… o cokoli, depresemi až sebevražednými myšlenkami, zvýšenou chutí na sladké a mastné pokrmy a pochopitelně přibýváním na váze a nazývá se syndrom S.A.D.. Touto poruchou v naší populaci trpívá cca 12% populace.

Syndrom S.A.D. vzniká v závislosti na nedostatku slunečního světla. Slunce vzdalující se od severu Země a zahřívající více jižní polokouli nedosáhne svými paprsky do našich zeměpisných šířek a rovněž se zkracuje doba slunečního svitu. Za tmy do práce, za tmy z práce. Pobyt v temnotě znamená vyšší produkci hormonu melatonin, který se vytváří syntézou v šišince mozkové, tzv. epifýze. Tento hormon mimo jiné je regulátorem dalších neurovegetativních systémů a řídí i proces bdění a spánku. Vytváří se více při nedostatku světla, zatímco jeho produkce ustává s přibývajícím světlem, což je podstata probouzení. Zimu bychom asi dokázali spíše prospat, ale to si nemůžeme dovolit a musíme dostát svým pracovním i sociálním závazkům, což vyvolává stres, který se u určitých jedinců vyvine v S.A.D.

A abych se dostal k té reportáži, američtí vědci tuto terapii léčí pomocí celospektrálního osvětlení, které sice umělým, ale dost efektivním způsobem nahrazuje účinky světla slunečního a navíc účinky speciálního umělého osvětlení obohatili dávkováním aromatických látek, přičemž se zaměřili na jarní vůně. Jak revoluční. Fototerapii jsme jako rehabilitační disciplínu implementovali např. do spektra služeb společnosti LÁZNĚ TEPLICE V ČECHÁCH, lázní světového významu již před rokem.

Naše společnost již dost dlouhou dobu nabízí ve svém programu ALPHA Sense VITAL FORCED právě integrované účinky světla a vůní nejen pro využití preventivní domácí, ale i komerční, a ani nepotřebovala čekat, co ČR1 přinese jako úžasnou bombu z Ameriky.

Více na www.alpahesense.cz

Komentáře