Pokud mluvím a píšu o Vodě, používám záměrně velkého písmena na začátku slova, abych odlišil Vodu jako energetickou proměnou, od přírodního živlu voda, který je sice projevem této energie, ale není tou energií. Nejlépe nám ji zobrazuje, nicméně není možné vodu ztotožnit s Vodou.
O Vodě mluvíme jako o starší Jin, tedy nejsilnějším Jinovém projevu.
Je spojena se zimou a severním směrem. Její barvou je černá. Její chutí je slanost. Její planeta je podle čínské kosmologie Merkur, tedy Černá planeta. Denní dobou Vody je noc, kdy vládne Jin. Čas zhruba od 21hodin do 01hodiny nového dne. Z pozemských větví k Vodě řadíme znaky Kance(Chaj) a Krysy(C´).
Voda představuje jak ukončení cyklu, tedy stáří či smrt, tak zároveň početí.
Všechen život pramení v Vody. Voda představuje tedy také období určité změny. Přerod jednoho v druhé. Voda tedy představuje jak útlum a zastavení, tak také výživu. Voda představuje přijetí a z toho pramenící porozumění. Proto bývá spojena s dobrou komunikací. Její jemnost se projevuje ve starostlivosti matky. Její přemíra ve strachu z nebezpečí a depresi. Schopnost přijetí přináší lidem Vody vnímavost a empatii. V příznivé poloze představuje pomoc ale v negativní rovině manipulaci a zvrácenost často spojenou se sexualitou. Voda má důvěru sama v sebe, ale zároveň je kritická k sobě i ostatním. Voda je obrazem přemítání a hloubání. Vyznačuje se trpělivostí a vyčkáváním. Na úspěch čeká a nejde mu vstříc. Voda ví, že vše ostatní se jí po čase poddá.
Voda je matkou Dřeva. Voda omezuje Oheň. Voda je omezována Zemí. Voda je podporována Kovem.
Vodu rozeznáváme ve dvou polohách, tak jako každý z ostatních prvků.
Žen(Voda Jang), jejímž projevem je třeba proudící voda, nebo vodní vlna či vodopád.
Druhá poloha je Kuej (Voda Jin), jejímž projevem zas může být stojatá voda jezera, tůně, propast, hlubina.
Vystavil : Jaroslav Jarosurabbu Vydržel