Co potřebujeme k přípravě květových esencí
Dr. Bach doufal, že k jeho esencím bude mít přístup každá domácnost a návody k přípravě odkázal veřejnosti, aby si esence podle nich mohl připravit každý. I když z časových důvodů jistě nepřipadá v úvahu připravit si celý soubor esencí, již příprava jediné z nich je jedinečnou příležitostí, jak vstoupit ve spojení s přírodou a posloužit vlastnímu zdraví.


Veškeré tinktury připravené ať už varnou či sluneční metodou, jsou podle bachovské literatury prokazatelně bezpečné a nejedovaté.  

Co potřebujeme k přípravě květových esencí – sluneční metodou
Přísady:

 • Tři hodiny bezoblačného slunečného počasí
 • Čerstvá voda
 • Čerstvě rozevřené květiny
 • Pálenka

Vybavení:

 • Tenkostěnná skleněná miska
 • Nůžky (nemusí být)
 • Nebělený filtrační papír
 • Odměrná skleněná nádoba
 • Láhev se zabroušenou zátkou
 • Nálepka k označení lahve
 • Tužka nebo pero
 • Košík vhodný na přinesení věcí, aby se něco nerozbilo

Co potřebujeme k přípravě květových esencí – varnou metodou
Musíte si vybrat suchý den, kdy bude aspoň chvílemi svítit slunce.

Přísady:

 • Čerstvá voda
 • Čerstvě rozkvetlé větvičky
 • Pálenka  

Vybavení:

 • Zahradnické nůžky nebo nůžky na zastřihování živého plotu
 • Zahnutá vycházková hůl
 • Přenosný vařič (je-li nutno)
 • Odměrná skleněná nádoba
 • Nebělený filtrační papír
 • Lahve se zabroušenou zátkou
 • Nálepky k označení lahví
 • Tužka nebo pero

 

Pomůcky a tipy – sterilizace pomůcek
Je nesmírně důležité, aby veškeré pomůcky k přípravě květových esencí byly sterilní. Tím se zajistí úplná eliminace zbytkových energií starších esencí. Je vhodné užít sterilizátor na kojenecké lahve. Hrnce či rendlíky používané na varnou metodu sterilizujeme tak, že je naplníme stolní vodou v lahvích a dvacet minut je vyvařujeme nebo jimi přiklopíme sterilizační pánvičku a necháme je 20 minut propařit. Odebereme je ještě zhorka a necháme na plastovém odkapávacím roštu oschnout. Pak je zabalíme do čisté textilie a uložíme do suché skříňky.

Veškeré pomůcky k přípravě esencí musejí být uloženy odděleně a nesmějí být používány v domácnosti k dalším účelům.

Lahvičky na esence vyvaříme ve vodě ve skleněném nebo smaltovaném rendlíku.

 

Pomůcky a typy – skleněné misky
Je důležité obstarat si vhodné tenkostěnné misky. Pokud možno by neměly mít ozdobné vrypy a stěny by měly být velmi tenké. Sklo musí být bez defektů a tvar misky dokonalý, užší u dna a širší nahoře. Dají se získat různé vhodné skleněné misky, ovšem za nejlepší se považují křišťálové stolní misky na omývání prstů. Bohužel někdy bývají dosti drahé.

Pomůcky a tipy – sbírání květů
Při sbírání květů se velice osvědčily nůžky z lékárničky, malé a špičaté. Pokud vám nepřipadá vhodné květy odstřihovat, můžete je místo toho trhat ručně, jak to ostatně mnoho výrobců také dělá. Na stonku rovněž lze udělat smyčku a květ pak od něj odtrhnout jemným tahem.

Pomůcky a tipy – typy pro varnou metodu
Skleněné hrnce, či rendlíky jsou ideální, protože se snadno umývají. Jestliže je naleziště daleko od domova, uvažujte o přípravě mateřské tinktury přímo na místě. Na některých přenosných vařičích ovšem dlouho trvá, než se voda uvede do varu a musíte mít jistotu, že budete mít dost plynu. Přefiltrování tinktury do lahví vyžaduje trpělivost, protože v ní bývá pěna a rostlinné tkáně. Povšimněte si, jak rozdílné mohou být smyslové vjemy – od nebeské mandlové vůně tinktury Myrobalánu po odpornou chuť tinktury vlašského ořechu.  

Pomůcky a tipy – voda
Velice důležitá je při přípravě květové esence voda – látka v níž jsou květy ponořeny a která zachycuje jejich energii. Ideální je čerstvá čistá voda z pramene nedaleko stanoviště, kde květy rostou, nabraná těsně před přípravou esence. V některých oblastech to možné je, ale jinde, kde je intenzivní zemědělská výroba nebo znečistěné prostředí, by to mohlo být dost problematické. Někteří výrobci navrhují použít kvalitní stolní vodu v lahvích, ale ta může být "mrtvá", protože byla v lahvi nekonečně dlouho a výsledná esence by byla méně kvalitní. Vyplatí se prozkoumat okolí a vyhledat čistý pramen předem. Vodu můžeme nabrat ráno před tím, než esenci budeme připravovat, ale někdy to musíme udělat už večer předchozího dne – podle toho, jak je to daleko. Vodu uskladníme v čistých skleněných láhvích a přes noc ji necháme venku a třeba ještě pod keřem, abychom ji uchovali co nejstudenější. I když to není ideální, můžeme přece jen získat ještě velmi kvalitní esenci.

Pomůcky a tipy – pálenka
Pálenka se v mateřské tinktuře používá jen jako konzervační prostředek. Aby esence zůstala stabilní, je nutný obsah alkoholu aspoň 16%. Na značce nezáleží. Pálenka může mít jen 36% alkoholu, což je levnější, ale přece jen se doporučuje 40%. Varnou metodou připravené esence mohou i po přefiltrování obsahovat rostlinou hmotu a mnoho esencí připravených sluneční metodou obsahuje pyl. Pokud by obsah organické hmoty byl z nějakého důvodu příliš vysoký, mohla by nastat fermentace, která by esenci znehodnotila. Použití 40% pálenky vytvoří o něco vyšší obsah alkoholu a zajistí, že esence zůstanou stabilní po neomezenou dobu.

 

Pomůcky a tipy – sluneční svit
Pro přípravu tradičních květových esencí je nezbytný jasný, slunný den. Pokud během přípravy slunce zakryjí mraky, je lepší esenci vrátit zemi nebo vypít a počkat si na další slunečný den.  

Příprava květových esencí-několik dní předem
Není vhodné připravovat několik esencí najednou. Proto se při návštěvě určité lokality snažíme vycítit, která rostlina se právě "ozývá". Jakmile si vybereme, obejdeme společenství rostlin, abychom zjistili jeho rozlohu a rozmístění jednotlivých shluků. Několik chvil strávíme u květů v meditaci. Také kreslení a fotografování květin může pomoci rozvinout spojení s nimi, kterého je zapotřebí k tomu, aby vznikla vysoce kvalitní esence. Velmi zajímavé také může být zkoumání historie květin a jejich růstu, ale i bližší pohled na jejich povahu založený na učení o signaturách.

Autor: Bachovy květové esence od Vivien Williamsonové

 

Komentáře