Každý, kdo se pohybuje v teplém prostředí venku, může být poštípán nebo pobodán hmyzem. Hmyz – především komáři – často napadá člověka i v uzavřených prostorách.

PRŮBĚH ONEMOCNĚNÍ

Včelí bodnutí vyvolává okamžitou bolest rychle následovanou otokem. Většinu lidí místo po vbodnutí žihadla jeden až dva dny nepříjemně bolí. Lidé alergičtí na včelí jed jsou ohroženi anafylaktickou reakcí, vznikem rozsáhlého otoku, obtížným dýcháním a někdy kolapsem i smrtí.
Štípnutí komárem obvykle začne svědit, otékat a bolet až po chvíli. Poštípání komáry často úporně svědí, ale většinou nepředstavuje závažnější problém. Někteří komáři, především v tropech, přenášejí závažná onemocnění, jako malárii a encefalitidu. Proto je nezbytné se před nimi, zejména v oblastech výskytu uvedených nemocí, chránit.
Bodnutí štírem je silně bolestivé a v některých případech mlůže vyvolat smrt.
Kousnutí klíštětem obvykle nebolí. Přitom klíšťata přenášejí různé nebezpečné nemoci, jako Lymeskou boreliózu a encefalitidu. Tato onemocnění se projevují horečkou, třesavkou, bolestmi kloubů a svalů a vyrážkou,  obvykle za 3 až 14 dni po kousnutí infikovaným klíštětem.

VAROVÁNÍ!

Pokud se po bodnuti včelou nebo vosou objeví dechové obtíže a rozsáhlý otok, jedná se o anafylaktickou reakci, která postiženého může ohrozit na životě. Zavolejte ihned linku 155.

SVÉPOMOC

První pomoc při bodnutí nebo kousnutí se liší podle druhu hmyzu a typu reakce.

  • Včelí žihadlo: Opatrně odstraňte žihadlo pinzetou, abyste nevymáčkli zbytek jedu z váčku. Poraněné místo omyjte mýdlem a ihned na ně přiložte ledový nebo studený obklad, který zmírní bolesti a zpomalí vstřebávání jedu. Lékařskou pomoc vyhledejte při rozsáhlém otoku nebo dechových obtížích.
  • Komáři: Na poštípaná místa přiložte ledový obklad a neškrábejte je. Svědění může zmírnit mast s antihistaminikem, např. Fenistil.
  • Tropičtí pavouci a štíři: U běžných kousnutí a bodnutí štírem postupujte stejně jako u včelího bodnutí. Pokud vás pokousal jedovatý druh hmyzu, vyhledejte lékařskou pomoc.
  • Klíště: Odstraňte klíště pinzetou (nebo rukama, pokud pinzetu nemáte) a po raněné místo omyjte teplou vodou a mýdlem. Lékaře vyhledejte při teplotách, vyrážce a podobných příznacích.

LÉČBA

Injekce adrenalinu a antihistaminika zastaví anafylaktickou reakci po bodnutí.

PREVENCE

Před kousnutím hmyzem a klíšťaty vás ochrání repelenty. Noste vhodné oblečení a vyhýbejte se včelám a ostatnímu nebezpečnému hmyzu. Včely přitahují jasné barvy, květinové vzory a parfémy.
Používejte sítě do oken a prohlédněte si lůžko (zejména spací pytle při stanování). V průběhu sezony chraňte před klíšťaty také domácí zvířata, která je často přinesou domů.

ALTERNATIVNí TERAPIE

Fytoterapie

Komáry odpuzuje citronella a máta. Aloe vera zklidňuje poštípanou kůži a urychluje její hojení. Habr obecný a ostatní svíravé rostliny mohou zmírnit svědění. Kostivalový obklad podporuje hojeni ran. Namočte kostivalové listy do vařící vody, nechejte je odkapat, vložte je mezi dva listy gázy, kterou přiložíte na ránu. Obklad vyměňte dvakrát za den.