Projevy jsou rozmanité – od bolestivosti, brnění, pálení, svědění přes poruchy pohybu, citlivosti až po ochrnutí. Postižení autonomního nervového systému vede k narušení funkcí vnitřních orgánů. Je-li nervů postiženo více najednou, hovoříme o polyneuropatii.
Z toxických vlivů může mít na rozvoj neuropatie vliv užívání některých léků (např. statiny proti zvýšené hladině cholesterolu, některá cytostatika, antibiotika, chronické užívání léků proti bolesti či na nespavost).
Časté je postižení nervů po chronickém užívání alkoholu, kdy vzniká nedostatek vitamínu B1 a B12. Zamoření organismu těžkými kovy (arzén, olovo, thalium, rtuť aj.) způsobuje též postižení nervového systému.
Nebezpečné jsou látky n-hexan (používá se jako rozpouštědlo tuků, součást lepidel, laků, gumových směsí, je obsažen i v pohonných hmotách) a methyl-n-butylketonu (používá se při výrobě laků). Z infekčních onemocnění se na rozvoji neuropatie často podílí borelióza přenášená klíšťaty. Na rozvoj neuropatie by si měli dávat pozor i lidé živící se převážně rostlinnou stravou. Nedostatek vitamínu B12 poškozuje nervový systém.
Neuropatie hrozí lidem s chronickými onemocněními jater či ledvin.
Nejčastěji je však neuropatie zmiňována v souvislosti s cukrovkou (tzv. diabetická neuropatie). Tato komplikace se vyskytuje u 50 % pacientů závislých na inzulínu ( I.typ) a u 28 – 40 % diabetiků na inzulínu nezávislých (II.typ).
Prvním příznakem diabetické neuropatie bývá ztuhlost nebo brnění prstů u nohou či celých nohou. Objevuje se zvýšená choulostivost kůže. Někteří lidé si stěžují na bolesti, zatímco jiní nejsou naopak schopni bolest nebo změny teploty pociťovat. Může dojít i k ochrnutí okohybných či lícních nervů. Při poškození autonomního nervstva trávícího traktu vznikají průjmy. U některých pacientů se objevuje pocit plného žaludku nebo nevolnosti. Při rychlém vstávání může vzniknout závrať, a proto je nejlepší vstávat pomalu a s dopomocí. Postižení nervů v oblasti pánve může vést k poruchám funkce močového měchýře a u mužů k poruchám erekce.
Léčba neuropatií je zaměřena především na odstranění vyvolávající příčiny, resp. na léčbu primárního onemocnění( u cukrovky je důležitá stabilizovaná hladina krevního cukru, u poruch prokrvení se podávají léky rozšiřující cévy), na zmírňování příznaků (podávání léků proti bolesti), fyzioterapii, popř. lázeňskou léčbu.