Vitamin B12 je nezbytný pro obměnu buněk a zvláště důležitý je pro tvorbu červených krvinek. Udržuje ochranné obaly nervových vláken (myelin), účastní se přeměny živin v energii a hraje zásadní roli při tvorbě DNA a RNA (genetického materiálu v buňkách).
Vitamin B12 nemůže organismus vstřebat, jestliže není žaludek v důsledku nedostatku ostatních vitamínu skupiny B schopen vytvářet kyselinu solnou a příslušné trávicí enzymy. Rovněž také nelze vstřebat vitamin B12 podávaný ústy, je-li operativně odstraněn žaludek. V těchto případech je nutné podávat vitamin B12 injekčně.
Vitamin B12 udržuje v dobrém stavu imunitní systém. Svým blahodárným působením na nervy může zmírňovat hučení v uších.
Bohatým zdrojem vitaminu B12 jsou pouze živočišné potraviny:
- játra
- mléko
- sýry
- většina druhů mas
Nedostatek vitaminu B12 se projevuje:
- bolavými ústy i jazykem
- přibývající nervozitou
- zánětem nervů (neurithis)
- pocity brnění a snížení citlivosti v končetinách
- menstruačními potížemi
- nepříjemným tělesným pachem
- bolestmi a tuhostí v zádech
- potížemi při chůzi
- nadměrným vypadáváním vlasů
Dostatek vitaminu B12 snižuje riziko:
- srdečních onemocnění
- depresí
- nervových poruch
- Alzheimerovy choroby
- chudokrevnosti
Po dlouhodobém nedostatku dochází i k neodstranitelným obrnám v důsledku poruchy míchy. U vegetariánů je proto nutné podávat 1x týdně vitamin B12 – 1 tabletku, což je asi cca 50 mg, aby se předešlo zdravotním poruchám.
Vitamin B12 nebo doplňky obsahující tento vitamin je vhodné užívat zároveň s kyselinou listovou, neboť vysoký příjem jednoho může zakrýt nedostatek druhého vitaminu.
O užívání vitaminu B12 a jiných vitamínových potravinových doplňků se vždy raději předem poraďte se svým ošetřujícím lékařem!