Pohyb a sport je důležitý i v zimě

Zima, výkyvy teploty a úbytek světla v nás vyvolávají únavu a větší potřebu spánku. Pohyb je ale pro obranyschopnost organismu stejně důležitý jako odpočinek. Cvičte proto mírněji než v teplém období, ale pravidelně. Stačí 20 minut na rotopedu, dlouhé procházky zimní přírodou nebo lyžování. Pohyb na vzduchu je samozřejmě na únavu a slabou imunitu účinnější než domácí cvičení, ale pořád platí, že raději něco než nic.

Jídlem pro posílení imunity

Zatímco těžká jídla jako je smažené maso a hranolky vás okradou o energii, přírodně připravené maso, dostatečné množstvím ovoce a zeleniny vám dodá nejen energii, ale také důležité vitamíny a minerály. Proti chřipce můžete bojovat také kořením – například anýz ničí bakterie a usnadňuje vykašlávání, černý pepř zase zahřívá a posiluje organismus.

Dopřejte si saunu

Chcete-li být v zimě imunní proti chřipce i tomu nejsilnějšímu mrazu, zajděte si alespoň dvakrát týdně do sauny. Střídáním tepla a zimy se zvyšuje pružnost cév a tělo je pak schopno snížit množství odváděného tepla v chladných dnech. Navíc kůží vylučujete veškeré škodliviny a čistíte tak svůj lymfatický systém i pokožku.

Braňte se stresu

Jak je známo, stres snižuje obranyschopnost organismu. Věnujte se proto činnosti, u které dokážete zapomenout na starosti všedních dní. Dopřejte si například pravidelnou masáž nebo kosmetickou péči.

Dbejte na správné zimní oblečení

V zimě je důležité oblékat se do teplého, ale prodyšného oblečení. Pokud se při přechodu do tepla (např. v dopravním prostředku) zapotíte, a při návratu do zimy oblečení nevstřebá pot, koledujete si o nachlazení. Častou příčinou onemocnění je také špatně zvolená zimní obuv – musí být nepromokavá, vlhké nohy taktéž rapidně snižují obranyschopnost organismu. Neméně důležité je nošení čepice, šály a rukavic.

Komentáře