Ucho je po všech stránkách důmyslný orgán. Přesto však vždy nepracuje tak, jak by měl a jak bychom si přáli. Pokud nerozumíte vašim oblíbeným hercům na televizní obrazovce, v průběhu hovoru se neustále doptáváte a také si všímáte, že na vás okolí často zvyšuje hlas, je na místě zvážit kompletní vyšetření sluchu a pořízení nějaké kompenzační pomůcky.
Nejste v tom sami
Poškození či ztráta sluchu trápí asi 500 milionů lidí na celém světě. Pokud bychom se na tenhle obří počet podívali trochu detailněji, pak dospějeme k názoru, že se špatným či nedostatečný sluchem se potýká asi každý šestý obyvatel planety. Tato komplikace je samozřejmě nepříjemná, existují však kompenzační pomůcky, které pomohou až 90 % postižených. Pomůcky může předepsat lékař ORL a většina pacientů na ně získá i příspěvek od své zdravotní pojišťovny.
Kompenzační pomůcky pro nedoslýchavé
Nejrozšířenější kompenzační pomůckou, která dokáže nedoslýchavým zlepšit kvalitu života, jsou naslouchátka. Protože jich však na našem trhu existuje nepřeberné množství, je občas poměrně komplikované se v jednotlivých značkách a funkcích zorientovat. Jaká naslouchátka jsou v současné době k dostání?
· Kapesní
· Závěsná
· Brýlová
· Boltcová
· Zvukovodová
Jak naslouchátka vybírat?
To je otázka, kterou si pravděpodobně položí každý, kdo hodlá naslouchátko koupit. Nesmírně důležité je odpovědět si na to, co vlastně od této kompenzační pomůcky očekáváme. Oceníme nejrůznější funkce, možnost korigovat hlasitost, šum z okolí anebo dokonce připojení naslouchátka k chytrému mobilnímu telefonu? Moderní naslouchací přístroje přijímají zvuky pomocí mikrofonu, který lze nastavit podle potřeby a míry poškození majitelova sluchu. Existují i digitální naslouchátka, která se vkládají přímo do ucha a okolí tak třeba vůbec nepozná, že osoba naslouchátko má.