Samozřejmě se bavíme o spáleninách 1. a 2. stupně na poměrně malém kousku pokožky. V zásadě platí, že nejprve vždy co nejrychleji musíme postižené místo zchladit ( nejlépe sněhem, není-li, což je ve většině případů, tak tekoucí vodou). Jako druhé, postižené místo očistit a desinfikovat a jako třetí zamezit sekundární infekci. Nic víc v tom není.

První část ošetření je poměrně jasná (zchladit) a druhou a třetí část ošetření (očistit, ošetřit, desinfikovat) dokážou speciální mazadla na bázi tuků, navzdory tvrzení lékařů. Tyto mazadla dokážou čistit a to i poměrně úpornou nečistotu, dokážou ošetřit tím, že zabrání úniku tekutin z postižených buněk a nakonec dokážou desinfikovat a zabránit sekundární infekci, vrstvou mastnoty s přidanými antiseptickými vlastnostmi.

Jednoduchá příprava, vynikající účinky nejen na spáleniny.

Měsíčková mast

 
Potřebujeme:

okvětní lístky Měsíčku Lékařského (Calendula officinalis L.),
kvalitní vepřové sádlo ( nejlépe domácí čerstvé).

Příprava:

Sádlo rozehřejeme na takovou teplotu, jako bychom chtěli na sádle smažit řízky. Po dosažení této teploty co nejrychleji vhodíme Měsíčkové okvětní lístky. Pozor, sádlo vzkypí a má až tendenci vyprsknout, proto se postavte trochu dál, popřípadě se chraňte vhodným oděvem. Necháte na ohni dokud sádlo prská, ať se odpaří voda (asi něco kolem minuty) a zamícháme, stáhneme a přelijeme do porcelánové nebo kvalitní keramické misky nebo hrníčku. Necháme vychladnout a necháme 24 hod. na tmavém a chladném místě. Druhý den sádlo s Měsíčkem pouze rozpustíme (v žádném případě ne v mikrovlnné troubě) a scedíme přes plátýnko. Tak chladnou mastí, aby ještě tekla, naplníme definitivní nádobky  a uschováme v chladničce.

 Užití:

Na popáleniny, špatně se hojící rány, na praskliny kůže, na otlaky, na proleženiny a na rychlejší zhojení pooperačních jizev.