Ročně je v České republice evidováno několik set případů klíšťové encefalitidy.
JEDINOU SPOLEHLIVOU OCHRANOU
PROTI KLÍŠŤOVÉ ENCEFALITIDĚ JE OČKOVÁNÍ.
Před klíšťovou encefalitidou jsou chráněny pouze očkované osoby nebo ty, které nákazu prožily. Onemocnět mohou vnímavé děti i dospělé osoby. Je zajímavé, že největší počet onemocnění vzniká u dospělých osob. Souvisí to s frekvencí pobytu těchto osob v přírodě a se stavem odolnosti organismu. Ohroženy jsou i lidé žijící v endemických oblastech s výskytem tohoto onemocnění, stejně jako náhodní rekreanti. Starousedlíci často mají dojem, že jsou imunní, ale zkušenosti ukazují, že tomu tak není. Mnohdy právě u nich je průběh nemoci vážný a nečekaný, protože pouze u malého procenta z nich dojde k vytvoření ochranných látek po opakovaném přisátí klíšťat bez zjevného onemocnění.
Základní očkování probíhá většinou v zimních měsících roku. Kdo však z různých důvodů očkování neabsolvoval, má možnost využít možnosti aplikace očkování ve zkrácených intervalech podáním prvních dávek tak, aby vytvořená imunita po očkování chránila ještě v této sezóně. Základní očkování chrání na období 3 let, přeočkování je pak doporučováno jednou dávkou v tříletých intervalech.
Pro koho je očkování určeno
Očkování je doporučováno osobám žijícím v endemických oblastech, rekreantům i cestovatelům po naší republice i po Evropě. Výhodou očkování je, že chrání proti všem evropským subtypům viru, způsobujícího toto onemocnění. Před nástupem na dovolenou či před odjezdem dětí na letní tábory je možno očkování ještě zahájit. Kontaktními místy jsou mimo ordinace praktických lékařů i očkovací centra Zdravotních ústavů zřízených Ministerstvem zdravotnictví .
Po pobytu v přírodě se pečlivě prohlédněte
Po příchodu z procházky oblečení vyklepejte a pečlivě prohlédněte celé tělo. Klíšťata jsou totiž zákeřná a k přisátí ráda volí málo viditelná místa – často se skrývají ve vlasech nebo v kožních záhybech. Pokud najdete klíště, co nejdříve ho odstraňte – není na tom vůbec nic složitého. Na přichycené klíště nakapejte dezinfekci. Nejlépe tupou pinzetou opatrně uchopte klíště co nejblíže ke kůži a hýbejte s ním do stran, dokud se samo neuvolní. Ranku poté opět dezinfikujte. Vyvarujte se přímého doteku klíštěte a kůže – infekce se může do těla dostat i obyčejnou oděrkou. Pokud zatím nejste očkováni, chraňte se v přírodě alespoň vhodným oblečením – nejlépe světlé barvy, s dlouhými rukávy a nohavicemi.
Autor: Michaela Lounková Account Executive