Pro těhotnou ženu je nejbezpečnější cestovat během druhého trimestru těhotenství (18. až 24. týden), kdy se cítí dobře a je malé riziko potratu, nebo předčasného porodu. V posledním trimestru (25. až 36. týden) se doporučuje zdržovat v relativní blízkosti vašeho ošetřujícího lékaře či pracoviště, na kterém plánujete porodit.
Konečné rozhodnutí, zda cestovat nebo necestovat by mělo padnout po konzultaci s pojišťovnou, u které sjednáváte pojištění léčebných výloh. Zdaleka ne všechny programy budou krýt náklady spojené s komplikacemi v těhotenství, s porodem a péčí o novorozence! Je třeba počítat i s vyšším pojistným.
Všeobecná doporučení
Nejčastější příčinou úrazů a úmrtí na cestách jsou dopravní nehody. Pokud to bude možné, používejte bezpečnostní pásy vedené přes oblast pánve (jako v letadle). Ideální jsou pásy vedoucí přes klín k ramenům. Ve většině případů nezanechá tlak pásů dítěti následky.
Přesto při každém tupém poranění (i zdánlivě nezávažném) vyhledejte lékaře. Nejběžnějšími problémy těhotných cestovatelek jsou tytéž příznaky, které pociťují i doma: nevolnost, pálení žáhy, poruchy trávení, zácpa, vaginální dyskomfort, křeče v nohou, častější močení a hemeroidy. Vyhledat okamžitou lékařskou pomoc je nutné při krvácení, odchodu částí tkáně, nebo krevních sraženin, bolestí a křečí v břiše, stahů, prasknutí plodových obalů, velkém otoku nohou, bolestech hlavy nebo poruchách zraku.
Tabulka 1: Relativní kontraindikace zahraničních cest během těhotenství
Rizikové faktory z hlediska porodnictví
- Spontánní potrat v anamnéze
- Vysoké cervix skóre, nedostatečná funkce děložního krčku
- Mimoděložní těhotenství v anamnéze (vždy je třeba vyloučit možnost mimoděložního těhotenství už před cestou)
- Předčasný porod nebo předčasné prasknutí plodových obalů v anamnéze
- Abnormální placenta v minulosti nebo při právě probíhajícím těhotenství
- Hrozící potrat nebo vaginální krvácení během nynějšího těhotenství
- Vícečetné těhotenství
- Anamnéza těhotenské toxémie, hypertenze, nebo diabetu
- Předchozí léčba neplodnosti nebo problémy s otěhotněním
- Pokud je žena poprvé těhotná a je starší než 35 let, nebo mladší než 15 let
Pacientky s všeobecnými zdravotními riziky
- Onemocnění srdečních chlopní nebo městnavé srdeční selhání
- Trombembolie v anamnéze
- Vážnější anémie
- Závažná chronická onemocnění, která vyžadují časté lékařské zásahy
Pacientky by měly uvážit cestu do míst, která mohou být nebezpečná
- Velké nadmořské výšky
- Oblasti s výskytem život ohrožujících infekcí
- Oblasti, kde se vyskytuje proti chlorochinu odolné Plasmodium falciparum
- V těhotenství není možno podávat živé virové vakcíny – je proto třeba vyvarovat se cest do oblastí, kam se tato očkování vyžadují
Tabulka 2: Doporučení pro těhotné cestovatelky
- Ověřte si, zda se vaše cestovní zdravotní pojištění vztahuje i na komplikace v těhotenství a případný porod. Obstarejte si připojištění pro tento případ a nezapomeňte na pojištění nutného lékařského transportu.
- Ověřte si úroveň a dostupnost lékařské péče v místě pobytu. Péče by měla být na takové úrovni, aby dokázala řešit těhotenské komplikace, toxémii, provést císařský řez.
- Pokud budete v zahraničí rodit, ověřte si, zda jsou tu povinné těhotenské lékařské prohlídky a kdo je poskytuje (většinou smluvní zařízení vaší pojišťovny nebo školy). Pokud existují pevné termíny těchto prohlídek, nezmeškejte je.
- Zjistěte si v předstihu, jestli se v místě vašeho pobytu testuje krev na HIV a hepatitidu typu B. Těhotné cestovatelky a jejich doprovod by měli znát svou krevní skupinu.
- Ověřte si, jestli jsou v místě vašeho pobytu dostupné zdravotně nezávadné potraviny a nápoje, včetně balené vody a pasterizovaného mléka.