby se v ní omezil krevní oběh.
Pokud se pohmožděniny neobjevují bez zjevné příčiny nebo netrvají déle než zhruba dva týdny, není nutné vyhledat lékaře.
Naturopatie je přesvědčena, že lidé, kteří se snadno pohmoždí mohou trpět nedostatkem vitamínu K, tj. životně důležité bílkoviny srážející krev. Doporučuje se čerstvá listová zelenina, čerstvý ananas nebo šťáva z něj, protože ananas obsahuje enzymy, které údajně urychlují mizení pohmožděniny. Pro bezprostřední úlevu si postižené místo oplachujte studenou vodou, podpoříte tak místní krevní oběh.
Fytoterapie doporučuje studený obklad smočený v kostivalovém nálevu neboi potírání postiženého místa levandulovým olejem či kostivalovou mastí.
Homeopatie doporučuje do postiženého místa vtírat jemně olej nebo mast z arniky.
Iva Hédlová podle Reader ´s Digest
Foto: wikimedia.org