Vína z jihozápadní Francie a Sardinie, kde se vína vyrábí tradiční cestou, inklinují k vyššímu obsahu této látky – v některých případech až desetinásobně.
Denní sklenice vína může mít různé pozitivní účinky v závislosti na tom, odkud víno pochází. Bylo zjištěno, že vína z oblasti Nuoro v Sardinii a oblasti Gers v jihozápadní Francii obsahují v průměru pětkrát více procyanidinů než vína ze Španělska, Jižní Ameriky, USA či Austrálie.
Endotelové buňky, které lemují tepny, nejvíce těží z ochranných účinků polyfenolů, jejichž nejčistší formou jsou právě procyanidiny. Tradiční výrobní metody používané v Sardinii a jihozápadní Francii zajišťují, že procyanidiny mohou být efektivně extrahovány. Toto může pomoci objasnit silný vztah mezi spotřebou tradičních tříslovinových vín a všeobecným zdravím a dlouhověkostí.
Říká se: "Člověk je tak starý, jak staré jsou jeho tepny." Toto pořekadlo si můžeme vyložit tak, že jedinci s nejzdravějšími tepnami se dožívají nejvyššího věku. Proto je předmětem velkého zájmu vědců zjištění, že v Sardinii a v jihozápadní Francii vína obsahují tak vysoký podíl procyanidinů. Když je víno vyráběno tradiční cestou, fermentace hroznů trvá tři až čtyři týdny, oproti pouhému jednomu týdnu u běžně používaných moderních metod výroby vína. Proto tradiční metoda výroby umožňuje procyanidinům plně se extrahovat ze slupky a semen hroznů. Vědci také zjistili, že konkrétně z odrůdy Cabernet Sauvignon jsou vyráběna vína s nejvyššími obsahy procyanidinů.
Doktoři však dodávají – jestliže nepijete alkohol, nezačínejte pít jen kvůli procyanidinům. Existuje více cest, jak chránit váš kardiovaskulární systém a zvyšovat naděje na dlouhý život, jako např. zdravá a vyvážená strava, cvičení, dostatek spánku, absence kouření apod. Jestliže již alkohol pijete, ujistěte se, že vaše spotřeba nepřesahuje doporučenou úroveň.