Podobně jako elektrický vodič bez izolace ani takto poškozený nerv nemůže správně vykonávat svoji funkci. Příčina není známa a je předmětem mnoha výzkumů. Nemocí je postižen přibližně jeden člověk z 2 000. Ženy trpí tímto onemocněním častěji než muži. Průměrný věk při vypuknutí této nemoci je 30 let.

    Příznaky se vyvinou během několika hodin nebo dní. Nemoc může postiženého napadnout jen jednou, obvykle se však střídají relapsy ( ataky ) s remisemi ( obdobími zlepšení ) po řadu let. Asi 40 procent případů začíná rozmazaným viděním, také nejasným nebo dvojitým. Postižení pociťují slabost, sníženou citlivost a mají značné potíže s koordinací pohybu. Postupně se zvýší její neobratnost, výslovnost je nezřetelná, mohou dokonce úplně přestat ovládat močový měchýř a střeva.

   Svépomoc – Nemocní roztroušenou sklerózou by si měli zajistit stravu s nízkým obsahem tuků a velkým obsahem vlákniny. Měli by se vyvarovat cukru a všech výrobků, cukr obsahujících, např. čokolády a nepít povzbuzující nápoje, jako je káva, čaj a různé druhy koly. Měli by používat fruktózu ( ovocný cukr ), pít slabý citrónový čaj, kávu bez kofeinu, bylinkové čaje a čerstvé ovocné a zeleninové šťávy, vystříhat se bílého chleba a těstovin, arašídů, solených ořechů, ostrého koření a podobných příchutí. Dovoleny jsou luštěniny ( fazole, hrách, čočka ), je nutné přestat s kouřením a vyvarovat se i pasivního kouření. A žádný alkohol.

Co doporučují terapeuti

   JÓGA – Vydatné dýchání, při kterém bránice působí jako tělesná pumpa, údajně zvyšuje elektrický náboj v nervovém systému a podporuje jeho činnost. Pokud má postižený stažené svaly, může k uvolnění přispět relaxace a relaxační dýchání. Stresový faktor při roztroušené skleróze je velmi závažný a pomocí jógy, získáme sílu, abychom mu dokázali čelit. Jednotlivé pozice ve spojení s klidným duševním stavem a zlepšeným dýcháním jsou údajně významným stimulem k tomu, aby pacient používal postižené končetiny.

   MASÁŽ – Konzultace – provádí se běžná masáž celého těla. Masáž nohou nejvíce přispívá k udržení určitého stupně svalového tonusu a masáž břicha zabraňuje zácpě, která je při nedostatku pohybu běžná. V prvních stadiích onemocnění pomáhají pravidelné masáže – pokud možno každodenní – vyživovat svaly, udržovat jejich tonus a povzbuzují pacienta, aby vytrval v lehkém tělesném cvičení. V pozdějších stádiích, kdy je nemocný upoután na lůžko se s masážemi nohou a břicha pokračuje tak dlouho, pokud z toho má pacient užitek.

   NATUROPATIE Roztroušená skleróza není nemoc vhodná pro svépomoc, existuje však celá řada doporučení, jak vhodnou výživou posílit nervový systém. V posledních letech bylo dosaženo určitého úspěchu s kapslemi pupalky dvouleté – ale rozhodně nejdříve navštivte odborníka.

   Stanovisko klasického lékařství – Prvním úkolem lékaře je tuto chorobu rozpoznat. Kromě důkladného neurologického vyšetření, které zahrnuje zkoušku kožní citlivosti, svalové síly, koordinace pohybu a zkoušku reflexů, může lékař navrhnout i lumbální punkci. V místním znecitlivění se zavede do kříže jehla, kterou se vypustí tekutina z míšního kanálu a laboratorně se vyšetří.

    Léčení spočívá v sériích injekcí steroidů, např. prednisolonu nebo ACTH ( adrenokortikotrofní hormon ), ve fyzioterapii k udržení tělesných funkcí a v pracovní terapii, která pacientovi pomáhá vypořádat se s postižením. Ačkoliv lékaři, sestry a léčitelé mohou postižením pomoci, žádná klasická kúra na vyléčení roztroušené sklerózy neexistuje.

   Co doporučuje Studio Hedis – Užívat tyto přípravky: Aloe vera gel, Lycium Plus a Ginkgo Plus. Jde o léčbu podpůrnou a stav pacientů s RS se viditelně zlepšuje. Více o preparátech v e-shopu.

Iva Hédlová podle Reader´s Digest