• Vápník
Sedmdesátikilové lidské tělo obsahuje asi 1,3 kg vápníku, z toho 99% je v kostech a zubech. Většina toho jednoho zbývajícího procenta protéká d buněk a z buněk a řídí vedení vzruchů v nervech, stahování svalů a mnoho dalších funkcí nutných pro udržení života. Kdykoliv tedy toto jedno procento vápníku vaše potrava nedodá, třeba na jeden jediný den, vaše tělo se kanibalsky musí vrhnout na vlastní kosti, aby deficit vápníku uhradilo.
• Fosfor
Ve vašem těle je asi 800 gramů fosforu, z toho 700 gramů v kostech. Dalších 100 gramů je nezbytně nutných pro řadu pochodů, od biochemických pochodů získávajících energii až po tvorbu červených krvinek.
• Hořčík
Vaše tělo obsahuje jen 20 až 30 gramů hořčíku. Ten je složkou více než 300 životně důležitých enzymů a složkou vašich kostí. Hořčík je nezbytný pro využití glykogenu jako zdroje energie , pro svalový stah i pro přenos genetické informace při tvorbě nových bílkovin.
Až 80% hořčíku se ztratí z obilného zrna odstraněním klíčku a zevních vrstev při výrobě bílé mouky!
• Sodík
Sodík, draslík a chlorid jsou tři hlavní elektrolyty vašeho těla. Jsou naprosto nezbytné pro množství základních funkcí, bez nichž by váš život v okamžiku skončil. Sodík je hlavní mimobuněčný kationt (kladně nabitý elektrolyt).
K naší potravě je přidáno tolik sodíku, že průměrný člověk ho sní zhruba 5 gramů denně, desetkrát víc, než se doporučuje pro udržení dobrého zdravotního stavu.
• Chlorid
Chlorid je hlavní mimobuněčný aniont (záporně nabitý elektrolyt). Společně se sodíkem a draslíkem reguluje rovnováhu tekutin a elektrolytů ve vašem těle. Jestliže jíte málo slanou dietu, dostáváte nízké množství sodíku a chloridů, a to je moudrá životní strategie.
• Draslík
Draslík je hlavní nitrobuněčný kationt (kladně nabitý elektrolyt). Působí spolu se sodíkem a chloridem při vedení nervového impulsu a při množství jiných funkcí.
Průměrný a správný poměr draslíku k sodíku ve smíšené čerstvé stravě je 7:1. Přidávání sodíku v průběhu průmyslového zpracování potravin tento poměr převrátí na 3,6 dílů sodíku k jednomu dílu draslíku. A tak Vás zaplaví sodíkem, ale způsobí nedostatek draslíku.
• Železo
Hlavní funkce železa je tvorba hemoglobinu, barviva všech červených krvinek, které přenášejí kyslík.
Železo se v potravinách vyskytuje hojně. Navzdory tomu má mnoho lidí železa nedostatek. Ale nikdy neužívejte železo samostatné – železo je vhodné výlučně jako jedna složka komplexní náhrady více prvků. Již pouhých 50 mg železa může působit toxicky. Také je pro tělo obtížné se železa zbavit , mohutně podporuje růst bakterií a působí zvýšení oxidací.
• Zinek
Zinek je složkou mnoha nezbytných enzymů, které katalyzují (urychlují) tělesné funkce, zejména růst buněk, imunitní děje, produkci testosteronu, tvorbu spermií a sexualitu.
Zásoby zinku v těle jsou malé a musí se stále doplňovat zinkem z Vaší potravy. Studie příjmu zinku v běžné potravě ukázaly, že dosahuje pouze 8,6 mg denně, značně méně než je doporučená denní dávka pro muže, tj. 15 mg. Nedostatek zinku je tedy obrovský.
Neužívejte zinek s výjimkou případů, kdy je složkou přípravků se směsí mnoha minerálů. Nadbytek zinku ničí látkovou přeměnu mědi, což zase zničí…ano, jste v obraze. Komplexnost potravinových doplňků je naprostou nezbytností.
• Měď
Měď je nezbytná pro řadu enzymů, které pomáhají vytvářet hormony. Mnoho studií nasvědčuje tomu, že i měď má velice silné antioxidační účinky.
• Mangan
Mangan potřebujete pro správnou tvorbu kostí a pro normální látkovou přeměnu cukru. Je také složkou Vašeho vlastního vnitřního antioxidantu, enzymu superoxiddismutázy.
Jaké množství manganu je nutné pro udržení optimálního zdravotního stavu není známo. Příručka doporučených denních dávek prozatímně doporučuje 2 až 5 mg denně.
• Chrom
Chrom je nezbytný pro látkovou přeměnu cukru, pro funkci inzulínu, mastných kyselin a bílkovin. Je to velice důležitý prvek.
Až 90% chromu se ztrácí při průmyslovém zpracování potravin. Při míře znehodnocení našich potravin je chrom jeden z nejčastějších nedostatkových prvků ve stravě. Průměrný denní příjem je pouze 25 až 33 mikrogramy. Příručka doporučených denních dávek doporučuje 50 až 2000 mikrogramů denně. Proto je doplňkový přívod chromu pro optimální zdravotní stav nezbytný.
• Jod
Jod je nezbytný pro tvorbu hormonů šťítné žlázy, tyto hormony zase řídí veškerou tvorbu energie ve Vašem těle.
• Bór
Teprve nedávno se zjistilo, že bór je nezbytný pro tvorbu některých hormonů. Bór však není anabolikum, tj. nezpůsobí přírůstek svalové hmoty a ani nezvyšuje tvorbu testosteronu.
Bór má nízkou toxicitu , ale v dávkách nad 50 mg denně může porušovat funkci fosforu v těle i látkovou přeměnu riboflavinu.
• Molybden
Molybden je složkou tří nezbytných enzymů.
Jeho množství v potravinách je velice proměnné a závisí na tom, kolik molybdenu je obsaženo v půdě, kde zemědělské produkty rostly.
Množství molybdenu potřebné pro udržení optimálního zdravotního stavu, není známo. Jako doporučená denní dávka se prozatím uvádí 50 až 250 mikrogramů.
• Jiné minerály
Vědecké studie naznačují, že křemík je důležitý pro růst kostí. Kobalt je nezbytná složka vitaminu B12. Nikl a arzen jsou nutné pro normální růst živočichů. A přibývá podkladů pro názor, že cín, germanium a vanad mohou být v nepatrných množstvích nezbytné.