Astma může být také vyvoláno různými psychosomatickými jevy, působícími zatížením organismu v oblasti duševní a nervové. Astmatický záchvat je charakteristický zúžením průdušnice nebo sevřením svalstva, při kterém se v dýchacích cestách vytvoří velké množství hlenu, které potom brání normálnímu dýchání. Lidé, kteří jsou astmatickými záchvaty postiženi, velice citlivě reagují na okolí a v mnoha případech se podřizují náladám ostatních. Tito lidé mají často pocit, že není vhodné, aby vyjadřovali své myšlenky, své pocity nahlas a že by toto nebylo ani jejich okolím přijato.

U mnoha z nich se první příznaky projevily již v dětství, kdy zažily stresující zážitky, například při hádkách rodičů, u jiných se totéž projevilo třeba až v dospělosti, kdy v sobě potlačili smutek a žal. Většina astmatických a úzkostných lidí dýchá pouze horní částí plic, což je pro organismus nedostačující. Je důležité provádět hluboké břišní dýchání, kdy se bránice při nádechu pohybuje směrem dolů, tím napomáhá dýchání a zároveň působí jako masáž v břišní dutině.

Reflexní terapie nabízí bod okamžité úlevy při akutním astmatickém záchvatu, který se nachází jak na spodní části chodidel, tak i na nártech mezi palcem a ukazováčkem. Pro účely reflexní terapie v tomto případě využíváme spíše reflexní plošky na nártu, neboť na spodní části se u mnoha lidí vyskytuje ztluštělá kůže, která brání efektivní masáži. Stimulaci reflexní plošky provádíme jemným tlakem bez časového omezení až k ustoupení záchvatu. Podle potřeby je možné přidat i masáž dalších reflexních plošek hltanu, hrudní kosti, dýchacích orgánů a horních cest dýchacích.

www.mujweb.cz/lucky-jirina