Hromadění se projevuje různě: únavou, různými chorobami (u každého jinak – chřipkou, cukrovkou, rakovinou, Crohnovou chorobou, a tím to zdaleka nekončí), neschopností se rozhodovat… Více se dočtete tady.

Ne každý je hromadič. Řada lidí si pečlivě vybírá, co „hromadit“ a nepustí do svého života to, co potřebuje. Já ale rád hromadím.

A tak pro hromadiče vznikl nový sport. Při detoxikaci se můžu zbavit nepotřebného harampádí. Cílem je mít čistou hlavu a vyvážené tělo. Dlouhý a radostný život. Zahodit 80% našich myšlenek, škodlivin v těle a věcí, a žít v nově vzniklém „prostoru“ o 100% lépe.

Detoxikace je dnes velmi často užívaný termín, od medicíny přes protidrogové léčebny až po psychologii. Znamená očistu. Zbavení se „toxinů“ čili „jedů“ – zbytečných věcí, látek i myšlenek, které v životě nepotřebujeme.

Pojem majetková detoxikace se používá pro jarní úklid. Většina z vás zná ten pocit, kdy po rozsáhlém úklidu najednou vznikl nový prostor ve Vašem bytě, domě či garáži.

Tělesná detoxikace také není nic nového pod Sluncem – cílem je celková regenerace našeho těla čili „uklidit“ z našich tkání, orgánů, krve co nejvíce látek, které jim škodí. Nejčastěji se mluví o tzv. volných radikálech. Stejně tak o tzv. „hlenech“, cholesterolu, a dalších látkách. Všechny tyhle látky jsme vstřebali ze stravy, ze vzduchu, z vody, nebo vytvořili vlastním stresem či jinými nepříjemnými emocemi. Naše tělo se jich dokáže zbavit, pokud mu na to dáme prostor – čili nezásobujeme ho dalšími „toxiny“. Stačí pár dní odlehčit jídelníček, méně se stresovat, dýchat čistší vzduch a hned ucítíte „detoxikační“ účinky. Mnohem více energie, vyváženě dobrou náladu, chuť do života a výrazně silnější imunitu.

Existuje několik metod, které umožní výrazně zintenzivnit naši očistu. Jedná se o bylinné, džusové či půstové kůry; detoxikaci pohybem (jóga) či teplem (sauna). Buď se soustředíme na jednotlivé orgány (očista jater), anebo na celé tělo (vodní půst). Ideální čas pro tělesnou detoxikaci je únor, březen, duben; září; říjen.

Mentální detoxikace je méně používaný termín,  pro velmi známý obsah. Zbavení se negativních emocí – hněvu, strachu, deprese, nenávisti – byť jen na pár dní, výrazně změní Váš život.  Zjistíte, že radost ze života Vám nikdo nedokáže sebrat.

Jak toho dosáhnout? Každá kultura si po staletí předávala jednu či více účinných metod – meditace, modlení se, tanec, zpěv, vážná hudba. Zajímavou metodu vytvořila Australanka Katie Byron – pojmenovala ji The Work. Učí nás uvědomit si, že neexistuje přímá vazba mezi smyslovým podnětem (např. urážlivá slova od šéfa) a našimi emocemi (urazíme se nebo nám to bude jedno?). Na smyslové podněty totiž reagujeme naučeným způsobem a pokud si to uvědomíme, můžeme se to odnaučit.

Jestli se teď smějete, že hromadění není Váš případ, gratuluju. Chcete-li vědět, jak se můžete nejlépe detoxikovat právě Vy, pojeďte se mnou a s Tomem Hajzlerem na náš víkendový detox anebo si můžeme popovídat individuálně.