Malý, velký, klasický spotřebitelský nebo podnikatelský účelový. Úvěry jsou v dnešní době hnacím motorem pokroku, což platí zejména na úrovni firem. V 21. století si ale může půjčku sjednat úplně každý, kdo splní pár základních podmínek. Doložit příjem, mít také dobrou úvěrovou historii vůči konkrétnímu poskytovateli a účet v bance. To jsou skutečně jen formality, že? O to více byste měli promýšlet, proč vlastně půjčku potřebujete. Nikdy by nemělo jít o impulzivní jednání, naopak, pokud jde o peníze, je namístě zvažovat všechny okolnosti, které jsou opravdu ve hře. Vyplatí se to, zodpovědnost je na prvním místě!

Půjčku si musíte dobře promyslet

Všechno má své pro a proti. Je důležité, aby důvodů, proč si sjednat úvěr, bylo podstatně více. Rozhodně ne naopak! Půjčka může být užitečným pomocníkem pro chvíle nepohody, ale také špatným pánem, pokud nad ní ztratíte kontrolu. Nezapomeňte, ve hře jsou peníze, je tedy nutné, abyste měli jasno ve všech důležitých bodech. Zejména v tom, jak ji celou budete splácet. Dodržíte kalendář splátek tak, jak bylo prve domluveno? Poté je vše v pořádku a nemusíte mít nějaké velké obavy.

Porovnávejte, je to základ

Když nemáte vhodné srovnání, je možné, že si nakonec vyberete úvěr, který je spíše nevýhodný. Na trhu přitom čeká něco podstatně lepšího, jen se k tomu stačí dobře rozhlédnout! Vhodně zvolený poskytovatel je jedna věc, druhou pak je řeč čísel, bez které finální rozhodnutí určitě nedělejte. Mohli byste přijít o zajímavý finanční obnos. Ten byste pak zbytečně zaplatili na úrokových sazbách. Není tedy důvod, abyste spěchali a jednali ukvapeně. Najděte si několik různých nabídek a porovnejte si je. Jaké ukazatele byste měli sledovat?

  • České sídlo, licence ČNB k poskytování spotřebitelských úvěrů, nebo pro OSVČ, ale také transparentní historie.
  • Bez tohoto údaje neporovnávejte nic. Roční procentní sazba nákladů je TOP nápověda!
  • Vlastní hodnocení je také důležité. Zeptejte se ve svém okolí všech, kdo už mají zkušenost.

Zvažte všechny dostupné alternativy

Na trhu není jen jedna nabídka a platí, že rozhodně nejste k ničemu nuceni. Můžete se proto zcela svobodně rozhodnout, jak budete postupovat. Pečlivě si přečtěte nabízenou smlouvu, berte v potaz i drobné písmo na konci nabídky, kterým může být psána důležitá informace. Na trhu jsou desítky různých nabídek, vyberte si z nich proto tu nejlepší. Nehrají totiž roli jen a pouze čísla, ale i reputace daného subjektu na trhu.

Komentáře