Lékařské studie uvádějí, že pouze 5 % dětí se rodí přesně podle vypočítaného termínu. Rozhodně se nedoporučuje nastávajícím maminkám, aby porod urychlovaly různými činnostmi jako mytím oken, generální úklid nebo chůze do schodů apod. jak se kdysi tradovalo. Nechte věcem přirozený průběh a uvidíte, že to dobře dopadne.

Nervozita
Některé maminky se trápí a jsou nervózní z toho, že dítě přenáší. Je zcela běžné rodit deset dnů po stanoveném termínu a nepředstavuje to pro miminko ani pro rodičku žádný problém. Nenechte se proto znepokojovat a užijte si konce těhotenství bez zbytečného stresu a obav. Psychika je velice důležitým faktorem, který ovlivňuje celou řadu fyziologických pochodů v těle. Pro období přenášení nejsou typické žádné konkrétní potíže a ani děťátko v děloze nemá problémy, pouze postupem času se po termínu mohou objevit ultrazvukové známky zhoršeného průtoku krve placentou.

Kdy je potřeba vyvolat porod?
Jestliže žena neporodí do dvou týdnů po stanoveném termínu, je hospitalizována. Když se děložní hrdlo nezměkčilo a nezačíná se otvírat, zavádí se nejprve do pochvy nebo přímo do děložního hrdla prostaglandin, který toto zrání urychluje. Poté se aplikuje infuze s oxytocinem, která vyvolává děložní stahy a rozbíhá porod. Důvod pro vyvolání porodu mohou nastat u nastávající maminky (vysoký krevní tlak, preklampsie…)

Rizika 
Při pravidelném a pečlivém vyšetření můžeme říci, že možné nebezpečí, které by vyplývalo z přenášení, nehrozí. Pokud by takové nebezpečí existovalo, porodníci by porod vyvolávali vždy v termínu. Proto při krátkodobém přenášení není důvod k obavám o zdraví dítěte nebo rodičky. Váš lékař vám vše v klidu vysvětlí a věřte, že nemáte důvod panikařit.

autor: – bb –


Warning: A non-numeric value encountered in /data/web/virtuals/221473/virtual/www/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 2015