Refrakční operace není doporučována:

  • u mladých lidí s dalekozrakostí větší než +6 dioptrií kombinovanou s nedostatečnou hloubkou přední komory. Taková vada je mimo rámec možností současných laserů a nitrooční operace není možná vzhledem k předčasné ztrátě schopnosti akomodace a nedostatečné hloubce přední komory.
  • lidé s nestabilní vadou, u nichž někdy doporučujeme se zákrokem vyčkat do doby, kdy bude nárůst dioptrií zastaven.
  • dále v případě těhotenství, opakovaných herpetických zánětů oka (opary), některých těžkých celkových onemocněních apod.

„Kontaktní čočky jsem například doporučila 18-ti letému mladíkovi s dalekozrakostí +10 dioptrií, která byla vzhledem k výši vady a věku pacienta mimo rámec možností refrakční chirurgie. Kontaktní čočky jsem rovněž doporučila mladé ženě, které se v průběhu prvního těhotenství zhoršila krátkozrakost z -2,5 dioptrií na -4 dioptrie a která v krátkém časovém horizontu plánovala druhé dítě“, uvádí příklad ze své ordinace MUDr. Michaela Hustá z Oční kliniky Lexum v Ostravě.

Pokrok ve vývoji kontaktních čoček je rychlý. Velké oblibě se těší zejména:

  • jednodenní kontaktní čočky, kdy nepotřebujete ani pouzdro, ani roztok, do něhož čočky na noc vkládáte, zkrátka je jen ráno nasadíte a večer vyhodíte.
  • speciální kontaktní čočky, které mohou být v oku celý měsíc,
  • multifokální kontaktní čočky, umožňující ostré vidění do dálky i do blízka pacientům nad 40 let, kteří jsou jinak nuceni měnit brýle do dálky za silnější brýle ke čtení.

Každý uživatel kontaktních čoček by si ale měl být vědom rizika infekčních komplikací, která jsou s užíváním kontaktních čoček spojená. Uvádí se, že bakteriální zánět oční rohovky má v průběhu jednoho roku každý dvouapůltisíctý nositel čoček na denní nošení a dokonce každý pětistý nositel kontaktních čoček určených i na spaní.

Všem pacientům proto zdůrazňuji nutnost přísně dodržovat hygienická pravidla při používání a čištění kontaktních čoček

MUDr. Michaela Hustá
Oční klinika Lexum Ostrava
Od r. 2000 se věnuje ambulantní oftalmologické praxi. Specializuje se na refrakční chirurgii, zvláště na metodu LASEK, onemocnění zadního segmentu a šedý zákal.
Atestaci z oftalmologie získala v roce 1996. Ve stejném roce absolvovala Cambridge Basic Assessment Test in Ophtalmology a studijní pobyt na oční klinice v Nottinghamu se zaměřením na onemocnění předního segmentu oka.
MUDr. Michaela Hustá je členkou České oftalmologické společnosti a České lékařské komory. V rámci postgraduálního vzdělávání se zúčastňuje domácích i zahraničních sympozií.

Sdílet
Předchozí článekZahoďte staré váhy
Další článekKřečové žíly