O nemoci diabetes mellitus neboli cukrovce lze říct, že je nevyléčitelná. Bohužel se dodnes nepodařilo najít lék, který by ji pacienty zcela vyléčil. Existuje ale léčba, díky níž může diabetik žít plnohodnotný život, protože si hladinu cukru v krvi udržuje v optimální hladině. Proč by měli mít diabetici u sebe glukometry?

Proč cukrovka vlastně vzniká

Diabetes mellitus, jinak zvaná také jako úplavice cukrová se projevuje zvýšenou hladinou cukru v krvi. Ta vzniká buď tím, že beta-buňky v Langerhansových ostrůvcích slinivky břišní přestanou zcela produkovat hormon inzulin, nebo ho sice produkují, ale tělo ho nedokáže patřičně využít a vzniká tzv. inzulínová rezistence. Cukrovkou 1. typu, kdy se inzulín vůbec netvoří, onemocní zpravidla děti a mladiství. Cukrovka 2. typu vzniká v pozdějším věku většinou vlivem nezdravého způsobu života. Když se člověk přejídá, málo se pohybuje a má nadváhu, tak si o cukrovku přímo říká.

Jak se cukrovka léčí

Základem léčby cukrovky je vyloučení všech cukrů z jídelníčku, který obsahuje pak jen povolené množství sacharidů, které stanoví ošetřující lékař v rámci diety. Důležité je také sledovat hladinu krevního cukru, aby bylo možné podle ní upravit stravování nebo fyzickou aktivitu. K tomu slouží glukometry, což jsou měřící přístroje, které jsou schopné z kapky krve zjistit obsah cukru v krvi. Měření je jednoduché a prakticky bezbolestné díky moderním technologiím.

Proč je třeba pravidelné měření krevního cukru?

Glukometr by rozhodně ve výbavě žádného diabetika neměl chybět, protože přispívá k lepšímu zvládnutí léčení cukrovky. Cukr se obvykle měří na lačno, pak po jídle, před obědem a po něm a také večer. Je určitě dobré znát, jak jednotlivé potraviny hladinu cukru v krvi ovlivňují. Pak je možné upravit jejich množství, případně nevhodné jídlo z jídelníčku zcela vyloučit.