Hrazda je velmi univerzální cvičební nástroj. Najdeme ji snad na každém workoutovém hřišti a efektivně nahradí několik cvičebních strojů najednou. Víte ale, jaké výhody má cvičení právě na tomto druhu nářadí? Společně si je připomeneme, doplníme a sjednotíme. A kdo ví, třeba se nakonec rozhodnete si jednu takovou pořídit i domů.

Její popularita stále roste

Spousta lidí si myslí, že hrazda je cvičební nástroj pouze pro silné muže. Rozhodně tomu tak ale není. Stejně tak na ní mohou cvičit začátečníci, ale klidně i ženy.

Další její velkou výhodou je, že ke cvičení na hrazdě nepotřebujete žádné další náčiní. Bohatě vám postačí vaše tělo a jeho váha. Pokud už máte ale něco netrénováno, můžete ke cvičení zařadit i různé pomůcky, jako je třeba posilovací guma, zátěžová vesta, opasek se závažím či závaží na kotníky.

Tvorba svalové hmoty, posilování a hubnutí

Díky cvičení na hrazdě budujete svalovou hmotu, ale také docílíte lepšího držení celého těla. To proto, že při cvičení na ní posilujete především horní polovinu svého těla, tedy svaly paží, zad i břišní a prsní svaly. Při dlouhodobém cvičení na hrazdě postupně tvarujete svůj trup do písmene V. Toto je samozřejmě dobré pro muže, nikoliv však pro ženy. Je proto důležité si vhodně zvolit cviky podle toho, čeho chci cvičením docílit.

Například pokud je vaším cílem hubnutí, rozhodně hrazdu nezatracujte. Při cvičením na ní spalujete poměrně hodně kalorií, což samozřejmě tento proces podporuje. Ono to jde samozřejmě ruku v ruce s výše zmíněným posilováním břišních a zádových svalů.

A stejně tak jde ruku v ruce s posílením zad a břicha jeden další příjemný bonus. A sice to, že skoncujete s bolestí zad. Zádové svaly totiž díky různým možnostem cvičení procvičujete na více místech a nejen záda, ale celý trup tak komplexně zpevňujete. Pokud máte tedy sedavé zaměstnání, pořiďte si domů hrazdu. Vaše záda vám poděkují.

Funkční síla

Funkční sílu potřebujete nejen k dalšímu cvičení, třeba s činkami, ale i v běžném životě. Díky pravidelnému cvičení na hrazdě se vám vaše funkční síla výrazně zlepší a vaše svaly začnou lépe spolupracovat s nervovou soustavou. Tím pádem se také začnou při jakémkoliv pohybu efektivněji zapojovat.

Hrazda je velmi variabilní a dostupné sportovní nářadí

Pokud se nechcete „předvádět“ na hrazdě venku na hřišti, kde na vás hledí spousta párů očí, můžete si ji pořídit i domů. Velký výběr najdete třeba na https://hop-sport.cz/hrazdy/.

Před koupí si ale dobře rozmyslete, kam hrazdu umístíte. Existují totiž různé hrazdy právě podle jejich umístění. Můžete si tak pořídit hrazdu:

  • do dveří,
  • na stěnu,
  • do rohu,
  • na strop,
  • závěsnou hrazdu na žebřiny.
  • Také si můžete pořídit a namontovat rovnou kovové žebřiny s hrazdou.

Antistresový účinek

Jak známo, při jakékoliv fyzické aktivitě a cvičení se vyplavují do těla endorfiny neboli hormony štěstí. Ty mají vliv na naši náladu. Pokud se tedy potřebujete zbavit stresu, „skočte“ na hrazdu a chvíli si zacvičte. Uvidíte, že se vám hned uleví.

A s každým dalším cvičením to bude lepší a lepší, což vás zase namotivuje na cvičení další a další.

A stejně jako u každého jiného typu pohybu, i u tohoto zlepšuje svou fyzičku, ale i rovnováhu a koordinaci.

 


Warning: A non-numeric value encountered in /data/web/virtuals/221473/virtual/www/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 2015