V naší uspěchané době, kdy nejsme schopni se na chvíli zastavit, natož se zamyslet nad svým zdravím, je víc než potřebné se začít o svůj organismus trochu starat. Nejsme stroje, které snesou cokoliv.
I přes zdánlivou pohodu náš organismus v sobě střádá všechny probdělé noci, vykouřené cigarety, nadměrně konzumovaný alkohol, všechny nesprávné stravovací návyky, naši lenost a nedostatek pohybu . Neodpovídá hned, ale všechny tyto negativní vlivy se projeví až po letech, zato s velkou razancí. Infarkty, cukrovka a rakovina jsou následky, které můžeme z 80ti procent ovlivnit my sami.
Tyto nemoci figurují na předních příčkách úmrtnosti v naší republice, přičemž v kardiovaskulárních nemocích suverénně zaujímáme první místo. Náš organismus je geneticky naprogramován na 115 až 120 let. Dá se říci, že každé úmrtí do 100 let, je možno považovat za předčasné.
Musíme to být my sami, kdo se bude snažit, abychom se na tomto světě mohli radovat co nejdéle a ve skvělé a aktivní kondici. Zasloužíme si prožít svůj život co nejlépe a pokud možno zcela zdrávi. Není to nedostižná meta, ale musíme na sobě pracovat. Nikdo to za nás neudělá, žádný lék nám zázračně nepomůže.
MUSÍME POMOCI SAMI SOBĚ!
Krevní tlak – krevní tlak si musíme hlídat celý život. Zvlášť důrazně ve věku, který nazýváme střední. Příčinou vysokého krevního tlaku je z velké části naše špatná životospráva. Můžeme jej samozřejmě snížit pomocí léků, které jsou velice účinné, ale zároveň s nimi bychom měli změnit náš dosavadní život. Jen v tom případě budeme zcela chráněni před infarktem nebo jinými srdečními onemocněními.
Nechejte si pravidelně změřit krevní tlak. Obecně platí, že za normální se považuje hranice 140/90 a nižší. Podle hodnot krevního tlaku lze určit, nakolik se srdce vháněním krve do těla namáhá. Tlak se během dne mírně mění v závislosti na typu zátěže, ale přísun krve do mozku je neměnný, asi 900 ml. za minutu. Abnormálně vysoký tlak se označuje jako hypertenze, abnormálně nízký tlak jako hypotenze.
Za nebezpečný je pokládán vysoký krevní tlak. Postižení často nic netuší, příznaky totiž obvykle žádné nejsou. Něco už napovídají bolesti hlavy, závratě nebo zvonění v uších. Hypertenze je většinou výsledkem spolupůsobením těchto činitelů: nadměrného pití, přílišného solení, otylosti a nedostatku pohybu.
Dalšími faktory jsou: zužování či kornatění tepen, užívání antikoncepčních pilulek, kouření či dědičný sklonk hypertenzi. Vzácně hypertenzi způsobují ledvinové poruchy či hormonální nerovnováha. Pokud krevní testy prokáží vysoký krevní tlak, je nutné učinit okamžitě opatření k jeho snížení, jinak by se mohl podílet na vzniku vážných zdravotních problémů, jako je angina pectoris, srdeční záchvat, mrtvice, krvácení, ledvinové obtíže.
Co dělat a nedělat při vysokém krevním tlaku:
Nekuřte
Nepoužívejte antikoncepční tabletky
Zvyšte podíl vlákniny ve stravě
Zhubněte
Omezte alkohol na 2 až 4 sklenky vína či piva týdně
Pěstujte pravidelně tělesný pohyb rekreačního typu, např. chůzi, jízdu na kole či plavání
Jezte potraviny v přírodním stavu, hlavně ovoce a zeleninu, celozrnné obiloviny – zvláště se doporučuje neloupaná rýže, luštěniny, ryby a kuřecí maso
Krevní tlak snižuje česnek, cibule a jahody, ztišit nervy pomáhá med. Užívejte denně jednu až tři česnekové kapsle, zapíjejte je vodou.
Zařaďte do své stravy hodně vlákninya omezte na minimum sůl, cukr, živočišný tuk a tmavé maso. Čaj, kávu a studené nápoje nahraďte bylinnými čaji, ovocnou šťávou či minerálními vodami. Doporučuje se také snížit stres, např. změnou denního rozvrhu a vyhrazením času na relaxaci a cvičení nebo změnou postoje k okolí ( přejít z „ boje „ ke spolupráci ) či pomocí technik relaxace a dýchání.
Do koupelové vody přidáme několik kapek levandulové, citronové neboYlang-ylang aromatické esence. Použít lze také šalvěj muškátovou, meduňku amajoránku. Zkuste 2x denně horké a studené koupele nohou. Výborné je také cvičení jógy,která mimo jiné uvolňuje stres a napětí.
Snažte se snížit svůj krevní tlak přirozenou cestou, jelikož léky na hypertenzi mají i nežádoucí vedlejší účinky, jako je impotence nebo únava.
Cukrovka – diabetes – nadměrná žízeň a vylučování enormního množství moči patří mezi první příznaky cukrovky.Tato nemoc vzniká, když slinivka břišní ( žláza, ležící za žaludkem ) nedokáže vytvářet dostatečné množství inzulínu. Inzulin je hormon regulující hladinu krevního cukru.
V některých případech může dojít ke komplikacím, např. angině pectoris, blokádě tepen, šedému zákalu a ledvinovým obtížím. Většina diabetiků se naučí žít se svojí nevyléčitelnou, ale kontrolovatelnou nemocí poměrně dobře. Někteří lékaři se domnívají, že je dědičná, jiní se přiklánějí k názoru, že je třeba ji klást za vinu virovým infekcím. Cukrovka je vážné onemocnění a je nezbytné, aby nemocný navštívil okamžitě lékaře.
Většina terapeutů soudí, že strava s vysokým obsahem vlákniny ( celozrnný chléb, brambory ve slupce, špenát, potraviny z obilovin s otrubami, mandle a pečené boby ) snižují nároky těla na inzulin. Tato strava také snižuje hladinu tuků v krvi a zmenšuje onemocnění srdce, které by v souvislosti s cukrovkou mohlo vzniknout. Podle některých terapeutů jde předejít komplikacím, spojeným s cukrovkou, užíváním vitamínů a minerálů. Doporučuje se užívat denně 1 g vitamínu C, 250 m.j. vitamínu E, 200 mg chromu, 4 mg manganu a 15 mg zinku.
Doporučuje se také užívání syrového česneku. Ten omezuje vzestup hladiny krevního cukru, který by jinak nutil ledviny k velké produkci moči. Můžeme také doporučit různé byliny pro ulehčení. Může to být lopuch ( pomáhá ledvinám správně pracovat ), hořec (stimuluje činnost slinivky ) a jestřabina ( snižuje hladinu cukru ).
Do koupele přidáváme po šesti kapkách silice kafru, eukalyptu, čapíhonůsku, jalovce, citronu a rozmarýnu. Pomáhají vyrovnávat sekreci slinivky. Některým pacientům prý pomáhá masáž zad směsí připravenou ze čtyř kapek výše uvedené směsi a lžičky základního rostlinného oleje. Užívá-li pacient svoje dávky inzulinu, nespatřuje většina lékařů v používání alternativních prostředků žádné riziko. Pro děti a většinu dospělých jsou nezbytné inzulinové injekce. Nahrazují inzulin, který slinivka nedokáže vyrobit. Někteří starší lidé potřebují pouze denně užívat tablety a u lehkých případů lze nemoc kontrolovat pouze dietou.
Diabetici, užívající inzulin, při předávkování pociťují následky nízké hladiny cukru v krvi. Mezi příznaky patří mdloby, neklid, pocení a poruchy chování nebo poruchy paměti. Většina diabetiků umí tyto varovné signály rozpoznat a předchází záchvatům tím, že si vezme kostku cukru. Pokud to ovšem neudělají, může dojít k otravě a pacient může upadnout do kómatu. Stane-li se to, je třeba okamžitě zavolat rychlou lékařskou službu.
Redukce tělesné hmotnosti – abychom předešli všem civilizačním chorobám, kterým jsme vystaveni, musíme si v první řadě zredukovat naši hmotnost na normální hodnotu.
Od diety s vysokým obsahem bílkovin k dietě s nízkým obsahem tuků, od diety bohaté na vlákninu a jednostranných režimů k podivným kombinacím a odtučňovacím koktejlům, se potácejí lidé, kteří chtějí zhubnout, chyceni do sítě matoucích a někdy prapodivných rad.Většinou jsou tyto rady celkem nezávadné, i když do té míry nepraktické nebo společensky nepřijatelné, že u nich nikdo dlouho nevydrží.
V některých případech však mohou být nebezpečné a výsledkem bývá váha vyšší. Tzv. jo-jo efekt nás zdeptá i psychicky, protože při přibírání na váze upadneme do deprese, a tím pádem do začarovaného kruhu, ze kterého nevidíme východisko. Na ostřílené dietáře, kteří už vyzkoušeli leckterý režim, čeká opět zklamání a provinilý pocit, že opět neuspěli, že selhali, protože nepřirozené stravování je dožene postupně zpátky ke starým, špatným návykům.
Naštěstí se hubnout nemusí pomocí módních diet nebo nezvyklých způsobů stravování. Většina lidí bezpečně a bez problémů zhubne , pokud bude jíst rozumně vyváženou normální stravu s nižším obsahem tuků a cukrů – a dokonce si tím vytvoří zdravé stravovací návyky na celý život.
Přechod na stravování s nízkým obsahem tuků a cukrů znamená pro některé lidi jen drobné úpravy v jídelníčku, pro některé to znamená změnit celý způsob života, pokud chtějí, aby výsledky byly trvalé. Může trvat nějaký čas, než si na takovou změnu zvyknou, ale výsledek – lepší zdravotní kondice, větší elán a ztráta nadváhy – je silným podnětem, aby vytrvali, i když sem tam zahřeší.
I při přirozeném hubnutí je třeba trochu počítat kilojouly (kJ). Naše tělo pouze na prostou existenci ( aby tělo mohlo dýchat, aby pracovaly všechny orgány apod. ) potřebuje i ve spánku množství kJ, které se rovná váze v kg x koeficient 82. Např. člověk vážící 70 kg, potřebuje na existenci 70 x 82, což je 5 740 kj. Hranice 4 200 kJ se považuje za nejnižší bezpečné denní množství na jakkoli dlouhou dobu, protože menší množství nedokáže zajistit tělu odpovídající výživu. Drastické diety v hodnotě 2 400 kJ i méně jsou nezdravé a nepůsobí o nic rychleji. Tělo začne šetřit energii, zpomalí všechny reakce, a místo abyste se cítili svěží a aktivní, budete unaveni.
KJ je jednotkou energie a abyste zhubli, musíte více energie vydat než přijmout. Tzn., že Vaší tělesnou činností musíte spálit více kJ než jich přijmete. Pokud jíte normální zdravou stravu, potom při novém způsobu stravování můžete jíst to, co ostatní členové rodiny, jen menší porce. Tím, že se budete vyhýbat konzervám a průmyslově zpracovaným potravinám, zvýšíte také příjem vitamínů a minerálů, což prospěje Vašemu zdraví.
Je nutné si ověřit, jaký máme typ kostry. Zjistíme to jednoduchým testem změření zápěstí. Měříme v nejužším místě těsně pod kloubem.
|
ŽENY |
Poznámka
Váha: Výška v cm mínus 100 To je základní Vodítko
|
Méně než 14 cm |
Drobná tělesná konstrukce |
– 10 kg norma |
14 až 16,5 cm |
Střední tělesná konstrukce |
– 5 kg norma |
Nad 16,5 cm |
Silná tělesná konstrukce |
+ 5 kg norma |
MUŽI |
Poznámka Váha: Výška v cm mínus 100 To je základní Vodítko |
|
Pod 16,5 cm |
Drobná konstrukce |
– 10 kg norma |
16,5 až 18 cm |
Střední konstrukce |
– 5 kg norma |
Nad 18 cm |
Silná konstrukce |
+ 5 kg norma
|
Co nedělat při novém stravovacím režimu:
Pokuste se zjistit, proč se přejídáte. V případě, že je to z důvodů emociálních, např. si tím kompenzujete depresi, chcete zapomenout na nějaké neštěstí nebo jídlem zaháníte nudu – měli byste uvažovat o vstupu do nějakého odtučňovacího kurzu nebo můžete zkusit psychoterapii.
Odcházejte od stolu, jakmile dojíte, abyste se vyhnuli pokušení si přidat nebo jen tak něco uždibovat.
Berte si menší talíř, vhodný pro menší porce.
Dbejte, abyste měli dostatek tělesného pohybu. Pohyb zrychluje metabolismus a spaluje kJ, zlepšuje Vám postavu, z čehož máte příjemný pocit a poskytne Vám možnost jiného odreagování než jídlem.
Jezte pomalu a jídlo dobře rozžvýkejte.
Nejezte u televize, nebo když se soustřeďujete na něco jiného.
Nedejte se zlákat nízkokalorickými dietními konzervami. Není v nich stejná rovnováha živin jako v běžné zdravé stravě, a většina váhy jde takto na úkor svalové tkáně a tekutin, nikoli tuků. Jestliže později zase přiberete, bude to tuk, takže hubnutí bude ještě obtížnější.
Pijte hodně tekutin – asi 2-3 litry denně. Káva a alkohol nejsou dobrým zdrojem tekutin.
Omezte cukrovinky a vůbec veškeré sladkosti, včetně průmyslově vyráběných cereálních snídaní. Všechny obsahují velké množství cukrů. Vyrobte si snídani z vloček raději sami.
Pohyb a tělesná aktivita – většina lidí s nadváhou se méně pohybuje i při rutinních aktivitách denního života i v zaměstnání. Neměli bychom např. používat výtah, kam můžeme dojít pěšky, tam nejezdit autem nebo jinými dopravními prostředky. Při běžné chůzi vydáme 11x více energie, než při sledování televize, při pomalé chůzi 9x.
Lidé bez dostatečného pohybu jsou dvakrát až třikrát náchylnější k chorobám srdce a krevního oběhu, třikrát až čtyřikrát častěji umírají po prvním infarktu ve srovnání s těmi, kteří jsou pohybově aktivní. Dlouhodobá nečinnost a nedostatek pohybu představují nepřirozený stav a nezdravý stav. Vzhledem k epidemii kardiovaskulárních chorob musíme konstatovat, že přiměřený pohyb je nevyhnutelný.
V posledních letech vítězí teorie, že k udržení zdraví stačí i pohyb menší intenzity, prováděný ovšem pravidelně, systematicky a dlouhodobě.
Pro pohyb, stejně jako pro všechno ostatní platí heslo: všeho s mírou.
Vysloveně nebezpečné může být, když člověk po padesátce začne tvrdě trénovat, i když předtím několik desítek let prolenošil. Na druhé straně není nikdy pozdě začít s postupným vytrvalostním tréninkem. Nebojte se pohybu, nebojte se rychlejší chůze, nebojte se běhání, nikdo jiný to za Vás nemůže udělat. Nemáte co ztratit, protože docela určitě zvýšíte svoji výkonnost a také postavíte hráz kouření, vysokému krevnímu tlaku a obezitě. Budete-li se tedy pohybovat rozumně, rozhodně utečete nejen prvnímu, ale i dalším infarktům.
Adekvátní a vhodně dávkovaná fyzická aktivita má řadu blahodárných účinků:
- podstatně přispívá k ekonomickému chodu krevního oběhu
- příznivě ovlivňuje svalovou sílu, koordinaci pohybů a svalové napětí
- snižuje výskyt kloubních bolestivých obtíží
- je jedním z nejznámějších a nejméně škodlivých uklidňujících prostředků
- pomáhá udržovat optimální váhu
- má tendenci snižovat výskyt výše uvedených komplikací
Optimální efekt můžeme očekávat pouze při optimálním dávkování.
Jsme-li netrénovaní, platí zásada, že začínáme velice pozvolna. Základním prvkem je vytrvalostní trénink, nejlépe chůze, později rychlá chůze nebo její střídání. Je vyzkoušeno, že tento typ pohybu je velice účinný a velice příjemný.
Často se zapomíná na skutečnost, že cvičení jedenkrát týdně, i když sebeintenzivnější, nestačí ani k udržení úrovně tělesné zdatnosti. Ke zlepšení je třeba spěchat velice pomalu. ( Tato zásada neplatí samozřejmě pro zdatné a trénované jednotlivce). Od počátku jakéhokoli cvičení musíme mít na paměti základní pravidlo – vyvarovat se přepětí i nadměrné únavy. Při běhu dýcháme nosem i ústy, při rychlejším tempu je dýchání ústy nezbytností, protože nosem nemůžeme načerpat do plic dostatečné množství vzduchu.
Začínáme chůzí vždy po rovině. Další zvyšování musí být postupné. Pro netrénované první týden doporučujeme 30 minut klidné chůze běžného tempa . Druhý týden tempo trochu zrychlíme, třetí týden zvýšíme tempo do mírného zpocení. Vodítkem rychlé aerobní chůze je to, že při chůzi můžeme mluvit, ale už nemůžeme normálně zpívat. Tak poznáme to nejvhodnější a nejúčinnější tempo. K dosažení maximální výkonnosti při chůzi nebo cvičení musí dojít k vzestupu tepové frekvence. Tuto frekvenci si musíme po dobu 30ti minut udržet.
Pravidelné dýchání je důležité při všech typech chůze i cvičení. Nezadržujte dech ani v namáhavějším terénu, např. do kopce. Základem je nádech v protažení a výdech ve skrčení a stlačení hrudníku. Velice účinné je střídání běhu s chůzí. Asi 30 vteřin běžíme a 3 minuty jdeme. Tak naše aerobní zátěž neklesne a udržujeme si ji po celou dobu procházky. Doba trvání tráninku by měla být 30 – 40 minut. Pro udržení kondice je třeba tuto dávku 3x týdně opakovat, nejlépe však každý den. Všechny pohyby je třeba provádět plynule, nikoli křečovitě.
Potřeba relaxace – na člověka působí různé negativní vlivy, tzv. stresory, a každý se musí s nimi nějak vyrovnat. Reakce člověka na stres je individuálně rozdílná. Ne každý člověk reaguje stejně na rozvod, úmrtí rodině nebo konflikty. Působení jakéhokoliv stresoru je provázeno řadou nervových a metabolických změn. Stres je vlastně reakcí na ohrožení organismu.
Tento systém má člověk zakódován již od doby, kdy jako lovec pro záchranu své existence musel buď bojovatnebo utéci. Jeho smyslem je, aby v případě ohrožení organismus vyrovnal svoji rovnováhu.Účastní se při tom nejen mozková činnost, ale i řada dalších systémů. Při psychické zátěži se zrychluje tep, zvyšuje se krevní tlak a zrychluje se krevní oběh, zvyšuje se látková výměna a dochází ke změnám srážlivosti krve. Mobilizuje se energie hlavně z tukové tkáně.
V dnešní době člověk při rozčilení reaguje úplně stejně a uvolňuje adrenalin. Jakékoliv vychýlení organismu z rovnováhy může vyvolat poruchy zdravotního stavu a přispět k různým onemocněním.
Pravidelná relaxace je základní součástí tělesné i duševní rovnováhy. Jedním z nejúčinnějších a nejjednodušších způsobů jsou dechová cvičení, zaměřená k tomu, aby se zmírnilo napětí a podpořilo celkové zklidnění. Speciální dechové techniky využívají jogíni, ale málokdo si uvědomuje, že takovou kontrolu nad svým tělem má každý z nás.
Dech je jedním z nejdůležitějších aspektů pročištovacího a omlazujícího programu. Hluboké dýchání přináší do každé buňky hojivý kyslík a zároveň vylučuje plynné metabolické odpady. Správným dýcháním můžeme snížit srdeční činnost a krevní tlak. Rytmické hluboké dýchání rovněž přímo působí na centrální nervovou soustavu a vyvolá úlevnou reakci, která pozitivně ovlivňuje celé tělo.
Dech propojuje mysl s tělem, a když se soustředíte na dýchání, okamžitě tím kladně ovlivňujete své tělesné i emociální zdraví. Ve stavu emočního či fyzického stresu je automaticky dech mělký. To způsobí, že se v těle nahromadí kysličník uhličitý a další jedy, které potom omezují množství kyslíku přiváděného k buňkám. Mnoho lidí si na to příliš zvykne a dýchá pouze mělce a jen zřídkakdy se nadechne zhluboka. Učíme to ve své nevědomosti již malé děti a okřídlená věta: vypnout hrudník a zatáhnout břicho – je vede k nesprávnému dýchání, přestože to správné mají vrozené. Plíce potom ztrácejí svou pružnost, v krevním oběhu, tkáních a buňkách se hromadí jedy a fyzické i emoční zdraví se zhoršuje.
Zpracovala Iva Hédlová podle odborné literatury.