1. Kontrolujte denní příjem potravy
Čas a spěch nás nutí k nepravidelnému stravování.
Večer máme pocit, že jsme vlastně celý den nic nejedli, a tak si dopřejeme bohatou večeři. Spánku plný žaludek rozhodně neprospěje. Krev se vám hromadí v okolí trávicí soustavy a tělo nemá klik ke spánku, takže máte problém usnout a ráno jste jak polámaní.

2. Pozor na tuky
Nadbytek živočišných tuků
(sádlo, máslo, prorostlé maso) vede často ke vzniku aterosklerózy (tzn. ucpávání cév). Z živočišních tuků jsou nejdůležitější tuky mořských ryb a máslo jako zdroj vitamínu A a D. Používejte tuky rostlinné, nejlépe v podobě zálivky na čerstvý zeleninový salát.

Tuky však z jídelníčku vynechat nelze (bylo by to nerozumné). Bez nich by jste do organizmu nevstřebali třeba betakaroten nebo různé vitamíny.

3. Vyhněte se "zaručeným dietám"
Dieta z počátku funguje, ale hned po ukončení má snížená váha tendenci se znovu vracet na původní hodnotu a mnohdy se přibere ještě víc. Rychlý efekt nemá dlouhého trvání. Strava má být především nikoliv jednostranná, ale rozmanitá a svým složením vyvážená.

4. Nezahánějte stres jídlem
Jestliže jste si zvykli zahánět stres sladkostmi nebo jídlem, nebo dokonce snad alkoholem. Dostanete se do ohromných potíží. Jediné co vám můžu doporučit proti stresu je pohyb. Při cvičení zapomenete na problémy a všechny starosti, "vyčistíte" si hlavu od problémů.

5. Pozor na slazené nápoje
Zkontrolujte si obsah cukru v nápojích, které konzumujete během dne.
Ani limonády označené "light" nejsou úplně bez kalorií. Džusy doporučuji pít pouze zředěné vodou. Nápoje obsahující alkohol navíc podporují ukládání tuků a snižují vůli dodržet stravovací předsevzetí.

Denně je za potřebí vypít minimálně 2 litry tekutin. Nejlepší je čistá voda s obsahem minerálních látek, s nízkým obsahem solí.

6. Nepřejídejte se
Vyšší dávky zkonzumované najednou, ale i nepravidelnost v jídle zatěžují váš zažívací trakt.
Denní přísun potravy je nejlepší si rozdělit do pěti menších porcí a v pravidelných intervalech je v klidu sníst.

Alespoň tři denní dávky by se měli skládat z ovoce a zeleniny. Obsahují potřebnou vlákninu, vitamíny a minerály.

7. Nehladovte!
Jezte pravidelně, menší porce.
Bulimie a anorexie jsou závažná onemocnění, která mohou nastartovat další závažné komplikace. Zásadně nechoďte nakupovat hladoví a nenakupujte do zásoby. Udělejte si z každého jídla malý obřad.

Servírujte si pokrm na malý dezertní talířek (vejde se tam menší porce), nazdobte si talíř a ke každému jídlu si dopřejte zeleninu.