Jakmile se vajíčko uvolní z vaječníku, zachytí se na okraji vejcovodu. Poté jej jemné vlásky pokrývající sliznici vejcovodu pozvolna posunují směrem k děložní dutině. Tyto vlásky velice připomínají jakýsi pohyblivý koberec, který postrkuje vajíčko dále a dále do dělohy. Jakmile se spermie dostanou do pochvy, posunují se pomocí svých bičíků rychle dále skrze děložní čípek do dutiny dělohy a do vejcovodů, až proniknou k uvolněnému vajíčku. Přitahují je k němu chemické látky, které vajíčko vylučuje.
K vajíčku může více méně ve stejnou chvíli proniknout i několik spermií současně. Ikdyž se jeho obalu dotknou najednou, dovnitř může membránou vajíčka proniknout jen jedna spermie. Obvykle se spermie s vajíčkem setká ve vejcovodu, tam také většinou dochází k oplodnění. Někdy se to však může odehrát i jinde, například v blízkosti vaječníku, což má za následek mimoděložní těhotenství, tedy stav, kdy se těhotenství vyvíjí mimo dělohu. K oplodnění dochází obvykle do 36 hodin od uvolnění vajíčka z vaječníku. Později je vajíčko již příliš staré a jeho oplodnění je nepravděpodobné. Spermie mohou v děložní dutině přežít několik dní.
Život nového jedince začíná v okamžiku početí, kdy spermie pronikne zevní membránou vajíčka a splyne s ním. Membrána vajíčka zabrání v proniknutí dalším spermiím.
Splynutím obou buněk, z nichž každá nese 23 chromozomů, vzniká oplozené vajíčko se sadou 46 chromozomů. Oplozené vajíčko postupuje vejcovodem dále do dělohy a během několika dní se změní ve shluk asi šedesáti buněk, kterému se říká blastocysta.
Přibližně v době, kdy se nedostaví menstruace, se blastocysta zachycuje na stěně dělohy, říká se tomu implantace. Část jeho buněk vroste do děložní sliznice a začne vytvářet placentu – orgán umožňující výživu zárodku. Od tohoto okamžiku se blastocysta začne vyvíjet v zárodek (embryo). 20. dne vývoje jsou již vytvořeny základy mozku, míchy, nervových uzlin. 21. až 22. dne začíná fungovat srdce. 28. dne jsou již založeny základy obratlů, lebečních kostí, svalů a začínají být zřetelné základy očí, uší, rukou a nohou. Dvojčata vznikají tak, že jsou současně oplodněna dvě vajíčka dvěma spermiemi. Jednovaječná dvojčata vzniknou tehdy, když se již oplodněné vajíčko rozdělí na dvě a obě takto vzniklá vajíčka se vyvinou. Tyto zárodky jsou vždy stejného pohlaví a mají naprosto totožnou genetickou výbavu.
Někdy se ve složitém ději oplodnění a následného dělení vajíčka objeví poruchy, jejíchž následkem je embryo neschopné života. V takovém případě se oplozené vajíčko nezachytí náležitě na děložní sliznici, nýbrž postupuje dále a je nakonec z děložní dutiny vypuzeno. Projeví se to pouze mírně opožděnou menstruací.
(z knihy Těhotenství v otázkách a odpovědích – Lees, Reynolds, McCartan)
Zde najdete odkaz na videa, která detailně zachycují celý proces oplodnění.
http://www.pbs.org/wgbh/nova/miracle/program.html
(pro neangličtináře – the egg´s journey – proces putování uvolněného vajíčka, the sperm´s journey – proces putování spermie, the first two weeks- první dva týdny po oplodnění)
Zleva doprava – vajíčko 30 hodin po oplodnění, embryo staré 14 dní, embrya 5 a 6 týdnů po oplodnění