V posledních dnech jsem napočítal z 26 dívek 18 kouřících (70%). Obávám se, že ty ostatní si zapálí o přestávce. Potěšitelná je jedině skutečnost, že ze čtyř chlapců cestou do školy nekouřil žádný. Tímto konstatováním se zřejmě vystavuji kvalifikaci mravokárce, ale chtě nechtě musím konstatovat, že za dob mých středoškolských studií se sem tam vyskytl spolužák, který občas tajně kouřil, ale přísahám, že zapálit si cigaretu cestou do školy nenapadlo absolutně nikoho.

Nedávno jsem v tisku četl poplašnou zprávu, že maturanti z obchodních akademií velmi obtížně shání zaměstnání a dosti často rozmnožují řady žadatelů na úřadech práce. Zajímalo by mne, zda si ty mladé dívky uvědomují, že svým kuřáctvím výrazně zhoršují šanci svého pracovního uplatnění a zapálením cigarety spějí do řad nezaměstnaných. Kdo si posadí do kanceláře zapáchající úřednici? Zejména pokud si bude moci vybrat i z nekuřaček. A pokud některá z dívek namítne, že bude kouřit jenom venku a v pracovních přestávkách, stejně bude smrdět, tak jako smrdí pacientka – kuřačka v gynekologické ordinaci už od dveří.

Pokud je dotyčná náhodou zrovna těhotná, nemělo by chybět poučení, že své nenarozené dítě vlastně chronicky dusí. Bude mít v důsledku toho nižší porodní váhu a vystavuje sebe i dítě podstatně vyššímu nebezpečí porodních komplikací. A to už vůbec nemluvím o nebezpečí pasivního kuřáctví malých dětí v domácnosti. Ale k tomu se jistě vyjádří povolanější. Tohle je jenom vzkaz těm dívkám kouřícím cestou do školy. Přestaňte s tím, dokud je ještě čas!

Autor:MUDr. Radim Uzel, CSc., lékař, sexuolog, publicista


Emma Srncová podpořila projekt krásným obrázkem

Komentář Studia Hedis: Náhodou bydlím asi 50 metrů od Střední manažerské školy. Musím potvrdit přesně to, co píše MUDr. Uzel. Mám dva psy a tudíž je chodím denně několikrát venčit. Proudům dětí do školy se skutečně vyhnout nedá. Dýmající dav se blíží pomalu ke škole a opravdu jsou to převážně dívky. Některé bych typovala i na 8.- 9. třídu základní školy, která je v jedné budově se střední. Pokud jdu ven před desátou hodinou a je velká přestávka, posedává na lavičkách obrovské množství středoškolaček a kouří, ty více stydlivé se potupně krčí v křovinách okolo školy. Vskutku nádherný pohled. V zimě totéž provozují nabalené v zimních bundách a klepající se zimou. Proboha…. holky, přestaňte kouřit!!

Iva Hédlová

Komentáře